Intel potvrdil desetijádrové Core i7-6950X, uniklo mu na oficiálním webu

0

Před pár měsíci se objevily uniklé informace o tom, že by Intel na platformě X99 letos mezi 14nm procesory Braodwell-E měl uvést nejen osmijádrový (který má od roku 2014 v rodině Haswell-E), ale také již i desetijádrový model. K procesoru, který se údajně má jmenovat Core i7-6950X, se vynořily i specifikace ze dvou mírně se lišících zdrojů, v tuto chvíli ale zřejmě máme už i „betonový“ důkaz. Údaje o tomto modelu totiž unikly přímo z oficiálního webu Intelu.

Průval nastal na stránkách podpory v souvislosti s funkcí Intel Management Engine. Mezi relevantními CPU se tak objevil „Intel Core i7-6950X Processor Extreme Edition“, což přesně sedí s dříve uniklým modelovým jménem. Podstatné je, že v závorce jsou u jména uvedené také tyto parametry: L3 cache o kapacitě 25 MB a takt „až 3,50 GHz“. Frekvence je zřejmě platná pro turbo (a tento údaj sedí s uniklými parametry), takže základní takt zcela jistý stále není. Z velikosti L3 cache by ale mělo vyplývat, že model i7-6950X bude mít skutečně deset jader, neboť v architektuře Broadwell je na každé jádro přítomen blok velký 2,5 MB.

Únik Core i7-6950X na webu Intelu (Zdroj: techPowerUp)
Únik Core i7-6950X na webu Intelu (Zdroj: techPowerUp)

Tento únik již další podrobnosti nepotvrzuje, nicméně pokud sedí tyto, pravděpodobně je pravdivý i zbytek dříve prosáklých čísel – tedy základní takt 3,0 GHz, čtyři kanály paměti DDR4 na 2400 MHz a TDP údajně opět 140 W. Procesor by měl být opět odemčený pro taktování a většina uživatelů – minimálně těch, kteří jej nepoužijí k nějakému kritičtějšímu pracovnímu použití – ho tedy asi nebude provozovat na výchozím nastavení.


Core i7-6950X nahradí současnou desktopovou špičku Intelu, Core i7-5960X (na obrázku vzorek pro recenzenty)

 

Core i7-6950X a další modely generace Broadwell-E (mělo by existovat ještě osmijádro i7-6900K a šestijádra i7-6850K a i7-6800K) mají být podle zatím dostupných informací kompatibilní se současnými deskami platformy LGA 2011-3 s čipovou sadou X99. Dnes například připravenost na tato CPU potvrdilo MSI u celkem devatenácti modelů. Bude ale samozřejmě třeba mít nový BIOS, byť v některých případech by měla být podpora na místě již v současně dostupných.

Parametry procesorů Broadwell-E dle webu BenchLife.info
Parametry procesorů Broadwell-E dle webu BenchLife.info

 

Do dvou měsíců zde

Uvedení procesorů Broadwell-E pro desktop kladou v současnosti neoficiální informace na Computex 2016, což by byla přirozená příležitost. Nicméně tento únik a třeba i ono prohlášení MSI by teoreticky mohly naznačovat i variantu, že byl přípravy byly uspíšeny a příchod těchto CPU by mohl nastat třeba již někdy v květnu, nebo dokonce dubnu. Serverová verze těchto procesorů byla na trh vypuštěna poslední březnový den, takže Intel by patrně byl schopen vydání urychlit, pokud by mu to strategické důvody velely.

 

Co se ceny desetijádra Core i7-6950X týká, zatím o ní žádné informace nemáme. Jednou z variant je, že CPU bude uvedeno s tisícidolarovou cenou (tedy s DPH za nějakých 28 700 Kč), kterou Intel pro extrémní edici na desktopu tradičně nasazoval. Ovšem objevily se také hlasy, podle nichž je na stole také scénář podstatně dražší, tedy že tisícovka zůstane cenou osmijádra a Core i7-6950X bude za příplatek, například až za 1500 $ (43 000 Kč). Zde zatím potvrzeno nic nemáme.

Zdroj: TechPowerUp

Intel potvrdil desetijádrové Core i7-6950X, uniklo mu na oficiálním webu

Ohodnoťte tento článek!