Intel potvrdil takty a uvedení zbylých Skylake-X. 12jádro bude později, 18jádro už v září

1
Intel Core 7. generace pro platformu X299, Skylake-X (Zdroj: Intel)

Včera Intel oznámil datum, kdy oficiálně odhalí novou generaci svých procesorů, tzv. „Core 8. generace“. Mezi nimi by patrně už měla být i šestijádra Coffee lake pro platformu LGA 1151, původně plánovaná na rok 2018, ale částečně posunutá dopředu. Intel nám však takovéto avízo dal nejen pro běžná CPU, ale také pro ta highendová. Firma totiž prozradila, kdy hodlá vydat procesory Skylake-X s 12 a více jádry, které to nestihly k červnovému uvedení platformy X299 a které tak vyjdou až jako odpověď na Threadrippery od AMD. Zároveň také byly oficiálně potvrzeny jejich parametry, až po nějvyšší model s osmnácti jádry.

O domnělých datumech, kdy se dvanáctijádra a poté ještě výkonnější verze měly dostat na trh, jsme tu již jednou psali. Bohužel se zase jednou projevilo, že web WCCFtech, který s nimi přišel, není považován za neseriózní úplně náhodou. Termíny uvedení potvrzené přímo oficiálně jsou totiž nakonec jiné. V případě dvanáctijádrového modelu Core i9-7920X, který se prý měl ukázat už tento týden, začnou prodeje později. Intel totiž nyní sdělil, že jej vydá 28. srpna, tedy až na konci prázdnin. Mělo by to ale už být s okamžitou dostupností.

Ohledně vyšších modelů s 14, 16 a 18 jádry jsou naopak zprávy dobré a jejich uvedení má nastat dříve, než tvrdil onen patrně nepodložený drb. Podle Intelu bude Core i9-7980XE uvedeno 25. září, a opět by mělo v tento den být reálně dostupné (nakonec tedy nepůjde až o říjen a Intel si odškrtne uvedení v „Q3“). Spolu s ním by měly jít na trh také všechny zbývající modely Skylake-X, tedy čtrnáctijádro Core i9-7940X a šestnáctijádro Core i9-7960X.

Specifikace potvrzené, turbo podrobně

Intel zároveň také publikval slajd s kompletními specifikacemi, který jsme zde před nějakou dobou měli pokoutně uniklý skrze web VideoCardz. Takty, TDP a maximální frekvence turba, které jsme probírali zde, by ted nyní měly být oficiálně potvrzené. Definitivně tak víme základní takty čipů: 2,9 GHz pro model s 12 jádry, 3,1 GHz pro 14jádro (díky vyššímu TDP) a 2,8 a 2,6 GHz pro modely s 16 a 18 jádry.

Oficiálně potvrzené parametry všech procesorů Skylake-X
Oficiálně potvrzené parametry všech procesorů Skylake-X

Na webu PC Gamer se ovšem objevila i zajímavá tabulka, která by měla ukazovat i podrobný rozpis turbo frekvencí – tedy na jaký takt může CPU maximálně (ale není zaručeno, že v každé úloze) dynamicky vyškálovat při zátěži určitého počtu z jader CPU. Například osmnáctijádro by se podle těchto dat mělo být schopno přepnout na 4,0 GHz jen se čtyřmi jádry, na dvou třetinách (12) lze mít 3,9 GHz, s 13 až 16 už je ale dostupný maximálně takt 3,5 GHz a se 17 a 18 už je absolutní strop bez přetatkování 3,4 GHz. Realita samozřejmě bude záviset na tom, zda bude deska vymáhat limit spotřeby/TDP (což je zdá se spíš výjimka), zda kód používá SIMD instrukce AVX nebo AVX-512 a zejména pak na tom, zda třeba BIOS nebude automaticky přetaktovávat. Pak tyto limity pochopitelně neplatí.

Tabulka turbo frekvencí pro modely Skylake-X (Zdroj: PC Gamer)
Tabulka turbo frekvencí pro modely Skylake-X (Zdroj: PC Gamer)

Ceny Intel odhalil už v červnu a nic se na nich zřejmě nemění: modely s 12, 14, 16 a 18 jádry mají stát 1200, 1400, 1700 a 2000 dolarů.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář