Intel přece jen dostal od EU pokutu 1,06 miliardy

0

Evropská komise shledala jednání Intel Corp. jako protiprávní a napařila křemíkovému králi astronomickou pokutu. 1,06 miliardy EUR je v přepočtu asi 28,5 miliardy Kč a pro srovnání hrubý národní produkt celé České republiky činil za Q4/2008 asi 932 mld. Kč; hodnota společnosti Intel je kolem 80 mld USD, tedy asi 1,6 bilionu Kč a roční plat CEO Paula Otelliniho pak 4,9 milionu USD = 96,5 milionu Kč). O rozsudku informoval placený Wall Street Journal, z náhledové verze článku tak víme, že se jednalo především o údajné ilegální anti-konkurenční praktiky, konkrétně placení výrobcům za to, že nebudou používat čipy menší konkurenční společnosti AMD. Podrobněji jsme vás o tom informovali už v aktualitě 3. května.

Intel přispěchal (i ke všem českým, ani pro Intel není taková pokuta nevýznamnou věcí) s tiskovou zprávou, v níž se opět brání a prohlašuje, že se samozřejmě odvolá:

Rozhodnutí Evropské komise: prohlášení prezidenta a generálního ředitele společnosti Intel Paula Otelliniho

SANTA CLARA, Kalifornie, 13. května 2009 – Paul Otellini, prezident a generální ředitel společnosti Intel, dnes vydal následující prohlášení k rozhodnutí Evropské komise:

„Intel má vůči tomuto rozhodnutí zásadní výhrady. Věříme, že toto rozhodnutí je mylné a nezohledňuje skutečnost vysoce konkurenčního prostředí. Naše odvětví je charakteristické neustálými inovacemi a navyšováním výkonu, zatímco cena konečných produktů neustále klesá. Nedošlo k žádnému poškozování spotřebitelů. Intel se proti tomuto rozhodnutí odvolá.“

„Jsme přesvědčeni, že jsme neporušili evropské zákony. Na konkurenčním trhu, na němž působí jen dva hlavní dodavatelé, je přirozeným výsledkem, že obchodní úspěch jedné firmy je neúspěchem pro tu druhou. Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise ignorovalo nebo nevzalo v potaz důležitý důkaz, který popírá tvrzení uvedené v tomto rozhodnutí. Tento důkaz – jak věříme – ukazuje, že pokud společnosti dobře pracují, trh je za to odmění. A pokud ne, tak se tento fakt na trhu odrazí.“

„Intel své produkty nikdy neprodává pod cenou. Neustále ale investujeme do inovací, výrobních kapacit a vývoje nejnovějších technologií. To nám umožňuje poskytnout slevy na naše produkty tak, aby mohly konkurovat ve vysoce konkurenčním prostředí. Spotřebitelé po celém světě tak mají možnost těžit z efektivity, které dosahujeme tím, že máme vedoucí postavení na trhu mikroprocesorů.“

„Jakkoli si pevně stojíme za našimi názory na toto rozhodnutí, chceme v průběhu odvolacího procesu spolupracovat s Evropskou komisí tak, abychom zajistili soulad s jejím rozhodnutím. V žádném případě také není pochyb o tom, že Intel bude pokračovat v investicích do technologií a produktů, které Evropě a celému světu umožní využívat nových nejvýkonnějších procesorů za nižší ceny.“

Více informací o společnosti Intel a „Konkurenci v inovativní ekonomice“ naleznete na www.intel.com/pressroom/legal

Jaká je ale motivace aparátu Evropské unie uznat Intel nevinným, když zřejmě pokuta jde v její prospěch? Na druhou stranu už jsou možná na světě dostatečné usvědčující důkazy antikompetitivního jednání. Taková pokuta snad chce totiž více než jen přesvědčení, že tomu tak bylo.

Aktualizace: Z tiskové zprávy Evropské komise, na kterou v diskuzi pod článkem upozornil jeden ze čtenářů, už jsou některé konkrétnější záležitosti. Mezi zainteresované (= uplácené) patřil dle rozsudku řetězec Media Markt, z výrobců pak třeba Acer, Dell, Lenovo, HP nebo NEC. Jako důkazy posloužily zachycené maily, jejichž obsah zveřejněn myslím zatím nikde nebyl. Zpráva obsahuje celou řadu obvinění rozdělených do dvou skupin:

  • podmíněné slevy a platby (například slevy, pouze když bude výrobce A kupovat více než 95 % procesorů právě od Intelu apod.)
  • platby preventivně zamezující prodávání konkrétních konkurenčních produktů (prodávání procesorů AMD pouze malým odběratelům, protahování uvedení notebooků s procesory AMD apod.)

Zdroj: TZ Intelu, Wall Street Journal

Ohodnoťte tento článek!