Intel předem varuje, že na podzim zdraží procesory a další čipy. Mohou jít nahoru i o 10–20 %

13
Čipy v pouzdrech BGA
-
Zdroj: Intel

Sice se teď čeká krize a propad prodejů PC, ale vypadá to, že Intel se nebojí, a dokonce plánuje, že zdraží procesory i další komponenty, které vyrábí. Nárůsty cen by prý mohly být významné.

Výrobci grafických karet jsou teď pod tlakem zlevňovat, protože po opadnutí kryptotěžební mánie výrazně klesla poptávka oproti nabídce, což tržními mechanismy tlačí ceny dolů. Vypadá to ale, že ne u každého hardwaru lze počítat se snižováním cen. Intel teď naopak údajně chystá zdražování řady svých čipů, což má postihnout věci jako síťové a Wi-Fi adaptéry, ale i samotné procesory. Projevit by se to prý mohlo už na podzim.

Zprávu o tomto chystaném zdražování přinesl Nikkei Asia, který se odvolává na nejmenované manažery působící v počítačovém průmyslu, kteří o tomto záměru byli přímo zpraveni. Intel totiž plán již komunikoval směrem ke svým klientům, tedy odběratelům procesorů a dalších čipů – hlavně asi výrobcům notebooků a PC.

Intel podle této zprávy prý plánuje zvýšit ceny velké části svých produktů: různých řadičů, Wi-Fi adaptérů (toto by prodražilo notebooky, které je používají, byť výrobci by se teoreticky mohli obrátit na alternativní dodavatele) a zejména procesorů. U CPU se to má týkat jak těch pro PC a notebooky, tak také těch serverových.

Desktopový procesor Intel Core i9-12900K (foto: Ľubomír Samák)

Toto zdražení má Intel realizovat „později v tomto roce“ a údajně ho zdůvodňuje zvyšujícími se výrobními náklady, cenami surovin a také rostoucími mzdovými náklady. To, o kolik různé produkty zdraží, se asi bude případ od případu lišit. Zdražení může prý být od několika procent až po 10–20 % v některých případech.

Intel prý redaktorům Nikkei Asia tuto zprávu částečně potvrdil a sdělil, že skutečně informuje klienty o zvýšení cen v budoucnu. Jak velká zdražení a jiné podrobnosti ale neprozradil.

Zatímco v případě grafických karet teď, zdá se, cenu (směřující dolů) do určité úrovně mají v moci zákazníci (tedy strana poptávky) tím, že za vysoké ceny nekupují tolik karet, kolik by výrobci potřebovali, na Intel patrně ani zhoršující se ekonomická situace takto nepůsobí. Firma zřejmě počítá s tím, že má stále dostatečně silnou (ne-li dominantní) pozici a tržby nebudou zdražením negativně ovlivněny, tedy že zákazníci v případě Intelu zvýšení ceny akceptují a neodloží nákup nebo nepřejdou ke konkurenci. Pokud by Intel vyhodnotil, že je pod konkurenčním tlakem nebo že vlivem makroekonomického zhoršení půjdou jeho prodeje dolů, patrně by se ke zdražení neodhodlal a vyšší výrobní náklady by absorboval na úkor marží.

Továrny Intelu v irském Leixlipu 04
Továrny Intelu v irském Leixlipu (zdroj: Intel)

Na druhou stranu, toto nemusí úplně vyjít a nakonec se možná ukáže, že poměry na trhu a zákon poptávky a nabídky přece jen proti nárůstu cen, který by Intel chtěl takto stanovit, budou klást odpor. Je ostatně možné, že Intel chce tím, že informoval o zdražení v předstihu, klienty hlavně vyprovokovat k tomu, aby podnikli větší nákupy nyní do zásoby vedeni obavami, že později budou ceny vyšší. Intel by se takto teoreticky mohl snažit krátkodobě vylepšit aktuální finanční výsledky.

Nebo může být cílem zbavit se aktuálních skladových zásob, pokud společnosti také po předchozím covidovém boomu zůstalo příliš mnoho vyrobených čipů a má starosti s jejich prodejem. Lze se zamyslet třeba nad tím, že na začátku října má Intel vydat novou generaci desktopových procesorů, ale tyto zprávy o budoucím zdražení spíš vypadají, že by asi měly zákazníky přesvědčovat, že by měli nakoupit dnešní starší generaci…

Koncem měsíce bude Intel oznamovat finanční výsledky za druhý kvartál, takže bychom se při této příležitosti mohli o zdražení procesorů dozvědět víc.

Zdroje: Nikkei Asia, Tom’s Hardware

Intel předem varuje, že na podzim zdraží procesory a další čipy. Mohou jít nahoru i o 10–20 %
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Tak moc Intelovych veci v PC nemam, cipset od AMD, procesor od AMD, zvukovka a sitovka Realtek, ….
  Ty intelacke veci to bude do znacne miry zalezitost OEM a tam asi nebude tak jednoduche prejit k jinemu vyrobci.

 2. Takže kto plánuje Raptor obmedzený na „60-90W“ (že z nejakého dôvodu nechce 450W procesor alebo viac little jadier) ten nech berie Alder a to čo najskôr.

  IPC bude rovnaké a priemerné takty pri obmedzenej spotrebe bude mať Alder pár percent lepšie vďaka menšej cache.

  • S tím bych byl opatrný. Jestli ty čipy opravdu zvládají tak výrazně vyšší takty (5,5-5,7 GHz…), tak to může znamenat, že se trošlu zlepšila křivka napětí potřebného pro určitou frekvenci.
   V takovém případě můžou být stejné takty dosažené při nižším napětí a tudíž by v určitém limitu spotřeby mohlo Raptor Lake běžet na vyšším taktu než Alder Lake, i když větší L2 cache teoreticky má spotřebu zvýšit – ale v praxi se to může utopit v jiných faktorech.