Intel představil svou startovní sérii SSD 330

0

Přibližně před deseti dny jsem vám nastínil očekávané parametry základní řady SSD od Intelu, které vycházely z informací zveřejněných na stránkách koncových prodejců. Nyní se na ně podíváme oficiálně, jak nám je naservíroval samotný Intel.

James Slattery, produktový manažer divize SSD pro koncové zákazníky, označil sérii SSD 330 takto: „SSD je jedním z nejvhodnějších vylepšení, kterými můžete urychlit váš stávající počítač, a řada SSD 330 nabízí uživatelům nejnovější technologie za atraktivní cenu.“

Faktem je, že z vlastních parametrů právě představené řady si zřejmě na zadek nesednete. Co je ale podstatně zajímavější, je její cena. Ta je totiž nastavena až „neIntelovsky“ nízko (120GB varianta startuje v českých obchodech lehce nad třemi tisíci korun). A v kombinaci s očekávanou vysokou spolehlivostí by mohla představovat opravdu velké lákadlo.

SSD 330 využívá 25nm MLC NAND flash a rozhraní SATA 6 Gb/s, které odstraňuje jednu z hlavních „brzd“ série SSD 320. Sekvenční rychlosti čtení dosahují až 500 MB/s a zápisu až 450 MB/s. Maximální rychlost náhodného čtení pak atakuje 42 000 IOPS a zápisu 52 000 IOPS. Řadičem je podruhé v historii Intelu SandForce SF-2281. Velmi pravděpodobně s vlastním firmwarovým řešením, eliminujícím jakoukoli nestabilitu či BSOD.

Nabízí nám snad Intel cenově atraktivnější variantu SSD 520, maskovanou nižšími rychlostmi čtení? Ne tak docela, SSD 330 používá asynchronní design MLC NAND flash. Ten je oproti synchronním MLC NAND v SSD 520 citelně pomalejší. Další věcí je pak životnost – zatímco v SSD 520 jsou „výběrové“ čipy flash se zaručenými 5000 cykly P/E (program/erase), v SSD 330 už jen obyčejné se životností 3000 P/E. Od toho se také odvíjí záruka, SSD 520 má pětiletou, SSD 330 potom tříletou.

Zdroj: AnandTech, Intel

Intel představil svou startovní sérii SSD 330

Ohodnoťte tento článek!