Intel předvedl paměti DDR4 v akci. Budou drahé až do roku 2015, tvrdí analytici

0

Návštěvníci letošního Intel Developer Fora mohli shlédnout počítač označený jako „Intel DDR4 reference test platform“. Pravděpodobně se jednalo o prototyp procesoru řady Haswell-E, tedy nástupce rodiny Ivy Bridge-E v segmentu jednoprocesorových serverů a pracovních stanic, s novým čipsetem Intel X99 Wellsburg. Haswell-E by měl být vydán přibližně za rok, takže předvedení na IDF není nic neobvyklého.

Analytická společnost IHS si k té příležitosti připravila několik odhadů a dva grafy. DDR4 se na trh dostanou počátkem příštího roku a zprvu bude používána prakticky jen v serverech. Nedávno jsem sice spekuloval, že paměti DDR4 by mohla používat platforma Haswell Refresh. Jenže během příštího roku budou ještě moduly DDR4 dražší než DDR3. Větší rozšíření jim přinese až platforma Skylake (tedy 14nm „tock“ Intelu) v roce 2015. Teprve tehdy (až ve čtvrtém kvartále) by DDR4 podle IHS mohly dosáhnout 51% podílu na celkových dodávkách.

Zpočátku budou paměti DDR4 ve stejné kapacitě o 30 % dražší než DDR3, už do konce roku 2014 by ale rozdíl měl klesnout na 10 %. Na světe ale zbyli vlastně jen tři velcí dodavatelé pamětí DRAM (Samsung, Micron a SK Hynix) a konkurence mezi nimi není tak ostrá, jako bývala za časů čtyř nebo pěti velkých soupeřů. To by podle analytiků mohlo nakonec mít na ceny DDR4 větší vliv než jejich skutečné rozšíření a objemy výroby.

Samsung startuje masovou výrobu pamětí DDR4

Ale kdo ví, jak to nakonec bude. Stále výkonnější integrovaná grafická jádra v procesorech lační po vyšší propustnosti pamětí a to je situace, která tu v dobách přechodu z DDR2 na DDR3 nebyla. Motivaci k rychlému přijetí DDR4 má tak nejen Intel, ale i AMD, které bývá ohledně nových standardů pamětí spíše zdrženlivé.

 

Zdroj: X-bit labs

Intel předvedl paměti DDR4 v akci. Budou drahé až do roku 2015, tvrdí analytici

Ohodnoťte tento článek!