Intel předvedl prototyp flash disku pro rozhraní Thunderbolt [Computex]

0

Minulý týden přišlo z Computexu 2013 oficiální ohlášení nové generace rozhraní Thunderbolt (která přesněji řečeno bude nazvána Thunderbolt 2). Na veletrhu nicméně Intel prezentoval i jednu zajímavou periférii pro toto rozhraní. Jde o „flešku“ alias klíčenku či chcete-li USB disk, konstruovaný ovšem nativně pro Thunderbolt. Tím je sice značně omezena kompatibilita tohoto zařízení, otevírají se však zároveň nové možnosti co do výkonu.

Klíčenku vidíte na fotografii a dost možná taky tušíte, že jde o prototyp. A to zřejmě také relativně raný. Stejně jako běžné klíčenky se zasouvá přímo do portu, který jí také napájí. Uvnitř se údajně skrývá SSD vyrobené SanDiskem; nevíme které, ale mohlo by jít buď o čip typu iMMC nebo pravděpodobněji o taktéž jednočipové řešení iSSD. Prototyp klíčenky každopádně nabízí kapacitu 128 GB, a prostřednictví Thunderboltu je připojen k sběrnici PCI Express hostitelského počítače – teoretická propustnost činí 10 Gb/s a u Thunderboltu 2 stoupne na 20 Gb/s.

Prototyp flash disku pro rozhraní Tunderbolt

Budoucí flash disk pro Thunderbolt by mohl uvnitř obsahovat řadič SSD připravený na komunikaci se sběrnicí PCI Express nebo teoreticky i řadič RAID. Výhodou Thunderboltu proti USB 3.0 by byly rychlejší přenosy, přičemž by provoz po sběrnici zřejmě méně vytěžoval procesor. Otázkou je, zda bude takový flash disk možné použít třeba pro instalaci operačního systému. Z některých externích disků pro rozhraní Thundebolt zavádění systému údajně funguje (alespoň u PC značky Apple), nicméně vše bude záviset na dobré vůli BIOSu.

 

Nelze asi počítat s tím, že by se klíčenka pro Thuderbolt dala používat k přenášení dat mezi různými (cizími) počítači. Smysl by měla jako rychlé odnímatelné úložiště s parametry někde v oblasti ntebookových SSD, přičemž by na rozdíl od běžného externího disku nepotřebovala napájecí adaptér.

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář