Intel přeznačuje procesory Pentium z rodiny Kaby Lake, bude z nich Pentium Gold

4

Včerejší uvedení, respektive již i ostrý start prodeje procesorů Coffee Lake se týkaly jen procesorů Core i3 a vyšších, Intel zatím generaci 8000 do levného segmentu nepřenesl. Nicméně i zde se chystá novinka. Zatím to však nebude přímo ve křemíku, ale ve značení, což potká nyní velmi populární čipy Pentium.

Tento týden jsme psali o tom, že se blíží procesory Gemini Lake a jejich výkonnější čtyřjádrové verze se budou jmenovat „Pentium Silver“ dle stejného schématu s drahými kovy, jaké Intel zavedl u Xeonů (a které trochu připomíná kategorie kreditních karet). Je pravděpodobné, že časem by se tato nomenklatura mohla dostat i do hlavních kategorií procesorů pro notebooky a desktopy a první vlaštovka je zřejmě tady. Intel totiž začne tímto stylem přejmenovávat desktopové procesory Pentium pro socket LGA 1151.

Ty mají nyní dostat označení Pentium Gold, které bude pravděpodobně ještě doplněno i modelovým číslem, tedy například Pentium Gold G4560. Nejde o žádný drb, ale zřejmě o definitivní věc, jelikož Intel již změnu značení oficiálně oznámil svým partnerům v dokumentu Product Change Notification („PCN“). Podle tohoto materiálu se změna zatím týká čipů Pentium G4560, Pentium G4600 a Pentium G4620, tedy letošních modelů Pentium s aktivním HT založených na čipu Kaby Lake. I když je možné, že i starší modely třeba budou přeznačeny, jen jsou vedené v jiném dokumentu.

intel-pentium-gold-prejmenovani-pcn115827-00-002-02
Takto budou po změně vypadat popisky a logotypy

V dokumentu PCN 115827-00 je už vidět i vizuální podoba značky, kterou CPU dostanou – se změnou názvu se upraví letáky a propagační materiály, jakož i krabičky procesorů. A také jejich oficiální logo, které dostane zlatě vypadající pozadí. Grafická podoba není nějak výrazně změněná, označení Gold je při bližším pohledu v podstatě transplantováno do původní grafické podoby (té, kterou Intel zavedl v roce 2015 se Skylakem) tak, že nahradí nápis „Inside“, který se nacházel pod textem Pentium. Čímž je mimochodem zpřetrhávána docela dlouhá tradice. „Intel Inside“ v logu bylo mottem nebo sloganem firmy od roku 1991, dlouhých 26 let.

Staré a nové logo desktopových Pentií (Kaby Lake)
Staré a nové logo desktopových Pentií (Kaby Lake)

Dokument je datován 3. října, přičemž změna má vejít v platnost zhruba během měsíce, v dokumentu se totiž píše, že zákazníci Intelu se na ni musí připravit do 2. listopadu, kdy jim tedy zřejmě už může začít posílat přeznačená zlatá Pentia. Ta budou nicméně až na jméno na krabici hardwarově stejná jako dosud, jelikož jakékoli další změny by v dokumentu musely také být zmíněné. To znamená, že stále půjde o Kaby Lake, stále pro platformu LGA 1151 a desky s čipsetem generace 100 a 200 (nikoliv tedy pro nové desky generace 300). Procesor se také asi bude hlásit v systému stále starým označením, nikoliv jako „Pentium Gold“, jelikož i to by mělo vyžadovat změnu hardwaru či mikrokódu. To také znamená, že Pentium Gold nebude ani potřebovat aktualizaci BIOSu desky.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE