Intel příští rok zaútočí na mikroservery osmijádrovým Atomem

0

V mikroserverech vidí mnozí pozorovatelé budoucnost datacenter. Zjednodušené servery s vysokou hustotou procesorů slibují zejména snížení spotřeby elektřiny a méně zabraného prostoru v serverovně. AMD na tuto módní vlnu naskočilo akvizicí firmy SeaMicro, zatím však tyto stroje používají spíše procesory architektury ARM a čipy Atom od Intelu. A právě polovodičový obr se zřejmě chystá v tomto segmentu řádně přitlačit na pilu. Zatímco v současnosti mají Atomy jenom dvě jádra, již za rok má být k dispozici hned osmijádrová serverová varianta.

Nová CPU Intel podle všeho obdařil přezdívkou Avoton (32nm serverový Atom se pro změnu zove Centerton). Celá platforma má pak označení Edisonville a její premiéru máme údajně čekat v druhé polovině roku 2013. Půjde o čip typu SoC, což znamená, že integruje veškeré funkce doposud vydělené do čipové sady. To je pro použití v mikroserveru nepochybně velká výhra, neboť se tím může zjednodušit PCB modulů či základní desky. Teoreticky tak lze do stejného prostoru namáčknout více procesorů.

Slajd Intelu k serverovým Atomům

Co se schopností integrovaného jižního můstku týče, Avotony zvládnou obsloužit šestici portů SATA (z toho dva rychlostí 6 Gb/s) a čtyři porty USB 2.0. Vedle toho však obsahují i řadič PCI Express 2.0 o 16 linkách a hned čtyři adaptéry gigabitového Ethernetu. Spíše pro průmyslové potřeby je vyveden i sériový port, GPIO a podpora pro rozhraní LPC (ke kterému se v PC připojuje čip pro podporu či emulaci různých historických komponent, například disketových mechanik či portů PS/2).

 

Procesor bude pochopitelně obsahovat i integrovaný paměťový řadič. Jelikož se SoC bude nasazovat v serverech, dostal řadič o něco pokročilejší, než jsme u Atomu zvyklí. Je dvoukanálový a zvládne paměti DDR3 s frekvencí 1600 MHz, včetně úspornější varianty DDR3L. Zároveň by neměla chybět důležitá podpora ECC pro detekci a opravu chyb. Intel ji totiž už teď nabízí v Atomech Centerton (které by se jinak měly co nevidět dostat na trh).

Logo procesorů Atom

Na konec jsem si nechal to nejlepší, tedy procesorová jádra čipu. Jak už jsem prozradil v úvodu, Intel nebude troškařit a napasuje jich do Avotonů rovnou osm (k dispozici však budou i ořezané čipy začínající na dvou). Nadto lze očekávat i přítomnost technologie HT. L2 cache o velikosti 1 MB bude sdílená vždy mezi dvěma jádry. Zřejmě půjde o stejnou 22nm architekturu jako v Atomech Valleyview. Spekuluje se, že 22nm Atomy (někdy také označované Silvermont) budou již založeny na zbrusu nové architektuře typu out-of-order, nebylo to však oficiálně potvrzeno. Pokud je tomu tak, mohly by tyto Atomy značně zrychlit.

Že se nebude jednat o odvozeninu staré známé architektury typu in-order možná naznačují údajné frekvence tohoto SoC. Dle serveru CPU World, který informace přinesl, budou Avotony dosahovat základních frekvencí až 2,4 GHz. Zároveň však budou mít turbo, při kterém poběží až na 2,7 GHz. Tyto takty jsou vysoko nad úrovní současné architektury, takže Intel zřejmě návrh radikálně přepracoval. I přes přechod na zpracování instrukcí typu out-of-order se zřejmě podaří udržet nízkou spotřebu. Celý čip má totiž mít TDP 5 až 20 W, což vůbec není špatný výsledek.

Mikroserver HP

Zdroj: CPU World

Ohodnoťte tento článek!