Kolik stojí procesory Intel bez GPU? Moc neušetříte, ceny jsou jako za normální verzi

31
Odhalený křemík procesoru (Foto: Fritzchens Fritz)
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Minulý týden na CES 2019 Intel oznámil nové desktopové procesory řady „F“. Toto písmenko, které se dřív ve značení nevyskytovalo, znamená, že čip má deaktivované integrované GPU. To například v herních počítačích nevadí, protože do nich osadíte grafickou kartu samostatnou. Tím pádem zde byla naděje, že by se s těmito modely CPU dalo třeba ušetřit při stavbě sestav. Jak moc ale, to je teď značná otázka. Dozvěděli jsme se totiž jejich oficiální ceny, které moc nepotěší.

 

GPU = 0?

Procesory řady F (nebo KF, jak se značí ty zároveň odemčené pro přetaktování) se již nyní objevily v oficiálním ceníku firmy Intel. Očekávaná sleva se v něm ale vůbec nenachází. U procesorů bez grafiky Intel udává úplně stejnou ceníkovou cenu, jako u těch s GPU, ačkoliv všechny ostatní parametry jsou zcela stejné. Viděno obráceně je příplatek za integrované GPU nulový, i když tento blok zabírá velkou plochu křemíku a má nezanedbatelnou užitnou hodnotu (pomineme herní výkon).

Ceny pro jednotlivé modely můžete vidět níže. Core i9-9900KF vyjde na 488 dolarů, Core i7-9700KF na 374 $, Core i5-9600KF na 262 $. Také Core i5-9400F a normální Core i5-9400 budou stát stejných 182 $. Což je také identická částka, jakou oficiálně stojí dnešní Core i5-8400. Změna v ceně je jenom u Core i5-9350KF, které stojí 173 dolarů (o 5 $ víc než i5-8350K). To je však tím, že toto CPU dostalo navíc Turbo Boost. Lze proto čekat, že až přijde ekvivalent s GPU (i3-9350K), bude také o tuto sumičku dražší. Všechny modely můžete vidět níž v tabulce, kterou jsme trochu zkrátili, ale jinak je to snímek přímo z dokumentu, který visí na webu Intelu.

Údaje o cenách procesorů řady F/KF z ceníku Intelu

Bezgrafická varianta bude i od Core i3-8100

Kromě toho nám ceník odhaluje další nový procesor bez GPU, o kterém jsme dosud nepsali. Dle dokumentu Intel vydá ještě Core i3-8100F. Jak správně hádáte, opět se bude ve všem podobat na Core i3-8100, jen mu bude chybět to GPU. Podle ceníku má totiž čtyři jádra bez HT a bez turba a 6MB L3 cache. Frekvence je stejných 3,6 GHz. A toto CPU také bude stát stejné peníze jako kompletní i3-8100, tedy oficiálně 117 dolarů.

Coffee Lake Refresh desktop, LGA 1151
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo L3 Grafika TDP DDR4 Cena
Core i9-9900K 8 Ano 3,6 GHz 5,0 GHz 16 MB UHD 630 95 W 2666 488$
Core i9-9900KF 8 Ano 3,6 GHz 5,0 GHz 16 MB Ne 95 W 2666 488$
Core i7-9700K 8 Ne 3,6 GHz 4,9 GHz 12 MB UHD 630 95 W 2666 374$
Core i7-9700KF 8 Ne 3,6 GHz 4,9 GHz 12 MB Ne 95 W 2666 374$
Core i5-9600K 6 Ne 3,7 GHz 4,6 GHz 9 MB UHD 630 95 W 2666 262$
Core i5-9600KF 6 Ne 3,7 GHz 4,6 GHz 9 MB Ne 95 W 2666 262$
Core i5-9400 6 Ne 2,9 GHz 4,1 GHz 9 MB UHD 630 65 W 2666 182$
Core i5-9400F 6 Ne 2,9 GHz 4,1 GHz 9 MB Ne 65 W 2666 182$
Core i3-9350KF 4 Ne 4,0 GHz 4,6 GHz 8 MB Ne 91 W 2400 173$

 

V obchodech by nějaké rozdíly být měly

Jak mohou být ceny stejné? Intel zde asi využívá situace, kdy je na trhu nedostatek procesorů a na volném trhu proto mají reálně ceny nadsazené. Kvůli nedostatečné nabídce neuspokojující poptávku má víceméně jistotu, že procesory bez GPU prodá. To, že by měly stát o něco méně (protože jinak nedává ekonomický smysl po nich sáhnout), tedy asi společnost ponechá na působení tržních mechanismů a jednotlivé prodejce. V reálu by tedy v obchodech asi nějaké rozdíly být měly. Nicméně to asi bude dáno tím, že běžné CPU (například i5-9600K) koupíte za vyšší než doporučenou cenu a i5-9600KF jen za o něco méně vyšší než doporučenou cenu. Tedy až do chvíle, než výrobní linky Intelu začnou stíhat a na trhu se obnoví dostatečná zásoba jeho procesorů. Poté by se snad ceny procesorů řady F bez grafiky mohly reálně o něco snížit pod úroveň toho, co je uvedené v ceníku.

Jak přesně tyto rozdíly v cenách budou vypadat, to zatím těžko říct, české obchody ještě „efkové“ procesory až na výjimky nevedou. Nalezl jsem například Core i5-9400F za 5490 Kč, ale schází k němu protějšek i5-9400, takže nelze porovnat. Je to vyšší suma než za i5-8400, ale asi je třeba počkat, až ho bude nabízet více prodejců.

Kolik stojí procesory Intel bez GPU? Moc neušetříte, ceny jsou jako za normální verzi
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 12 hlasů

31 KOMENTÁŘE

 1. 1) nechci obhajovat intel, víme všici, že aktuální nabídka je žalostná, ale tu cenu by mohli obhájit jen tím jaké jsou provozní vlastnosti. Pokud procák bez GPU bude mít o 15-20°C nižší teplotu než s GPU, tak by příplatek měl smysl, zvláště pokud by přetaktování tak mohlo dosahovat vyšších frekvencí. Vím že bych toho asi po intelu chtěl moc.
  2) Vlko už jsem ti vystavil ten diplom Crhova řádu: https://jcrha.rajce.idnes.cz/Crhuv_rad/#Vlko.jpg

  • Ak internu grafiku nepouzivas preco by mala spotrebovavat nejaku energiu? preco by mala byt teplota vyssia ak ju nepouzivas? Akurat jadro je mensie a horsie sa bude chladit mozno ked uz toretizujeme… Ak je cena rovnaka, istotne lepsie je kupit ten s grafikou….

   • Jsou to prakticky určitě stejné křemíky a GPU není odstraněno, jenom je neaktivní (takže se mohou použít čipy, které v něm měly chybu). Takže plocha je stejná a chlazení by se zhoršit určitě nemělo.

     • není pravda že vypnutá grafika netopí. Pořád něco bere a pořád je aktivní. Chtěl bych to potvrdit, protože pokud používají procáky s fungující grafikou kterou zablokují a prodávají produkt za stejnou cenu tak je to na žalobu.

      • Spíše prodávají zmetky – kdysi jsem například měl Phenom X3 8750BE, tzn. 3 jádro, ale fyzicky mělo 4 jádra, jenže to 4té neprošlo výstupním testem takže ho vypnuli (a na některých MB se dalo zapnout – mně takto upravený CPU běžel několik let bez jediného problému), a zde si myslím, že to bude naprosto stejné – GPU neprošla z nějakého důvodu testem, takže jí vypnuli a snaží se to prodat – přeci jen lepší, než to zbytečně vyhodit…).

      • Nebere nic, alebo zanedbatelne nic, tak ako neaktivne jadra alebo ine časti procesora…. bezne sa robia aj z 4 jadrovych CPU 2 jadrove, ze sa vypne cast cipu, normalna vec….

      • Když se podíváte na napájení LGA1151, jsou tam jen čtyři opravdu důležitá napětí (ne že bych jich nebylo pro provoz potřeba více, ale ty další větve jsou využívány minimálně) – VCore, Vigpu, Vccio a Vccsa.
       Vcore napájí samotné jádra a Cache. Vigpu napájí jen a pouze iGPU, IO a SA obstarávají paměťový řadič a podobné serepetičky.
       MSI vydalo Z390 desku, kde Vigpu úplně chybí – to napětí na té desce vůbec není přítomné, tzn. není možné nijak iGPU aktivovat.

       Když vypnete manuálně iGPU, stane se úplně to samé, co na té MSI desce – napájecí kaskáda produkující Vigpu bude úplně vypnuta. iGPU bude úplně ostřihnuta od šťávy -> nemůže spotřebovávat žádnou energii.

       F verze CPU mají jen zablokovanou iGPU (otázka jestli fyzicky nebo mikrokódem), budou mít úplně stejnou spotřebu jako CPU s fungující iGPU která je vypnutá.

      • „pokud používají procáky s fungující grafikou kterou zablokují a prodávají produkt za stejnou cenu tak je to na žalobu“
       Není, zamknuté funkce jsou na čipu úplně běžně. SMT/HT, AVX, AES (dřív) a další instrukce, možnosti IME/AMT, ECC a další server/RAS funkce, bloky cache, jádra, nebo pipeline v GPU. U Ryzenů by to byla taky vzdálená správa u ne-Pro čipů, SMT, podpora šifrování RAM. Nebo on-die regulace napětí pro jednotlivá jádra, ta je jenom v Epycu, Ryzeny ji mají deaktivovanou/přemostěnou. Je na výrobci, jakým křemíkem implementuje to, co dle specifikací procesor nabízí.

       Jinak to, jestli to bude žrát, to závisí na víc věcech. Podle toho, jestli se do toho křemíku dostává napájení/hodinový cyklus, i když je mrtvý… Teoreticky i deaktivovaná část může mařit elektřinu úniky proudu. Asi dost jde o to, jakým způsobem je to vypnuté/odpojené. Ale pokud to nějakou spotřebu má, tak by měla být nízká, odpovídající idle spotřebě nebo ještě míň, určitě ne na úrovni zátěžové spotřeby toho GPU, takže to asi moc neušetří spotřebu pro potřeby OC.

      • dom12345 a Honzo dohodněte se, jeden říká že je vypnutá, druhej že je aktivní a CPU využivá obvody GPU, takže mrtvá být nemůže.

      • Já a pan Olšan říkáme úplně to samé, jen já jsem počítal s (dle mého) pravděpodobnější verzí – iGPU je odstřihnuta SW cestou a nedostává napětí (tj. spotřeba na úrovni normálních čipů), ale stále do ní proudí hodinový signál + jiné vodiče.

       Pan Olšan zahrnul i verzi, kdy by Intel laserově odříznul jakékoliv vodiče vedoucí z/do iGPU – hodinový signál a jiné vodiče jsou eliminovány.

       Druhá verze bude mít nižší spotřebu. Ale rozdíl bude na úrovni mW, protože v obou případech iGPU nedostává své hlavní napětí, které představuje drtivě drtivou většinu ztrát.

 2. Bomba, Intel na to jde spravne, protoze absolutne neni duvod, aby procak bez grafiky byl levnejsi, ja to chapu a Intelu fandim. (Na druhou stranu, procak bez grafiky, procak s grafikou a neni to jedno, kdyz znamym doporucuju a sam si take koupim procak od AMD.)

 3. Stejně to je jen a jen kvůli nedostatku výrobních kapacit. Dříve ty procesory klidně rozšmelcovali. Pokud se jim povede obnovit dodávky aby neměli problémy s dostupností, uvidíte že tyto mrzáci opět zmizí.

  • „No AMD ich v 2019 rozvalcuje v pracovných“.. to se asi nestane, ale poku bude AMD pokracovat v nastolenem kurzu a nabizet celkove (a nekdy vyrazne) lepsi pomer/cena pri dokonce lepsich provoznich vlastnostech, tak vezme Intelu dalsi procenta trhu. Coz je pro ne z dlouhodobeho hlediska a udrzeni prodeju podstatne.
   Pokud AMD ve 2019 nabidne i technicky lepsi (vykonove) reseni, tak z toho kolac Intelu utrhne vetsi kus. Intel ale bude prezivat v pohode dal, jeho dominance je na to prilis velka.

 4. Co se mě týče, tak jako největší přínos F-ka vidím v tom, že když integrovanou grafiku nepoužívám, nebude se alokovat vůbec žádná sdílená RAM a nebudou se natahovat ovladače. Do kancelářské mašiny tahle řada smysl samozřejmě nemá, ale ve chvíli kdy nemusím řešit spotřebu a chci si občas něco zahrát, mi to připadá jako jasná volba.