Notebooky s procesory Intel Comet Lake-H a mobilními GeForce „Super“ prý vyjdou 2. dubna

6

Na CES 2020 oznámil Intel předběžně chystané procesory Comet Lake-H, což budou 45W modely Core 10. generace pro výkonné notebooky (čipy 10. generace s 15W TDP pro mainstremové laptopy už vyšly loni v létě). Původně měly notebooky s těmito procesory snad vyjít během tohoto čtvrtletí, ale asi z toho sešlo kvůli koronaviru. Podle aktuálních informací nová generace notebooků s procesory Comet Lake-H vyjde příští měsíc a kromě těchto CPU v nich budou také nové grafiky Nvidia GeForce RTX 2000 Super pro notebooky.

Podle informací, které publikoval čínský web ITHome, se zřejmě vydání obou těchto novinek sejde na 2. dubna (apríla). Na tuto dobu totiž asijský (asi čínský) výrobce nazývající se Mechrevo publikoval teaser, oznamující odhalení či vydání nějakých nových notebooků. Je pravděpodobné, že tato akce se časově shoduje s koncem NDA, které má Intel na notebooky s procesory Comet Lake-H, které by tím pádem měly být odhaleny v tento samý den. A tím pádem by asi byly uvedeny notebooky s nimi i od dalších značek, nějaké by se asi mohly začít i rovnou prodávat.

Teaser na notebooky Mechrevo s procesory Comet Lake H a mobilni GeForce RTX 2000 Super
Teaser na notebooky Mechrevo s procesory Comet Lake-H a mobilní GeForce RTX 2000 Super

GeForce RTX 2000 Super pro notebooky

Na obrázku, který na odhalení produktů oné značky Mechrevo láká, je ale především logo Nvidie. Z toho vyplývá, že nové procesory Intelu se budou pojit rovnou i s novými grafikami GeForce pro notebooky. Už nějakou dobu totiž kolují informace, že Nvidia chystá refresh notebookových grafik Turing. Ty by zřejmě vyšly jako modely s označením Super, které už nesou refreshované karty v desktopu. Vypadá to, že tyto notebookové GeForce Super by Nvidia mohla odhalit právě onoho 2. dubna, jelikož první vypuštěné notebooky s nimi budou asi zároveň i první notebooky s procesory Comet Lake-H.

Podle starších informací od NotebookChecku by snad měly vyjít notebookové modely GeForce RTX 1650 Super (nebo možná GTX 1650 Ti), GTX 1660 Super, RTX 2060 Super, RTX 2070 Super a RTX 2080 Super.

Comet Lake-H: až 5,3 GHz v noteboocích

Pokud jde o procesory, ještě neunikly podrobné parametry jednotlivých modelů, ale je známo, že nejvýkonnější model bude osmijádro, tedy nikoliv desetijádro jako v desktopu. Dle informací, které publikoval twitterový leaker Momomo_us, údajně Core i9-10980HK (tedy top model s odemčeným násobičem) bude mít 8 jader, 16 vláken a maximální boost pro jednovláknové zátěže až 5,3 GHz. Toto pravděpodobně bude jako na desktopu skrze Turbo Boost Max 3.0 a Thermal Velocity Boost, čili jen na preferovaných jádrech a jen do určité teploty.

Levnější model Core i9-10875H bude mít maximální boost 5,1 GHz a pořád 8 jader s HT. Core i7-10750H už bude šestijádro s taktem jednovláknového boostu až 5,0 GHz, Core i5-10300H bude čtyřjádro s HT a maximálním taktem už jenom 4,5 GHz. Je samozřejmě možné až pravděpodobné, že nakonec bude modelů víc než tyto čtyři.

Na trhu by se měly v podobném častě či mírně později začít zřejmě objevovat i první notebooky se 7nm procesory AMD Ryzen 4000, takže nebude nouze o zajímavé srovnání. Nicméně lze čekat, že vzhledem k zavedené pozici Intelu bude podstatně větší výběr strojů s jeho čipy.

Zdroj: ITHome, Via: VideoCardz

Galerie: Osmijádrové procesory Intel Core 9. generace pro notebooky (2019)

Notebooky s procesory Intel Comet Lake-H a mobilními GeForce „Super“ prý vyjdou 2. dubna
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  • No… Na ani „nie Super“ 2070/80/Max-Q nemá zatiaľ AMD odpoveď tak je jasné že Super verzie rozdiel len prehĺbia…

   …ale Comet Lake H vs. Ryzen 9 4900HS/4900H neviem neviem… resp. Intel to vďaka turbu na jednom jadre rozbije v jednovláknovom výkone ale stavím sa že v multyjadrovom výkone to AMD vyhrá z prehľadom.
   Predsa len efektivita nových 7nm Ryzenov je fantastická…

   • to nevadí, pro PR Intelu mvladarka je jakýkoliv Intel The Best
    Ale grafika by tam mohla být fakt dobrá – na druhou stranu zákazníků, který by chtěli takový extrém není tolik, obzvlášť v této době.

     • jj, utrácet nekřesťanský peníze, kdy ekonomika celého světa jde do kytek, je velice rozumné. Navíc už teď na něčem ti lidi hrají.
      Neříkám, že to nekoupí nikdo, ale na co noťas, když budeme rok, možná 2 roky, zavření doma, abychom nešířili COVID. Pak dává spíš smysl normální PC mašina bez kompromisů.

      • No to je pravda :-), na co přenosné PC protože tyhle 3-4 kilové putny nic jiného nejsou, když je člověk zavřený na jednom místě. Stou ekonomikou máš také pravdu, už nyní je jasné, že SARS-CoV-2 bude celosvětový průser. Také bych doporučoval lidem utrácet s rozmyslem. Když už chtějí mermomocí hrát, tak ať raději utrácí za hardware do desktopu kde stejně výkonné železo vyjde levněji než to do notebooků.