Intel ruší procesory Kaby Lake-X. Podpora prý zmizí i z budoucích desek pro LGA 2066

6
Wafer s procesory Intel Kaby Lake
Wafer s procesory Intel Kaby Lake (zdroj: Intel)
-
Zdroj: Intel

Core i7-8700K si drží i letos postavení nejlepšího CPU pro hraní her. Skoro by člověk zapomněl, že těsně před ním vydal Intel loni v létě ještě jiné procesory, které měly oficiálně představovat „to nejlepší pro hry“, a to čipy Kaby Lake-X, Core i7-7740X a i5-7640X. Používají platformu X299 a socket LGA 2066, ale reálně šlo stále v podstatě o normální čtyřjádra Kaby Lake. Tyto procesory se naopak nesetkaly s moc velkým úspěchem a s troškou zlé vůle se dá říci, že ani nedávaly moc smysl (viz „ocenění“ v našem novoročním bilancování). Moc tedy nepřekvapuje, že s tímto experimentem Intel končí – firma oznámila oficiální konec těchto procesorů.

Již nějakou dobu se proslýchalo, že Kaby Lake-X na platformě socketu LGA 2066 skončí bez náhrady – žádné Coffee Lake-X po nich už nebude. A nyní se Intel rozhodl zaříznout už i současné čipy Kaby Lake-X. Firma publikovala dokument oznamující ukončení jejich výroby, byť to nenastane úplně hned. Intel obvykle své zákazníky ctí dlouhými přechodnými lhůtami. Poslední objednávky je možné zadat do 30. listopadu (poté je nebude možné zrušit), přičemž poslední nejzazší termín dodávek bude 31. květen 2019. V dokumentu se jinak také dá nalézt cosi jako vysvětlení tohoto kroku, a sice: „poptávka po dotyčných produktech na trhu se přesunula na jiné typy“.

Nové desky prý Kaby Lake-X nebudou podporovat

O razanci zatáhnutí opony za tímto nápadem (který byl sám o sobě coby „přebalení“ CPU do jiného pouzdra zajímavý, jen ten konkrétní produkt nebyl moc praktický) svědčí ale jiná věc. Podle webu AnandTech totiž Intel údajně také vyškrtnul podporu těchto CPU z nadcházejícího refreshe platformy LGA 2066. Spolu s procesory Cascade Lake-X, což bude následník dnešních Skylake-X – stále ještě 14nm, ale s novými funkcemi – totiž má vyjít zřejmě také novější náhrada čipsetu X299 a s ní také nové základní desky. Ty budou asi kompatibilní s procesory Skylake-X, jenže to neplatí pro Kaby Lake-X. Ty již na této druhé vlně desek podle AnandTechu fungovat nebudou, Intel jejich podporu odstranil.

Core i7-7740X. Kaby Lake-X poznáte od Skylake-X podle odlišných kontaktů na vrchu substrátu a chybějícího RFID čipu v rohu
Core i7-7740X. Kaby Lake-X poznáte od Skylake-X podle odlišných kontaktů na vrchu substrátu a chybějícího RFID čipu v rohu

Nebylo by to úplně neúčelné. Kaby Lake-X pro socket LGA 2066 bylo pod víčkem stejným čipem jako běžná Kaby Lake pro socket LGA 1151. To byl problém, protože čipy pro LGA 1151 se napájejí přímo svým nativním „krmným napětím“, kdežto u Skylake-X/SP jsou použité integrované regulátory napětí a křemík dostává vyšší napětí, které si dále upravuje na nižší. Regulace napětí na deskách platformy X299 musela tedy být dost sofistikovaná na to, aby podporovala obě varianty a správně poznala, jaké napětí má poskytovat. Doporučovalo se proto také, aby se při výměně Skylake-X za Kaby Lake-X pro jistotu nejdříve vymazala paměť CMOS a deska se úplně odpojila od proudu.

Vyšší napětí pro serverový křemík by totiž Kaby Lake-X zničilo, což se snad v praxi i stalo (jde o 1,8 V, jestli se nepletu). Každopádně kdyby byly nyní podpora Kaby Lake-X z nových desek odstraněna, byly tyto komplikace eliminovány. Do budoucna by to také zjednodušilo design desek. Ty se například nebudou muset ohlížet na omezenou konektivitu PCI Express procesorů Kaby Lake-X. Ta vedla výrobce k připojování slotů M.2 k čipsetu, kdežto nyní budou moci sloty pro SSD bez obav vyvádět přímo z CPU, což je pro výkon samozřejmě lepší.

Pouzdro čipu Kaby Lake-X je podstatně jednodušší. Pasta je tam také (Zdroj: PCGamesHardware)
Pouzdro čipu Kaby Lake-X pro socket LGA 2066, s odstraněným rozvaděčem tepla (Zdroj: PCGamesHardware)

LGA 2066 dostane nový čipset (Intel) X399

Mimochodem, že se pro Cascade Lake-X chystá nový čipset, „prokecl“ nedávno Intel ve svých dokumentech. Podle těch ponese označení X399 a fyzicky zřejmě půjde o stejný křemík, jaký je v čipsetech B350, H310 a H370, tedy novou generaci s nativním USB 3.1 a částečnou integrovanou podporou pro WiFi. Highendová platforma bude tedy tímto aktualizována na nejnovější technologii Intelu. Ovšem procesory Cascade Lake-X by snad měly fungovat i na dnešních deskách s čipsetem X299, nebo alespoň zatím nemáme žádné signály, že by tomu tak nemělo být.

Dokument Intelu potvrzující čipové sady Z390 (LGA 1151) a X399 pro platformu LGA 2066 (Zdroj: 188号)
Dokument Intelu potvrzující čipové sady Z390 (LGA 1151) a X399 pro platformu LGA 2066 (Zdroj: 188号, Twitter)

Označení X399 loni Intelu vyfouklo AMD pro jižní můstek procesorů Ryzen Threadripper. Zdá se ale, že Intel v highendu nebude nijak reagovat, jako to učinil s přejmenováním čipsetu B350 na B360 na platformě LGA 1151. AMD pravděpodobně také uvede refresh čipsetu pro platformu TR4 (asi X499) a stejně by asi nějaké přetahování k ničemu nevedlo – i když by to možná bylo celkem komické.

Intel ruší procesory Kaby Lake-X. Podpora prý zmizí i z budoucích desek pro LGA 2066
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.5%) 8 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Intel má, zdá se, opět trable s mikrokódem proti Spectre. V nejnovějším public microcode souboru:
  https://downloadcenter.intel.com/download/27776/Linux-Processor-Microcode-Data-File

  … je, že nový mikrokód pro BDX-ML (Broadwell – CPUID 406F1h) je „with caveats“ a s popisem:

  „This directory holds microcode that might need special handling. BDX-ML microcode is provided in directory, because it need special commits in the Linux kernel, otherwise, updating it might result in unexpected system behavior.“

  V souboru je plno změn zdrojáků Linuxu. I na samotném webu Intelu se píše, že některý mikrokód může být nahráván pouze BIOSem. Starší počítače tudíž můžou mít smůlu.

  A navíc v půlce března se Intel chlubil, že má hotové všechny mikrokódy – ale jak je vidět v tomto souboru, třeba pro 20652 a 20655 jsou v balíku pořád mikrokódy z června 2013.