Procesory Intel Rocket Lake pro desktop vyjdou už v Q1 2021. Budou jen Core i5, i7 a i9

35

Nová generace desktopových CPU Intelu s novou architekturou a PCI Expressem 4.0 tady bude dřív, než se čekalo, možná už v lednu na CES 2020.

Už docela dlouho máme k dispozici zprávy o tom, že letos na jaře vydané procesory Comet Lake-S pro desktop (Intel Core 10. generace) jako další generace nahradí procesory s kódovým označením Rocket Lake-S. To budou stále 14nm CPU a dokonce jen s osmi místo deseti jader, Jenže mají mít novou architekturu podobnou nebo odvozenou od 10nm jader CPU Ice Lake/Tiger Lake, současně i novou architekturu GPU (Xe z Tiger Lake, včetně podpory přehrávání AV1) a také například budou jako první Intely pro desktop umět PCI Express 4.0.

Vypadá to, že máme zhruba datum, kdy tato CPU vyjdou. Bude to dříve než za 12 měsíců od Comet Lake, které tak bude mít zkrácenou životnost. Ovšem i Rocket Lake samotné zdá se bude procesor s do určité míry zúženou působností. Zřejmě také nebude na trhu dlouho a s ním i celá současná platforma LGA 1200.

Rocket Lake už po Vánocích?

Web FanlessTech teď píše, že desktopová verze Rocket Lake údajně vyjde v Q1 2021, tedy v prvních třech měsících příštího roku (původně byla plánovaná i mobilní verze, ale nevíme, zda nebyla zrušena, když teď 10nm procesTiger Lake vypadají nadějně). FanlessTech to údajně má potvrzeno. Také uvádí, že by dokonce vydání mohlo být spíše dřív než až třeba koncem března. Dokonce je asi možné, že by Intel mohl tyto novinky vydat už v lednu během CES 2021 (to bylo kvůli COVIDu zrušeno, ale plánované hardwarové premiéry mohou proběhnout virtuálně).

Procesor Intel (Zdroj: Intel)

Údajně totiž hned následující generace Alder Lake-S má vyjít už dokonce v třetím kvartálu (Q3 2021). I když je možné, že toto je jenom čas vydání notebookové verze a desktopová bude až v Q4 2021 (před koncem roku 2021 to ale přímo podle oficiálního sdělení Intelu opravdu má být). Ani vydání v Q3 pro Alder Lake-S ale asi není vyloučeno.

Tip: Intel prý chce big.LITTLE procesory v desktopu. 10nm Alder Lake do LGA 1700 má 8+8 jader

Procesory Alder Lake-S, které budou představovat Intel Core 12. generace pro desktop, už konečně s 10nm čipy, mají ale už používat nový socket LGA 1700 (a paměti DDR5). To znamená, že Rocket Lake-S coby Core 11. generace pro desktop bude mít asi dost krátkou životnost, pokud vyjde třeba v únoru a Alder Lake vyjde už v září nebo říjnu. Stejně tak toto znamená, že bude mít hodně krátkou životnost celá platforma LGA 1200. Z těchto desek by mohla být „stará platforma“ už možná nějakých 15–17 měsíců po vydání. I když CPU se do nich pochopitelně budou dát sehnat delší dobu.

Socket LGA 1200 foto Asus ilustrace 1600
Socket LGA 1200 (Foto: Asus)

Rocket Lake bude mít omezené pokrytí: jen Core i5, i7 a i9

S touto možná velmi rychlou expirací platformy LGA 1200 a Rocket Lake možná souvisí, že tyto procesory nebudou úplně kompletní nová generace zabírající celou šířku trhu. Intel je vydá jen v části výkonnostních a cenových kategorií. FanlessTech píše, že existovat budou jenom modely Core i9, Core i7 a Core i5. Kromě verzí se standardní spotřebou budou opět existovat modely s 35W TDP.

Není úplně jasné, jaké budou mít jednotlivé kategorie parametry. Core i9 je jistě osmijádro s 16 vlákny, ale jak to Intel udělá u Core i7 a i5, těžko říct. Modely Core i3, Pentium a Celeron se s architekturou Rocket Lake už vůbec neobjeví. Tyto modely Intel bude Intel dál tvořit z čipů Comet Lake. Nevíme, zda by čtyřjádro/osmivlákno třeba mohlo díky vyššímu IPC Rocket Lake už mít označení Core i5, nebo už raketové ípět bude šestijádro a ménějaderná verze se od Rocket Lake nebude dát koupit.

Rocket Lake přináší významně aktualizované funkce a architekturu

FanlessTech už v minulosti několikrát získal roadmapy Intelu (zejména pro minipočítače NUC, ale někdy šlo i o plány procesorů). Takže nyní možná opět vychází z takových dokumentů a na poměry nepotvrzených úniků by tedy tento mohl být relativně důvěryhodný.

Detaily procesorů a platformy Intel Rocket Lake-S (Zdroj: VideoCardz, březen 2020) Zdroj: VideoCardz

Brzké vydání Rocket Lake třeba už v lednu by bylo každopádně dobrá zpráva, protože by v desktopu (aspoň částečně) na platformě Intel konečně skončila éra architektury Skylake a dostali bychom některé chybějící funkce jako HDMI 2.0 nebo PCI Express 4.0 a také novou architektur GPU (která bude mít delší podporu v ovladačích). A ti, kdo teď kupovali LGA 1200 s Comet Lake už s vidinou upgradu, nebudou muset čekat tak dlouho.

Galerie: Uniklé informace k desktopovým procesorům Intel Rocket Lake pro socket LGA 1200

Zdroj: FanlessTech

Procesory Intel Rocket Lake pro desktop vyjdou už v Q1 2021. Budou jen Core i5, i7 a i9
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 9 hlasů

35 KOMENTÁŘE

      • A preco sa hned navazas do AMD? 🙂 Ja nie som ziaden AMD fanatik, ale Intel by som si v sucasnosti tiez nekupil, mam na to svoje dovody, ktore nikomu vysvetlovat nemusim. Ak ti tvoje PC sluzi dobre, som rad, ale skus niekedy vziat do uvahy, ze kazdy mame iny use case a mozno niekomu tie uzasne komety nevyhovuju, that’s all 🙂

        • Protože dnes je „trendy“ každýmu cpát AMD, v každým diskuzním fóru psát že to žere 250W atd. Při tom v praxi ten CPU ani neviděli natož aby ho měli doma. To je prostě AMD fanatismus.

          • Suhlasim s tebou, to tiez nie je zdrave 🙂 Ten fanatizmus tu je a vzdy bude, s tym ani netreba bojovat 🙂 Ako som pisal vyssie, kazdy si vyberame podla seba co nam vyhovuje, ja by som nezatracoval AMD a ani Intel. Kazdopadne, musis sam uznat, ze keby nebolo AMD, situacia na trhu by nebola pre nas zakaznikov priazniva, to iste sa ale moze stat AMD, preto dufam, ze obe firmy budu na seba tlacit a my si uz len vyberieme pre nas to najlepsie, no nie? 🙂

            • Jasně konkurence je vždy velký plus. Jinak bych měl kometu maximálně tak 4 jádro s HT 😀

            • AMD ma mnohem zajimavejsi „upgrade path“. Mas kompatibilitu chipsetu u B450 napric 4 generacemi. Mas moznost PCIe 4.0, Mas moznost vyssich frekvenci pameti u B350-450-550 desek. Mas moznost taktovani (i kdyz tady je to celkem zbytecny). Cenove vyjde vetsina tech CPU levneji. Mene zerou v plne zatezi. Vysledek ve hrach je v praktickem hrani az na par vyjimek stejny. MT je AMD rychlejsi. Intel je porad dobra volba, ale AMD je jednoduse lepsi a zajimavejsi.
              RocketL to moc nezmeni, spis AMD zascne pristi rok dominovat jeste vic. TRochu se obavam AlderLake s jeho B+L designem, co z toho nakonec vyleze v desktopu.

  1. Intel Comet Lake je v súčasnosti najvýkonnejší herný procesor, to je fakt o ktorom je zbytočné polemizovať. Káčkové 10900/10700 sa navyše dajú výtečne pretaktovať včetne RAM, to už konkurencia nestíha ani náhodou. Spotreba je pre hráča irelevantná, pretože sa pohybuje do 100W. Pretaktované 8-jadro 10700K na 5GHz all core papá v jednom z ťažkých scenárov – stress AIDA FPU/AVX 166W :
    https://mirovl.rajce.idnes.cz/AVX_5GHz_Comet_Lake/1450242503

    • No nevím, že by tam byla velká rezerva pro „výtečně přetaktovat“, si moc z recenzí nepamatuju, kolik tak procent výkonu navíc to má znamenat?
      IIRC je tam rezerva sotva lepší než u Ryzenů a all-core OC spíš nižší než maximální ST boost, takže jako u nich, i když třeba ne tak výrazně nižší.

          • No je fakt že ten all-core boost 4,7 nechává větší rezervu než 4,9 GHz (u i9-10900K), ale stejně mám pocit, že cca 10 % není žádný terno a superlativy jako „jde výtečně taktovat“ by se měly nechat na polici vzhledem k tomu, že bývaly procesory, co se daly točit o 20 % a víc (takový ty Mendocina, Opterony 144 a Pentium Dualcore s +50 %, to už je asi dneska naprosto nereálný…).

            • Výtečne taktovať znamená kumulovaný výkonový zisk štyroch veličín :
              – OC jadier
              – OC Cache
              – OC RAM
              – agresívne časovanie RAM/nízke latencie
              Kukni na link v mojom prvom príspevku kde sa až dá dostať s latenciami u Intelu a to s parádnou priepustnosťou 60GB/s…

            • @JO
              to z meho pohledu to taky za to nestoji. Levny FXcka sla o 20-40% nahoru, podle toho jaky model clovek koupil. Bylo to levny a vyplatilo se to. Jeste prvni Zen jako 1700 melo snad smysl taktit. Cometa je draha a je na svem maximu u tech K modelu (krome 10600k) uz vicemene by default. JayzTwoCent delal testy a defualt vs OC mu prineslo u 2080Ti snad 1-2% (a nebo doknce jen fps) navic fps, na urovni chyb mereni. Ten boost ne mene jadrech funguje velmi dobre.
              CK Kaspara nema smysla brat vazne..to je pomatenec, jaky tady dlouho nebyl.

            • To je pravda, ještě ten 1700 měl „díky“ tomu Boostu 1.0 (tj. jenom 3,1 all-core turbo) hodně velkou rezervu v multi-threadu, ovšem to byl taky nižší model. V MT byl ostatně dobrý OC možný i u těch vyšších SKylake-X, protože v defaultu byly hodně omezené spotřebou (akorát že pak samozřejmě vyletěla nahoru).

          • @tombo : aDDmine, človeče nešťastná u Káčkových Intel procesorov sa taktuje aj cache…asi novinka pre teba však ? Napríklad ja mám jadrá na 5.3GHz a uncore z default 4.3GHz na 4.8GHz….

            • tombíku, blogíšek upadá a upadá, jeden diskutujúci dokonca požaduje prepísanie celého článku o Big Navi….
              Fajn je aj tento príspevok :

              “ Sranda je, že když nejvýkonnější big navi bude kolem úrovně RTX 3090, tak DD řekne, že je to super. Pokud ne, tak řekne, že o to stejně nejde, protože drtivou většinu zákazníků to nezajímá. „

            • To vis ze jo retarde, jeste ze tady ty zpravy s ddworldu spamujes, je to hrozne zajimave 😀
              Jeden banan a tobe z toho kompletne houklo..

            • tombíku, ty vieš predsa najlepšie, že polní maršálek žiadny banan od teba neprijal….

            • No vidíš aDDmine, že to ide aj bez hnusných urážok a nadávok, máš ľahko zmazateľnú pochvalu….
              K tomu Zen3 – správneho technokrata vždy potešia technické novinky, rád budem sledovať úniky o nových Ryzenoch, ak budeš mať nové info nalinkuj. Hlavne musí AMD zapracovať na latenciách, dnes je to des-bes….

            • Tak Vladař je hráblej, to jsme tu už viděli dřív. Jak si tu sám psal ty bláboly od tatko, strejko, tetka… a pak to házel na ostatní. Teď si zase promítnul arcinepřítele DDemagoga do Tomba.. 😀 Řekl bych z medicínského hlediska celkem učebnicový případ. 😀

            • „No vidíš aDDmine, že to ide aj bez hnusných urážok “
              .. v tom pripade Vladar zacni nejdrive u sebe, pokud nechces, at ti nekdo nerika treba „retard“, „posuk“ etc.
              A kdyz uz jsme u toho zlepsovani, mohl by jsi se taky naucit i pocitat procenta, kdyz te zajimaji ty technicke novunky 😉

            • Aha ho, Obrovitá noha priskákala na pomoc tombodédéčku…
              Noha, nemlet sprostosti, nechlastat Alpu, mágat mokasín v sude…

            • Hej vy dva lapaji, Noha + narkóza, kde ste nechali popletenú Wenduli ? Vždy chodíte v trojke , nó tak s pravdou von…pome…
              Poznáte tu pohádku Dlhý, široký a bystrozraký ?
              Noha bude Dlhý, bo veliké chodidlo…
              Narkóza bude široký, bo tolika sprostí potrebuje širokú zbernicu..
              Wendule bude bystrozraký, bo v susednom vlákne nevidí na text, slepoto…
              Inak je s vami fajn, dajte ešte čosi…

            • Taky koukam, ze je zpet ve svem standartnim memtalnim rauschi..a ani to dlouho netrvalo.
              Ale treba potrenuje na priste aspon ta procenta,. 😉

            • Taky koukam Stachane Stachanoviči, jak ti percentíčka v garáži klesajú….už aj verný žáček Veliká noha ťa nazval demagogem….

      • JO : “ all-core OC spíš nižší než maximální ST boost “ – u 10700k je to práve spíš vyšší…
        Ten procesor má default ST boost 5.1GHz, ale úplne v pohode sa dá pretočiť na 5.2GHz all core… takže asi tak…