Intel vydá refresh notebookových procesorů Tiger Lake: 15W ULV čipy s taktem 5 GHz?

28

10nm procesory Tiger Lake od Intelu dostanou v létě refresh s výkonnějšími modely. Dokonce i 15W/28W úsporné modely by se poprvé mohly dostat na takt 5,0 GHz

Intel vydal procesory Tiger Lake v září, což už bude sedm měsíců (hrozné, jak to letí). AMD reagovalo začátkem roku 7nm mobilními Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 a možná, že to Intel přimělo reagovat. Nebo by teoreticky mohlo jít o to, že příští generace Alder Lake vyjde s větším než ročním odstupem (třeba až před Vánoci).

Firma totiž podle všeho chystá refresh procesorů Tiger Lake-U, tedy 15 až 28W „účkových“ procesorů pro mainstreamové notebooky. Ty teď u Intelu zůstávají na čtyřech jádrech (zatímco AMD loni a letos vydalo už 15W osmijádra), což tento refresh nezmění. Ale Intel chystá nové modely, které mají dosahovat vyšších frekvencí. Budou tedy cílit na silnou stránku architektury Intelu, tedy jednovláknový výkon, respektive vysoký výkon na jedno jádro. A podobně mají přijít výkonnější modely také do nedávno vydané modifikace Tiger Lake-H35 (oboje je ovšem stejný křemík).

Nové TGL-H35

V řadě H35 měl doteď Intel jako nejvýkonnější model Core i7-11375H se základní frekvencí 3,3 GHz a maximálním boostem 5,0 GHz; all core boost byl 4,3 GHz. Nově k tomu ale přibude model Core i7-11390H, který svá čtyři jádra má na 3,4 GHz (+100 MHz) v základu a all-core boost má 4,6 GHz (+300 MHz). Maximální jednovláknový boost je ale pořád stejný 5,0 GHz.

Vedle tohoto modelu také Intel chystá refresh nižšího modelu i5: Core i5-10320H bude mít takty 3,2–4,5 GHz, přičemž all-core boost je 4,3 GHz. Proti existujícímu modelu i5-10300H je to také pokrok o 100 MHz v základní frekvenci, 300 MHz v all-core boostu, ale tentokrát se o 100 MHz zlepšilo i jednovláknové maximální turbo.

Odhalení procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky 21
Procesory Intel Tiger Lake pro notebooky (Zdroj: Intel)

Nové ULV modely: navýšené jednovláknové turbo?

V 15W až 28W řadě Tiger Lake-U zatím také známe dva refreshované modely (není pochopitelně vyloučené, že jich nakonec vyjde víc). První je nižší model Core i7-1155G7. Jeho frekvence jsou stejné jako u Core i7-1165G7, tedy 2,8 GHz v základu a 4,7 GHz v maximálním boostu. Jak se bude od 1165G7 lišit, není jasné, možná by mohl mít nižší all-core boost (u 1165G7 je to 4,1 GHz). Grafika má zůstat na 96 EU/768 shaderech, ale teoreticky by možná mohla mít sníženou frekvenci, pro odlišení.

Výrazně zajímavější je ale poslední uniklý model, Core i7-1195G7. Jak je ze značení patrné, měl by to být nový nejvyšší model, stojící nad čtyřjádrem i7-1185G7 (3,0–4,8 GHz). Tato novinka má ale kupodivu mít nižší frekvenci v základu, jen 2,9 GHz. All-core boost neznáme, ale asi by mohl být vyšší, než 4,3 GHz u 1185G7.

Hlavní věc k diskusi u něj ale asi bude jendovláknový boost. Podle některých údajů je jen 4,8 GHz (tedy nezměněný), ale objevily se údaje/názory, že ve skutečnosti bude boost zvýšený a dostane se na magických 5,0 GHz. Bylo by to logické, protože jinak by se tento model ve specifikacích nelišil (pokud by tedy neměl zvýšenou frekvence GPU – tu zatím neznáme).

Na vyšší jednovláknový boost by mohla ukazovat jedna věc: vzpomeňte si na Core i7-11700K (5,0 GHz) a i9-11900K (5,3 GHz) v desktopových procesorech Rocket Lake. I v jejich případě má paradoxně dražší model i9 nižší základní frekvenci o 100 MHz. Je to možná proto, že pro dosažení extrémního jednovláknového boostu jsou třeba čipy s vyšší leakage, které ale mají zase horší spotřebu při určitém daném taktu – takže základní frekvence při daném TDP musí být nižší, stejná by se nevešla do limitu. Toto by možná mohlo nastat právě zde. Core i7-1185G7 by mělo čipy s nižší leakage, ale dostalo by se jen na 4,8 GHz. Do Core i7-1195G7 by Intel dával z hlediska efektivity horší křemík s vyšší leakage, ale dovolilo by to vyhnat jednojádrový boost až na 5,0 GHz. Je také možné, že by to bylo jako u Core i9 na desktopu uděláno pomocí Thermal Velocity Boostu a Turbo Boost Max 3.0.

Prezentace k vydani procesoru Intel Comet Lake S 07
Comet Lake a Rocket Lake (a také Tiger Lake-H) používají technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje na dvou nejkvalitnějších jádrech dosáhnout vyššího turbo boostu než na ostatních (Zdroj: Intel)

Pokud se toto potvrdí, byl by to procesor, který se jako první v kategorii mobilních mainstreamových procesorů pro notebooky dostane na magickou metu 5 GHz (45W notebooky budou mít tuto turbo frekvenci díky Tiger Lake-H také). Samozřejmě to má hlavně symbolický význam, protože proti 4,8 GHz jsou to jen 4 % výkonu navíc a třeba 5nm Apple M1 by k podobnému výkonu stačilo něco přes 3 GHz (hrubým odhadem asi 3,2–3,6 GHz podle úlohy?). Toto 5,0 GHz turbo také bude pravděpodobně mít spotřebu jednoho jádra kolem 25 W, takže se takový boost nevejde do 15W TDP a nebude trvale udržitelný v noteboocích, které nemají spotřebu zvýšenou na 28 W.

LPDDR5, vedení Intelu ve výkonu integrované grafiky se ještě prohloubí

Refreshovaná CPU by snad také mohla mít vyšší takty GPU – ty v únicích zatím nefigurují – a zřejmě by u nich také měla být zapnutá podpora pamětí LPDDR5, takže by mohly vyjít první x86 notebooky s touto technologií pamětí. Celkově by tak u těchto nových modelů Tiger Lake mohl být ještě navýšen výkon grafiky, v kterém už nyní Intel vede na procesory AMD.

Procesor Intel Tiger Lake pouzdro BGA 1600
Procesor Intel Tiger Lake pouzdro BGA (Zdroj: Intel)

Vydání v létě

Tyto refreshované modely by prý Intel měl vydat v třetím kvartálu, tedy červenci až září. Mohly by tedy s nimi vyjít notebooky v rámci vlny „back-to-school“ nákupů, kdy výrobci notebooků často vydávají nové modely.

Galerie: Odhalení procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky a platforma Intel Evo

Zdroje: VideoCardz, NotebookCheck (1, 2), Momomo_us, David Bepo

Intel vydá refresh notebookových procesorů Tiger Lake: 15W ULV čipy s taktem 5 GHz?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 5 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. „Celkově by tak u těchto nových modelů Tiger Lake mohl být ještě navýšen výkon grafiky, v kterém už nyní Intel vede na procesory AMD.“
  Vážně? Tohle mi někde uniklo, že by igpu intelu překonalo amd. Nějaký zdoj? Co jsem letmo googlil tak to není pravda, pokud se tedy nesrovnává totální hiend 50W (papírově 15W) intel vs skutečně 15W AMD ryzen5/7. Ale je to vážně jen letmo prohlídnuté.

   • Ani slovkom som sa tentokrát nedotkol AMD, ale vy to jednoducho potrebujete k životu…
    Samozrejme, jak schytáte príučku okamžite bežíte s plačom za moderátorom, tak si to v tej tekvici láskavo zrovnaj dedečku…

    • Opravte mne jestli se mýlím, ale ani já jsem Vás neobvinil z toho že byste se dotýkal AMD. To je důvod proč nerozumím Vaší reakci.

     Stejně tak nechápu proč bych měl jak píšete „bežíte s plačom za moderátorom“. Že byste se v tomhle přípdě choval podle toho známého podle sebe soudím Tebe?

      • Dedek, Alich, diskutujte k téme, píšte k technike, vy dve uplakané slečinky….

      • DedekHrib, vidite? CeKa 53 nepochopil, ze se vyjadrujete k jeho „technickemu“ prispevku a ja reaguji na vas. Ale nezlobte se na nej, nema to evidentne v zivote moc lehke chudak.

      • Alich 8.4.2021 at 10:39

       Opravdu je to takový smutný patron kterého mi je líto. Kdyby ho někdo chtěl banovat tak bych byl proti. Ať si klidně uleví od svého trudného života mě to nevadí.

  • who cares? 0,000001% uživatelů 😀
   Měl bys přidat mongoloide, PR kecům už nikdo nevěří a být Intelem, tak tě zažaluju, že jim kazíš pověst. Dřív by si tady Intel pár lidí koupilo, ale od doby, co to tu propaguješ, tak nikdo nechce být za blba = souhlasit s C.K. místním šaškem.

    • Tak už se rozhodni magore o čem píšeš, prvně vytáhneš Xe, který prakticky nikdo nemá a hned na to argumentuješ, že 80% lidí má Intel… to jako, že si koupí všichni Xe ??? WTF ty budeš fakt řádný mongoloindní magor a psychiatr tady už nepomůže.
     A to že nosíš podvazky nám říkat nemusíš, spíš se drž tématu, jestli to dokážeš.

     • Víš Wendulko, ty naše podvazková královno, ono je to tak, že procesor je na takej malej doštičke a na tej doštičke je aj tá Xe grafika, hovorí sa tomu integrovaná grafika, chápeš moja ?
      No a teraz šup do butiku, potrebuješ novú sukénku, tú ružovú máš fest pocákanú….

      • @Jan Olsan vanze tady musime trpet vylevy sexualnich frustraci tohoto individua? To v cnews skutecne tak zoufale potrebujete o par komentaru v clanku vice za kazdou cenu? Nebo vam to doopravdy prijde vtipne?

      • Spíš dost trapný. Ale právě nevím, jestli banovat nebo mazat za „dojem“, tj. když se někdo de facto hlavně sám ztrapňuje, nebo je exot. Napadá mě třeba historický případ „Ládíka, prostě, no“.
       Na jednu stranu je to něco, co se obtížně podchytí nějakým striktně definovaným pravidlem, na druhou stranu taky cítím, že je to nemá úroveň.
       Ale zase aby tohle byl vlastně jediný ban v databázi, tak by mi to přišlo divné. Byly/jsou to hrubější lidi/sprostější příspěvky (naštěstí ne tak často). Byli tu lidi, co po obsahové stránce postovali o dost víc zavádějící informace, ale ban nedostali…

      • Pane Alich, ak ste si nestačil všimnúť, nikdy neútočím vulgarizmom
       ako prvý, len vrátim požičané, presne to platí na Wendulku…
       Vy ste večne uplakaný, no schválne prehliadate atak od toho zvláštneho nešťastníka….proste objektivita na profilovku Jackieho…

      • c.k. polni marsalek 8.4.2021 at 16:52
       Wendaka neprehlizim, no je to jeden z tech, kteri uz se neudrzi a holt na ty vase vecne netechnicke marketingove lzi a nesmysly uz nedokazou nereagovat. Kazda jedna diskuze zaplevelena.
       Nejsem uplakany, jak pisete, jen si rad prectu rozumnou diskuzi pod clankem, ktery mi rozsiri treva jeste vic obzor. Diky vam konkretne to ale uz moc nejde, protoze cilene se snazite o flame v kazde diskuzi. Ani jeden z vasi prispevku neni technicky a absolutne nema nic s fakty a realitou. Pohadky, fantazmagorie a prani fanatika.
       BTW: ani jednou jsem vam nenapsal, ze jste mongol, nebo neco podobneho, tech lidi co ale neco podobneho napsalo uz je tady celkem dost. Ale kidne si o nich myslete, ze jsou „rudosi“, nebo treba letadla, to je vase vec. Holt pro hlupaka kazdy hloupy.

      • To stačí Alichu, už sa mi nechce na tie vaše drísty odpovedať…
       Mali by ste prijať sebareflexiu – tu v diskusii máte 4 príspevky z toho ani jeden jedinný k téme, uvedomujete si to vôbec….
       Neznášam ubrečené slečinky…čau…

      • Jan Olšan 8.4.2021 at 18:56
       Horsi lide tu skutecne byli a sprostejsi lide tu take jsou.
       Mne osobne se lepe ctou nadavky typu „pitomec“ (od kterych se dokazi odprostit), nez „nemyslet na smrt, dedo“, nebo „teplomilna wendule uprav si sukenku“. Ty tuny „PR“ nesmyslu rovnou preskakuji, ale o to je to slozitejsi pak preskrolovavat vlakno plne invektivu a reakci na jeho slinty.
       Vlastne i toto vlakno uz je zbytecne.

      • @ Jan Olšan : “ Byly/jsou to hrubější lidi/sprostější příspěvky (naštěstí ne tak často). Byli tu lidi, co po obsahové stránce postovali o dost víc zavádějící informace, ale ban nedostali…“

       Presne o to ide, akurát pár kreatúr sa tu desí predstavy kritiky modly AMD a furt škemrají o BAN pre maršálka.
       Potom majú ďaľší problém a to s chválou na Intel, to proste neuznajú aj keď je to 100x pravda. Vidíme to i v tejto diskusii, dal som sem dve videá prezentujúce ohromné výkonové zisky Xe a
       slečinky neriešia výkon, ale osobu, to je ešte trapnejšia a do očí bijúca neshopnosť argumentácie…

      • Ahoj chlapci, po zrelej úvahe som sa rozhodol na dlhšiu dobu ukončiť svoje vystupovanie na cnews.
       Neustále útoky na redakciu od pár jedincov škemrajúcich po BANe
       situáciu vyhrotili.
       Redakcii patrí uznanie za objektivitu, odbornosť a nadhľad.
       Úprimne prajem veľa úspechov !
       Nadobudol som jednu skúsenosť – vy, češi ste proste skvelí, za celú dobu som sa nestretol s nejakou formou šovinizmu, ak nerátam tú vyšinutú trojku, ktorá sa určite každému vybaví….
       Za to vám patrí obdiv a úcta !
       Tak zas nekdy, ahojte lapaji….

      • JO
       kdyz uz nic, tak za neustale „off topic“ prispevky a tapetovani diskusi nesmysly se bezne davaji bany na technickych webech.

      • Tak si říkám jestli opravdu multinickař, tady nyní využívající nick c.k. polni marsalek, opravdu sklapne jak zde uvádí… A nebo se přiřítí pod jiným…

       @JO
       Nevím zda to Váš systém umí, ale třeba by bylo fajn u takových jedinců zapnout jistá omezení na délku a počet příspěvků.

       Ne že by tu nebyli vysloveně sprostější lidé, ale on už v otravnosti fakt překonal i Crhu, Maudita a jim podobná individua. A to je co říct…

      • Ale pánové c.k. polni marsalek je smutná postava která se tady dobrovolně zesměšňuje. Za to se přece BAN nedává. Nikdo nikoho nenutí aby četl jeho příspěvky faktem je že je čtete. I já je čtu. Proč? Protože jsem zvědav na jaký nový vrchol posune ty svoje absurdity.
       BAN nic nevyřeší a budete hi tady mít zase jako xx polni marsalek. Jestli nechcete jeho příspěvky nereagujte na něho. Je to exhibicionista a reakcemi mu dáváte jenom důvod reagovat. K tomu jsem přispěl i já sám svojí reakcí.

      • Vždyť je to frustrát… je mi ho spíš líto, že nemá v životě nic lepšího na práci než psát ty propagační kokotiny o Intelu na anonymní web…
       O jeho homofobních nadávkách a latentní homosexualitě ani nemluvě..

       On se přesune na jinej web.. předtím byl na SHW jako jožkopower, teď se dost možná objeví novej fanatickej slovák na diit…

      • @Aznoh
       On to uz na diit zkousel nekdy loni. Jeste nez si dal prezdivku CK tady. Tam by se ale moc neohral. No-X je v tomhle rozumny. Pokud nekdo pise dokola kraviny nebo spamuje off-topic, tak mu po nejake dobe da upozorneni, ze by mohl nasledovat banan. Vetsina lidi to pochopi, ti co ne, tak maji smulu. Diky tomu, si tam jedinci jako Vladar z toho nedelaji svuj „mentalni blog“. Byt jedinci jako JirkaK se tam vyskytuji stale 😉

     • Xe má každý kdo si kupuje 11. generaci, dokonce někde jsou ty grafiky dvě, jedna v procesoru, jedna samostatná a pomáhá to akcelerovat některé workflow, takže je to rychlejší než s jednou grafikou