Whiskey Lake jsou první CPU Intelu bez díry Meltdown. Amber Lake ale opravený není

13

Když Intel tento týden vypustil na trh oficiálně nové procesory Whiskey Lake a Amber Lake, bylo to z čista jasna a také poněkud nenápadně, s menší pozorností než typicky. V některých případech také jako by nepovažoval bližší detaily a specifikace za příliš důležité. A dokonce se ani nepochlubil jednou pro leckoho asi dost zajímavou věcí: tyto procesory mají opravené některé z bezpečnostních chyb, které byly v CPU Intelu letos. A tyto opravy jsou přímo na úrovni křemíku, jde tak vůbec o první čipy s fyzickými změnami reagujícími na tato rizika.

Že by tyto procesory mohly opravovat některé odhalených chyb, se trochu i očekávalo, jelikož Intel už v zimě oznámil, že letos se v některých spotřebitelských CPU záplaty objeví. Proto bylo překvapení, když Intel nic takového při jejich premiéře neoznámil. Šlo ale zdá se jen o opomenutí. Po nějaké době zástupci firmy různým webům potvrdili, že CPU jsou přece jen v některých ohledech opravená. To také znamená, že jde o nové čipy, nebo minimálně nové revize, nikoliv tedy o pouhý refresh, jak se zdálo.

Respektive, nové jsou čipy Whiskey Lake, tedy tři 15W modely pro mainstreamové notebooky. Intel zatím na na trh vypustil pouze tři modely: čtyřjádra Core i7-8565UCore i5-8265U plus dvoujádro Core i3-8145U. V jejich křemíku jsou již některé opravy, které přinese za několik měsíců serverové jádro Cascade Lake, byť ne všechny.

Chyba-Meltdown-Spectre-Foreshadow-procesory-1600

Revize křemíku opravila Meltdown a L1TF

Whiskey Lake má kompletně v hardwaru opravovat asi nejzávažnější a nejstarší problém, a to chybu Meltdown. Půjde tedy o první CPU Intelu, které nebude vyžadovat opravu tohoto bugu (KPTI na Linuxu, Kernel VA Shadowing na Windows). Operační systémy budou na čipech Whiskey Lake moci tuto opravu deaktivovat a získat tak zpět výkon, který byl díky ní ztracen. To znamená, že Whiskey Lake bude v praxi při stejném taktu o něco výkonnější než předchozí čipy Kaby Lake Refresh. (Na zdraví!)

Whiskey Lake má zároveň opraven jen nedávno odhalený bezpečnostní problém Foreshadow, jinak též známý pod označením L1 Terminal Fault („L1TF“). Opět u nich tedy odpadne potřeba jej vykrývat na straně operačního systému. Oprava L1TF souvisí se záplatou pro Meltdown, proto se si objevila takto brzo. Whiskey Lake naopak postrádá nějaká řešení chyb Spectre, obrana půjde stále přes funkce mikrokódu. Opravy SPectre budou patrně komplexnější a vyžádaly by si hlubší zásahy. Cascade Lake v tomto směru už nějaké úpravy mít bude, ale Whiskey Lake ještě ne. Rozsah oprav se vyčerpává těmito dvěma případy, ale jak se říká, „lepší než drátem do oka“. Jak už bylo řečeno, odstranění problému Meltdown vede i k nárůstu (lépe řečeno obnovení) výkonu – zejména při práci s SSD úložišti.

Amber Lake je starý 14nm+ čip bez oprav

Zatímco Whiskey Lake má v sobě tyto revize a opravy, Amber Lake kupodivu nikoliv – toto Intel přímo potvrdil. Nová dvoujádra řady Y proto stále potřebují softwarové opravy. Zdá se tudíž, že Amber Lake je ve skutečnosti refreshovaný křemík Kaby Lake-Y (vypuštěný poprvé už před dvěma lety). Podle Intelu je tento čip také stále vyráběn na procesu 14nm+. Jelikož je Whiskey Lake novější revize, mají nakonec tyto čipy i modernější výrobní proces. Mělo by prý jít o technologii 14nm++, tedy stejnou, jako používají procesory Coffee Lake (pro připomenutí: Kaby Lake-Refresh používá stále proces 14nm+).

4,5W procesor Intelu z 14nm generace Kaby Lake-Y
4,5W procesor Intelu z 14nm generace Kaby Lake-Y. Amber Lake by měl být po stránce CPU stejný

Tato informace asi bude zajímavá při výběru nového notebooku. Je asi škoda, že Intel přítomnost oprav v procesorech Whiskey Lake nějak zřetelněji neoznačil. Zvlášť když se na trhu budou zřejmě míchat s dalšími velmi podobně označenými modely řady 8000, které mají ještě neopravenou architekturu Kaby Lake Refresh. Doufejme, že Intel aspoň třeba příští rok na jaře vydá od Whiskey Lake víc modelů a zbývající starší čipy s Meltdownem jimi nahradí.

Whiskey Lake jsou první CPU Intelu bez díry Meltdown. Amber Lake ale opravený není
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

13 KOMENTÁŘE

      • Moc nechápu tu averzi k pastě a vychvalování pájky u AMD. Ani pájka evidentně AMD k vyšším frekvencím nepomůže. Navíc i AMD používá u svých Ryzenů s integrovanou grafikou pastu.
       Na stejné frekvenci má ten Intel s pastou nižší teplotu, než Ryzen s pájkou, takže těch vašich 20°C je opět něco nereálného, co uvidíte u Intelu pouze na frekvencích, kam se Ryzen nikdy nepodívá.
       Abyste to dobře pochopil, můj komentář není namířen proti Ryzenům, ale proti vám. Kdybych si dneska kupoval procesor, koupím si 1700x. Ale rozhodně ne proto, že má pájku, ale proto, že má dobrý poměr cena/výkon.

      • Radek Holeček> Ja by som len podotkol, že nie je možné porovnávať hlásené teploty u rôznych typov CPU. Jednak kvôli absencii informácií o kalibrácii/presnosti/nastavení takých čidiel, jednak kvôli rôznemu umiestneniu vzhľadom na najteplejšie miesta v čipe (a celkovo odlišnosťami medzi rôznymi čipmi).

      • Radek Holeček: Na to sa treba opytat tych, ktori si kupuju deliddnute Intel procesory, alebo si ich sami delidduju, aj ked stratia zaruku a riskuju jeho znicenie.

       Intel ma lepsi 14nm proces ako TSMC ( GF, Samsung ) preto idu ich procesory na vyssich frekvenciach ako Ryzeny.

      • Stavba počítače vyžaduje trošku adrenalinu, piplačky a ten DELID s napatláním tekutýho kovu je prostě stejná rajská technologická hudba jako světelnej meč z hvězdných válek. Kdo neDelidoval procák alespoň nad 5000,-Kč, je prostě lůzr. Chápej, je to prostě návrat ke starýmu způsobu ladění počítače, kdy jedno šlápnutí vedle znamená game-over. Nějaký větráky, vodníci, věže, M.2 sloty se na to nehrabou.

      • Crha: Som zvedavy, kolko ludi si kupi pajkovany Intel procesor a bude ho deliddovat aby si tam dal pastu sedifku 😅😅😅🤣🤣🤣😂😂😂

      • dfx:
       Já bych to právě chápal, pokud byste do svého komentáře netahal to AMD. Pokud řeknete, že taktovači ocení pájku víc než pastu, nemám proti tomu vůbec nic.

      • Radek Holeček: ono to pájení přispívá k nízké spotřebě a nízkým teplotám, což jsou v podstatě spojené nádoby. Takže AMD může mít ~100W osmijádro atakující 4GHz, kdežto Intel stejné spotřeby dosahuje okolo 3,5GHz (viz Intelova specifikace TDP). A to vše navzdory tomu, že Intel má nejlepší 14nm proces.