Intel řekl, kdy vydá procesory Alder Lake. Letos jen 125W modely, ATX12VO desek bude málo

27

Už víme, kdy Intel odhalí procesory Core 12. generace (Alder Lake) a novou platformu LGA 1700. Letos ale vyjdou jen 125W modely procesorů a čipset Z690, zbytek až příští rok. Prý také nebude moc desek s novým úspornějším napájením ATX12VO.

Intel teď prezentoval své velké plány ve výrobních procesech, v nichž se chce vrátit na pozici lídra trhu, a připravované procesory včetně poprvé ukázaného 4nm Meteor Lake. Spolu s tím firma také oznámila datum, kdy letos na podzim vydá své nové očekávané hybridní procesory Alder Lake. K jejich příchodu toho ale teď máme víc: přichází informace, které z procesorů na podzim vyjdou a jak to bude s deskami a zdroji ATX12VO.

Intel naznačuje čas vydání Alder Lake

Datum vydání Alder Lake neboli 7nm (podle nového značení, dříve se proces označoval jako 10nm Enhanced SuperFin) procesorů Core 12. generace se již jednou objevilo: minulý měsíc se objevily zprávy, že by mělo nastat 25. 10. Vypadá to, že tento termín nebyl úplně přesný, ale reálně mají být nová CPU vypuštěna jen krátce po něm.

Šéf Intelu Pat Gelsinger během pondělního internetového „eventu“ Intel Accelerate, kde byly vyjeveny ony plány výrobních procesů a dalších technologií (zejména pokročilého pouzdření a propojování čipů Foveros), sdělil ještě něco. A sice, že Intel bude pořádat další podobnou akci nazvanou Intel InnovatiON.

Toto má být konference a/nebo prezentace, která se již bude konat 27. až 28. října jak virtuálně na internetu, tak i naživo v San Franciscu, což Gelsinger označil z legrace za „hybridní“. Jak si asi vzpomínáte, procesory Alder Lake budou používat „Hybridní technologii“ s kombinaci malých a velkých jader. Proto tato poznámka pravděpodobně měla sdělit, že tato akce bude zároveň časem a místem odhalení či uvedení procesorů Alder Lake na trh – nastane to tedy zřejmě onoho 27. 10. či 28. 10.

Procesory Intel Alder lake a Sapphire Rapids
Procesory Intel Alder lake a Sapphire Rapids (Zdroj: Intel)

Na začátku vyjde jen Z690 a 125W odemčená CPU

Další informace již nemáme z takto oficiálních zdroje, ale od Igora Walloska z webu igor’sLAB (a dříve německého Tom’s Hardware), který má podrobnější detaily o tom, co vlastně v této době Intel vypustí na trh. Wallosek zatím neuvádí přesné datum, ale podle jeho zdrojů Intel interně pracuje s plánem vydání desktopových procesorů Alder Lake (Alder Lake-S) v rozmezí 25. 10. až 19.11. Toto je asi čas, který Intel pod NDA sděluje partnerům, takže tato informace nemusí ještě být sladěná s oním kryptickým náznakem Pata Gelsingera. Je ale teoreticky možné, že na oné akci Intel InnovatiON, která je na začátku tohoto intervalu, budou procesory jen formálně oznámené a odhalené, ale datum fyzického prodeje bude o týden nebo dva posunuté.

Důležitá informace opět vycházející z toho, co Intel sděluje partnerům, je, že v tomto termínu nebudou vydané všechny desktopové procesory Alder Lake, ale jen část. Intel totiž vydání rozloží do dvou vln. V té první v říjnu/listopadu 2021 budou jen a pouze odemčené modely se 125W TDP, tedy ty s příponou K  také KF (to jsou odemčené modely s vypnutým integrovaným GPU). Pro tyto procesory budou vydané desky s čipstem Z690, které budou podporovat přetaktování, ale ještě ne žádné jiné.

Širší nabídka nejdřív v lednu

Podle Walloska se větší portfolio procesorů se 65W modely (a 35W modely T) na trh poté dostane až v novém roce. Intel má tento zbytek procesorů představit zřejmě na CES 2022 (5. 1. až 8. 1. 2022). Pokud tedy chcete stavět PC s levnějším procesorem, nemáte zájem o přetaktování, nebo chcete nižší spotřebu, budete muset čekat asi na tuto dobu.

V této době také vyjdou základní desky s jinými čipsety než Z690 – levnější modely s čipsety H670, B660 a H610, které mimochodem také prý často nebo prakticky vždy mají používat levnější (ale pomalejší) paměti DDR4, zatímco většina desek Z690 bude vystrojená pro použití s DDR5.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake S Zdroj VideoCardz
Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Podle Walloska to vypadá, že při vydání desek Z690 a pak B660/H670/H610 nebudou reálně na trhu moc dostupné nějaké rozšiřující karty nebo grafické karty, které by dokázaly využít podporu PCI Expressu 5.0 na platformě Alder Lake-S. Není to příliš překvapivé, protože nová generace GPU má vyjít až na konci roku 2022 a nejdřívější šance na PCIe 5.0 GPU asi tkví v nich. Pokud tedy PCI Express 5.0 nepřinesou herní grafiky Intel Xe HPG (neboli také GPU Intel DG2).

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroje ATX12VO zatím zůstanou okrajovou věcí

S Alder Lake-S by asi měla být shodou okolností spojená ještě jedna novinka, a to technologie zdrojů ATX12VO, které mají snížit spotřebu počítačů při nízké zátěži a nečinnosti. Podle informací Igora Walloska, leakera YuuKi_AnS a také VideoCardz zřejmě drtivá většina základních desek bude používat standardní zdroje ATX s 24pinovým a přídavným 4/8pinovým konektorem („EPS“). Výrobci jak desek, tak zdrojů údajně moc změnu nechtějí, mimo jiné kvůli fragmentaci a spíše se jí brání.

Více: Intel chystá nový typ počítačových zdrojů nahrazující ATX: ATX12VO jen s 12V větví

Více: Standard zdrojů ATX12VO je oficiálně tady, ASRock uvádí první kompatibilní desku Z490

Více: Intel prý chce, aby desky pro Alder Lake přešly na zdroje ATX12VO. Výrobci se ale brání

Intel nicméně prý naléhá, aby měli desky AVX12VO v nabídce a dokonce je prý snad ve hře i nějaká sleva na čipsety Z690, pokud budou použité v ATX12VO desce. Kvůli těmto pobídkám/tlačení prý výrobci desek typicky budou mít v nabídce modely desek s tímto novým typem napájení, ale asi jen málo nebo třeba jen jednotlivé symbolické. Údajně to někdy může dopadnou tak, že taková deska bude v katalogu, ale ani se třeba nebude běžně moc prodávat, nebo ne ve všech regionech.

ATX12VO konektory deska ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR 1600
ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR, napájecí konektory ATX12VO (Zdroj: Intel)

Zatím to tedy nevypadá na moc rychlý a přesvědčivý nástup zdrojů ATX12VO. Nicméně v OEM sféře by asi postupně mohly sílit, což by nakonec mohlo vést k překryvu i do retailového trhu zdrojů a desek prodávaných samostatně pro „DIY“ stavitele počítačů. Pokud tyto zdroje jsou efektivnější, mohl by standard ATX12VO přinést lepší provozní vlastnosti, snazší a méně se zahřívající SFX zdroje a také třeba snazší instalaci a odpojování napájecích kabelů (domáčknout a pak vyrvat 24pinový konektor někdy bývá dost horor). Tato technologie by tedy asi mohla být přínosná, i přesto, že nyní nemá moc velký ohlas, protože se výrobcům nechce nasilu přecházet a fragmentovat trh.

Galerie: Deska ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR a zdroje typu ATX12VO

Zdroje: VideoCardz (1, 2), igor’sLAB

Intel řekl, kdy vydá procesory Alder Lake. Letos jen 125W modely, ATX12VO desek bude málo
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.33%) 12 hlasů

27 KOMENTÁŘE

 1. V minulosti ked bol dopyt ovela mensi a neboli problemy s vyrobnymi kapacitami tak si firmy mohli dovolit vypustit do predaja produkty v roznych triedach hned od zaciatku, no v dnesnej dobe je uz standard ze sa zacina predaj od najdrahsich modelov na ktorych je najvacsia marza a az nasledne s niekolko mesacnou medzerou sa dostavaju do vyroby lacnejsie verzie. Takto sa maximalizuje zisk z dostupnych vyrobnych kapacit.
  Toto by uz nemalo nikoho prekvapit a malo by to byt povazovane za bezny postup.

      • Mám za to, že vysoké takty (K) a nízká spotřeba (T) jsou protikladné biny. Většina vyrobených die bude patrně mířit do binu (ostatní).

       Nízký leakage snad umožní vyšší takty při nižším napětí (T), vyšší leakage vysoké takty při vyšším napětí (K).

      • T není o vyššícch taktech … přečti si o tom něco víc … T nepotřebuje žádný speci výběr … pokud je špatný binnig, procesoru žádné vyšší ani nejvyšší napětí nepomůže, prostě nebude stabilní … Téčko je prosté snížené TDP i PL2 … nic speci …

      • T jsou ty die, které jsou schopny stabilního běhu na určitých taktech za nižšího napěti (proti ostatním die). Tudíž pro daný výkon mají typicky (nej)nižší TDP. To na co T stačí 35W, ostatní cca 45W+. Za což si Intel nechá zaplatit něco navíc.

      • asi ne … je to v podstatě odpad, pokud nesplňuje ani tato (T) kritéria, jsou deaktivována jádra a jde o kategorii níž(naprosté výjimky) .,.. nižší frekvence dělají nižší napětí, že ty za to platíš něco víc, to je plus pro Intel … za co platíš víc, za T, nebo za K? Máš to celé tak nějak špatně … binnig je vždycky! o nejvyšší kvalitě směrem k frekvencím, proto jsou ceny za K nejvyšší … hledáš něco tam, kde to není …

      • Jako sorry gogo1963, ale vy máte v té palici vymetýno. PetebLazar se dopustil jen jedné jediné chybičky. Intel si za Téčkové modely nenechá zaplatit víc. Stojí stejně jako obyčejný netéčkové modely.
       Ale jinak má pravdu.
       Že si vy namlouváte, že binning je vždycky jen o frekvencích, neznamená, že je to pravda. Binning se dělá podle spousty kritérií. Prostě v rámci testování vyrobeného čipu se zjistí jeho vlastnosti. Zjistí se funkčnost jednotlivých částí, ať už to jsou jádra, bloky cache nebo integrovaná grafika. Otestují se všechna jádra, zjistí se jejich provozní vlastnosti, což opravdu není jen maximální frekvence při maximálním napětí, a na základě takto zjištěných hodnot se procesory teprve pouzdří jako jednotlivé modely. Pak záleží na poptávce. Poptávka samozřejmě neodráží zastoupení křemíků tak, jak vylezou z toho testování. Většina křemíku splňuje kritéria pro více modelů. Ale stejně jako není důvod zapouzdřit čip dosahující nejvyšší frekvence jako neKáčkový model a následně jako Káčko zapouzdřit čip, který sice splňuje specifikace na Káčko, ale takových frekvencí nedosahuje, tak není důvod zapouzdřit čip schopný běhu na nižším napětí jako neTéčko a jako Téčko zapoudřit čip, který sice splňuje specifikace na Téčko, ale potřebuje vyšší provozní napětí.

      • jj nejchytřejší z těch méně chytrých se ozval … dej sem nějaký link třeba od In telu, který potvrzuje, co tady blábolíš a ještě si po sobě přečti, cos napsal … píšeš v podstatě to samé co já, jen s milionem [PROMAZ] kolem toho … u procesorů jedno navazuje na druhé … nemá smysl řešit to s idiotem na tvém levelu … z Téčka s velkou pravděpodobností neuděláš Káčko … opačně to nikdy problém nebude … věnuj se akciovým trhům, šašku …

      • ještě k té „vymetenosti“ … to mají pak vymeteno všichni redaktoři z anandtech, tomshardware, techpowerup, a třeba konkrétně Wallossek … jen ty jsi hvězda zářící …

      • já to možná blbě napsal, [PROMAZ… jako fakt ne…] samozřejmě jsem neměl na mysli jen nejvyšší frekvence, ty musí jít ruka v ruce s požadovaným napětím a tepelným výkonem … proto třeba moje 10700 v plném záhulu bere víc energie, než Káčkový model s vyššími frekvencemi, proto už má TDP 65 watt a je to kategorii níž, nemůže být v K … pokud jsi se chytil jen tohohle, aby sis mohl kopnout do starého „komanče“, pak je mi tě líto víc, než před časem …

      • Ono to tak úplně nebude. T procesory mají nižší TDP kvůli tomu, že to TDP platí pro mnohem nižší takty, než které jsou základní u non T a pro K procesory. V podstatě to lze zkusit v praxi. Vzít 10700k, nastavit mu maximální spotřebu na 35W a zkusit, jaká bude spotřeba. To stejné udělat na 10700T.
       Osobně si myslím, že v tomto má gogo pravdu. Ten výběr samozřejmě záleží na více věcech. Nicméně co se týče „kvality“ čipů (pro každého může být tou kvalitou něco jiného), tak K modely jsou ty nejlepší čipy. A to proto, že zvládnou vyšší takt při nižší voltáži. Takže tak jak psal gogo. z 10700K v podstatě jde udělat v BIOSu 10700T. Ale z 10700T Nejde udělat 10700K (kdyby byl T odemčenej), protože by tu zátěž ten čip nezvládl.

      • PetebLazar měl ale pravdu.
       Nemusí to nutně platit v tomhle případě, ale minimálně někdy u čipů platí to, co popisuje.

       Čipy s vysokou leakage můžou dosahovat vyšších maximálních taktů (ale s horší spotřebou). Když se pere frekvence na maximum třeba pro jednojádrový Thermal Velocity Boost (nebo u AMD na ty Ryzeny 9 s vysokým mx. boostem), tak je možné, že se na to vybírají čipy s vyšší leakage. Ale Intel/AMD vám to samozřejmě nebude někde uvádět v prezentaci, přece jenom už je to trochu informace z kuchyně.

       Čipy s prostřední leakage jsou asi univerzálně použitelný kompromis.

       Čipy s nejnižší leakage jsou na první pohled nejlepší kousky, protože by měly stejné frekvence dosáhnout při nižší spotřebě. Takže by byly ideální pro ty modely T, ale taky do notebookových verzí. Jenže se u nich zase pozoruje, že nejsou schopné dosáhnout tak vysokých taktů.

       Jestli se to používá při binningu T procesorů a teď těch K modelů, to nevím, ale je to fenomén, o kterém se ví.

       Tuším FX-9000 byly třeba čipy s vysokou leakage. nebo https://www.tomshardware.com/picturestory/510-amd-phenom-twkr.html

       P.S. Ale to s tím, že kusy s vysokou leakage jsou automaticky nejlepší overclockeři, taky nemusí platit, protože to teplo navíc, co generujou, můžou přebít tu schopnost vyšších taktů.
       Takže kdysi jsem viděl někde poznámku, že tuším u FX byl nejlepší OC s vysokým leakage, ale ne s úplně nejextrémnějším.

      • konkrétně o tomhle se nikdo nepřel, jen říkám, že Téčko není žádný výjimečný procesor, není důvod cpát pod T čipy, které při binningu vyšly nejlépe … naopak …

      • i5 6500 (65W) 3,2/3,5GHz list price 192US$
       i5 6500T (35W) 2,5/3,1GHz list price 221US$

       Jaký jiný důvod než právě výběrovost by byl pro vyšší cenu úspornějšího/pomalejšího T, zvlášť pokud by se každý non-T jím mohl stát? Přímo Intel označuje modely T za řadu zaměřenou na effiency (účinnost), což jak z fyziky všichni víme je poměr mezi výkonem a příkonem.

      • cena je vyšší, protože těch T je málo … někdy nebývají dlouhé měsíce … nemáš pravdu. Nemotej do toho fyziku, T je úsporný procesor, nízké takty, nízká spotřeba, nízký výkon, teploty …
       sám Intel je označuje přesně takhle… Power-optimized lifestyle

      • … vždyť se to skoro neprodává, stojí na skladech, kdo by je držel? Mindfactory jich prodalo 5 (pět) kusů, v čr h má jen Mironet, cena normální, nižší, než ne T … … opravdu nemáš nic na práci, jen řešit takovéto ptákoviny?

      • PetebLazar
       To asi nebudou ofiko ceny že?
       Ofiko ceny obou těch CPU jsou 192 USD
       Jinak :
       6700T – 303USD
       6700 – 303USD
       6700K – 339USD

       10700T – 325
       10700 – 323
       10700K – 374

      • S těmi cenami pro číselně stejné modely máte pravdu. Asi jsem to v minulosti posuzoval v kontextu SKU blízkého výkonu/features. Např. i5 9600T versus i5 9400 (T model dle ARKu vychází slabší base/boost a je dražší).
       https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/134898/intel-core-i5-9400-processor-9m-cache-up-to-4-10-ghz.html
       https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/191051/intel-core-i5-9600t-processor-9m-cache-up-to-3-90-ghz.html

       Vyšší cena na koncovém trhu v minulosti mohla mít příčinu jak zmiňuje GG v nízkých odběrech T modelů. Distributor/prodejce u masivně odebíraných modelů se patrně může dostat níže (při shodné výchozí 1000 SKUs list price).