Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299

19

Highendová desktopová platforma Intelu mívala vždy tu nevýhodu, že do ní neexistovaly levnější „vstupní“ procesory. Je otázka, do jaké míry má cenu tento problém řešit, když cenovou bariéru vytváří už samotná dražší deska. Nicméně nyní s platformou X299 se Intel rozhodl, že pro ni zkusí levnější procesory udělat, a jak už víte, vznikla z toho čtyřjádra Kaby Lake-X (Core i7-7740K a i5-7640K) – běžný desktopový čip, ale „balený“ pro socket LGA 2066. A též značně kontroverzní, protože ačkoliv se dle dostupných údajů alespoň v nějaké míře prodávají, pádné důvody pro jejich pořízení není úplně snadné jmenovat. Pokud vám jejich existence nedávala moc smysl, pak se teď připravte na ještě větší záhadu. Intel teď totiž údajně pro socket LGA 2066 chystá také Kaby Lake-X jen se dvěma jádry.

Toto CPU se prý má jmenovat Core i3-7360X, což signalizuje, že se jedná o Kaby Lake(-X) a že procesor bude asi postaven na již existujícím běžném odemčeném Core i3-7350K. Verze pro socket LGA 2066 by měla být prakticky totéž, až na změněné pouzdro a přepracování pro platformu X299. Podle dostupných údajů by údajně takt měl být vyšší – 4,3 GHz. Ovšem jelikož je čip odemčený pro taktování a bude se používat s „nadšeneckými“ deskami platformy X299, toto pravděpodobně nehraje moc velkou úlohu a zájemce bude zajímat spíše to, jaká bude frekvence dosažitelná pro přetaktování.

Změněné má být jinak i TDP, to je stanoveno na stejných 112 W jako u čtyřjader Kaby Lake-X. Běžné i3-7350K má TDP jen 60 W, nicméně oněch 112 W snad verze X nebude reálně dosahovat, pokud nebude přetaktovaná. Jinak by CPU mělo mít stejnou výbavu jako čtyřjádra Kaby Lake – tedy podporu 2666MHz pamětí DDR4 (avšak jen na dvoukanálovém řadiči) a 16 linek PCI Express. Na platformě X299 také nebude dostupné integrované GPU čipu.

Údajný vzorek Core i3-7360X (Zdroj: Baidu)
Údajný vzorek Core i3-7360X (Zdroj: Baidu)

Toto dvoujádro, jehož smysl asi bude leckdo zpochybňovat, se údajně objevilo v Číně. Na webu už jsou dokonce i fotografie vzorku (nejde o sériový kus, dle označení „Intel Confidential“). Na rozvaděči je nicméně vytištěno 4,00 GHz, což nesedí s údajným taktem 4,3 GHz. Čínský zdroj se kupodivu odvolává pro změnu na nějaký švédský web, ten se mi ale najít nepodařilo. Existuje tedy asi i slušná šance, že si tu z nás dálný východ dělá legraci a toto CPU neexistuje. Všimněte si také, že v názvu je nekonzistentně písmenko X, kdežto ostatní Kaby Lake-X jsou jen „káčka“. Na druhou stranu, jak kachna to chvíli vypadalo i kolem prvních zpráv o procesorech Threadripper a X399, které se pak překvapivě potvrdily.

Údajné Core i3-7360X ve srovnání s běžným procesorem pro patici LGA 1151 (Zdroj: Baidu)
Údajné Core i3-7360X ve srovnání s běžným procesorem pro patici LGA 1151 (Zdroj: Baidu)

Na čínském trhu by možná toto CPU mohlo dávat určitý smysl, jelikož tam zdá se podobné „nadšenecké verze“ postavené na slabším základu mají relativně úspěch. V Číně se začaly objevovat věci jako mainstreamové grafiky GeForce GTX 960 s masivním tříventilátorovým chladičem a superdlouhým PCB. Ale je možné, že Číňany podceňujeme a poptávka po lehce potěmkinovských produktech s mocnou fasádou, ale slabším vnitřkem je všude stejná.

Kdy by se toto extrémní dvoujádro mělo začít prodávat, zpráva neuvádí. Nemá ale být úplně levné. Stát bude – pokud tedy celá věc není vymyšlená – 1699 čínských jüanů, což je přes pět a půl tisíce korun. Cena bude tedy odpovídat spíš čtyřjádrům pro socket LGA 1151 a v nadcházející generaci Coffee Lake už možná i šestijader. Ovšem Kaby Lake-X ani před tímto dvoujádrem nebylo šampionem v poměru cena/výkon, takže asi nemá smysl toto nějak zvlášť kritizovat. Zda se bude Core i3-7360X prodávat i na západě, není ovšem jisté a mohlo by zůstat speciálem pro Asii.

Ohodnoťte tento článek!

19 KOMENTÁŘE

  • A idioti musí vždy něco napsat i když je to totální koko.ina … kdyby si byl aspoň v obraze a rozuměl tomu, ale děláš tu ze sebe jen hňupa – AMD má přece zabugovaný každý výrobek, že?
   Trotl :oD

    • Ne, vůbec si to nemyslím, jen nechápu, že Vlko,Crha a Redmarx mají tu potřebu komentovat každý článek a neustále hejtovat. Chci si přečíst názory k článku a čtu tady jen choré výplody těchto blbů.
     A k jejich zhodnocení není potřeba téměř žádné inteligence, prostě to z nich čiší.
     Takže to není o mojí inteligenci, ale o jejich – pokud jsou placení WEBem, aby tady rozpoutávali války, pak se jim omlouvám, protože svou práci dělají dobře.
     Máš ještě nějaký problém? Protože na takovéto komenty mě opravdu nebaví odpovídat, zbytečné plýtvání času.

     • Vlko napsal, že se zmýlil a měl staré info. Dokonce napsal sry. To je podle mě miliardakrát lepší přístup, než kdyby začal mlžit a vymýšlet si. Pokud by zvolil druhou možnost, a své tvrzení by slepě obhajoval a vymýšlel si, tak by mi vůbec nevadilo, že jsi ho nazval „trotlem“, dokonce bych s tím označením souhlasil. Ale pokud někdo uzná chybu, není správné ho za to urážet. Každý člověk se někdy utne, a není v silách člověka vědět všechno.

     • soudruzi, hlavně v klidu. Když jsem já podobně „počastoval“ vašeho trolla Tynyta, to bylo stížností v redakci … Vlko šplechl, pak přiznal, že se mýlí, co chceš víc? Takové ty kecy, že to dělá nonstop a podobně, na tohle prostě nesedí.
      … mimochodem, koukám na ceny nových Coffe Lake a vypadají víc než příznivě … hlavně i7-8700 bez „K“ …

  • Hele, zmokla slepice..kdyz by jsi umel a znal neco vic nez se chovat jako idiot, tak by jsi aspon vedel, ze na dd svete zadny ucet nemam. Proto pokud pises na pokyn ddho, tak jen ukazujes verejne svou zarnou debilitu.

   • On bohužel neví vůbec nic, hned v prvním postu píše o věci, která je známá už skoro 2 měsíce a on pořád žije v tom, že AMD vyrábí jen zmetky.
    Jak už tu bylo párkrát řečeno, nejvíc trápí AMD ty, co ho doma nemají a ani ho nechtějí, prostě lidi bez mozku – jenom tu hejtují. Kdyby fakt aspoň trochu přemýšleli, tak takový koniny nevymyslí, ale co už , kde nic není ani smrt nebere.