Intel prý mezi procesory Kaby Lake uvede i 15W čtyřjádra pro notebooky

0

Ačkoliv zatím není (alespoň veřejně) známo, kdy přesně je Intel oficiálně uvede, chystají se v tuto chvíli na trh nové procesory Intelu označené Kaby Lake. Ty jsou zatím stejně jako Skylake vyráběné na 14nm procesu, jelikož 10nm procesory byly posunuty na rok 2017. Kaby Lake je v novém modelu Intelu toliko „optimalizační“ architektura, ale zdá se, že by mohla být nečekaně zajímavá.

Na webu se včera a předevčírem objevila dvojice úniků ze slajdů Intelu věnujících se mobilní verzi pro notebooky. Podle první sady slajdů Intel nyní chystá vypuštění ULV modelů Kaby Lake pro notebooky. Mělo by jít o tradičně dvoujádrová CPU v BGA provedení s TDP 15 W a také čipy se 4,5W TDP, tedy řadu Core M (u těch výkonnějších ale podle některých zdrojů Intel chce „emkový“ přívlastek vypustit a říkat jim klasicky Core i5/i7 jako u výkonnějších čipů).

Intel ve slajdech opět avizuje vylepšený multimediální blok dekódující 10bitové HEVC a VP9, ovšem také údajně vylepšený výrobní proces, díky kterému by Kaby Lake prý mělo mít lepší energetickou efektivitu a také vyšší výkon. Ten by patrně měl být dosažen vyššími takty a máme náznak, že u mobilních čipů by tento nárůst mohl být slušný.

V posledním ze tří uniklých slajdů totiž Intel ukazuje výsledky z benchmarků SysMark 2014 a WebXPRT, v nichž CPU označené Core i7-7500U dopadlo o 12 a 19 % lépe než Core i7-6500U generace Skylake. Zdá se totiž, že zatímco to má turbo 3,1 GHz, i7-7500U maximální takt posune dokonce až na 3,5 GHz, o 400 MHz! To by byl od „refreshe“ velký pokrok, i když je třeba upozornit, že i7-6500U není nejrychlejší mobilní Skylake, i7-6600U má již dnes takt turba 3,4 GHz. A teprve uvidíme, zda se o tolik zvedne turbo i ostatním modelům, včetně tohoto nejvýkonnějšího.

 

 

Mobilní čtyřjádra se spotřebou 15–18 W?

Nezávisle na prvním úniku (objevil se na BenchLife.info) se ovšem na webu NotebookCheck.net vynořil ještě podstatně zajímavější snímek. Měl by údajně zachycovat přehled jednotlivých modelů Kaby Lake – desktopových (S) i pro notebooky (H, U, Y). U těchto čipů jsou uvedená jejich TDP a pak počty jader a typ GPU (například 2+3e je dvoujádro s grafikou GT3 a eDRAM). Všimněte si, že v generaci Kabylake jsou přidané dvě kategorie čipů, značené 4+2, s TDP 15 a 18 W. Podle popisu by mělo jít o čtyřjádrové mobilní procesory s grafikou typu GT2, ovšem se spotřebou dvoujader. Tyto procesory by tedy asi mohly být i v lehkých a tenkých laptopech a pomalu v dražších strojích nahrazovat dvoujádra.

Čtyřjádro s TDP 18 W patří do výkonnější řady H, která doposud měla spotřebu 35–45 W. Tato CPU dnes nemají integrovaný čipset, takže není úplně jasné, zda i 18W čtyřjádro nebude vyžadovat jižní můstek navíc. U položky je značka „BTS ’17“, což by mělo znamenat vypuštění někdy během letních prázdnin příštího roku (BTS je patrně „back to school“).

Mezi čipy Kaby Lake se údajně příští rok obejví 15W a 18W čtyřjádra (Zdroj: NotebookCheck.net)
Mezi čipy Kaby Lake se údajně příští rok obejví 15W a 18W čtyřjádra (Zdroj: NotebookCheck.net)

Druhé úsporné čtyřjádro s TDP 15 W v řadě U bude také asi vypuštěno až v roce 2017, co přesně ale v marketingovém žargonu znamená „HR“, tentokrát bohužel netuším. Teoreticky by mohlo jít o předvánoční trh, pokud H značí Holiday. Tyto čtyřjádrové modely jsou tedy asi poměrně vzdálenou záležitostí; vtírá se otázka, zda to ve skutečnosti už nejsou čipy Cannon Lake na 10nm procesu, což by i dávalo větší smysl. Jejich existence v plánech Intelu by jinak byla docela překvapivá, zvlášť když firma na 14 nm zachovává 28W dvoujádra (byť u těch je silnější GPU). Asi je dobré připomenout, že tento únik není nijak potvrzen a materiál by také mohl být zfalšován, vše tedy berte s obvyklou rezervou.

 

NotebookCheck jinak přišel ještě s následujícím harmonogramem příprav jednotlivých verzí Kaby Lake. Z něj vyplývá, že většina modelů, včetně desktopových čtyřjader, by se měla vynořit na trhu okolo přelomu roku (50./51. týden letoška až 1./2./3. týden roku 2017). Nyní na poslední srpnový víkend roadmapa klade dvoujádrová Kabylake řady U pro notebooky (plán u nich uvádí „RTS“, což znamená ready to ship, aneb připravenost na dodávky čipů zákazníkům). Důvod, proč jsou tyto modely napřed, je zřejmě použití starší revizi čipu, zatímco zbytek portfolia čeká na dostupnost revize novější. První várka „účkových“ Kaby Lake se totiž má vyznačovat absencí podpory pro DRM ochranu HDCP 2.2, kterou by měly vyžadovat Ultra HD Blu-ray. Tyto první čipy mají zřejmě funkční jen HDCP 1.4 („DHCP“ je patrně překlep) a novější verzi přinese až ona další revize.

Rozpis uvedení procesorů Kaby Lake (Zdroj: NotebookCheck.net)
Rozpis uvedení procesorů Kaby Lake (Zdroj: NotebookCheck.net)

Zdroje: NotebookCheck.net (1, 2), BenchLife.info

Intel prý mezi procesory Kaby Lake uvede i 15W čtyřjádra pro notebooky

Ohodnoťte tento článek!