Intel prý vydá Ice Lake už za rok, bude mít osm jader. Kompatibilita s čipsetem Z390?

17

Ty, kdo pokukovali po nadcházejících šestijádrových procesorech Coffee Lake od Intelu, před nedávnem zklamalo potvrzení informace, že pro ně bude třeba nová deska s čipsetem řady 300. To, že možná nejzajímavější člen generační skupiny Skylake nebude fungovat ve starších deskách se socketem LGA 1151 je nepříjemné, ovšem možná se rýsuje určitá náplast v následujícím pokolení.

Ačkoliv Coffee Lake teď oslavujeme jako procesor, který poprvé uvolní stavidlo počtu jader, který Intel v mainstreamové platformě od roku 2007 držel na maximálně čtyř, zdá se, že tento čerstvý vítr by mohl být jen začátkem. Objevil se totiž náznak, že by se hned v další generaci mohlo objevit jader osm. A tato osmijádra by dokonce mohla dorazit poměrně brzo, Intel by je možná mohl uvést už rok po Coffee Lake.

Zdroj této informace je firma Eurocom, vyrábějící notebooky. Přesto je zde řeč o desktopových CPU, protože Eurocom nabízí výkonné herní modely používající socket LGA 1151 a desktopová čtyřjádra místo mobilních čipů. A jeden z jejích zástupců vypustil zajímavý detail: firma údajně nehodlá vydat model notebooku Tornado F5 založený na čipové sadě Z370 a procesorech Coffee Lake, jelikož bude čekat až na čipset Z390. A pozor: podle slov tohoto zástupce Eurocomu má čipset Z390 „podporovat procesory s osmi jádry/šestnácti vlákny, které vyjdou v druhé polovině roku 2018“.

Zástupce firmy Eurocom mluví o podpoře osmijádrových CPU na platformě Intel Z390
Zástupce firmy Eurocom mluví o podpoře osmijádrových CPU na platformě Intel Z390

Pokud nejde o nějaký omyl, schovává se v této zmínce vícero dobrých zpráv. Ony nové procesory by měly být čipy Ice Lake, první 10nm („10nm+“) generace v desktopu. Má-li tedy tento zdroj pravdu, Ice Lake opět přidá jádra a ponese jich už osm. To trošku podrývá dosavadní nadšení z šesti jader u Coffee Lake, ale rychlá evoluce je každopádně pozitivem. Intel by tím také nominálně dosáhl parity s procesory Ryzen 7 od AMD. Připomeňme přitom, že Ice Lake by také měl mít novou architekturu jader a tak se dají čekat i další výkonnostní zlepšení.

Zároveň se zde tvrdí, že Ice Lake pro desktop přijde už zhruba za rok, tedy někdy v druhé polovině roku 2018. Intel má s rozjezdem 10nm výroby problémy a po zrušení většiny větších čipů mu i se zbývajícími mobilními dvoujádry zdá se hrozí další skluz, takže úplně první 10nm produkty možná bude mít až v novém roce. Je tedy dobrá zpráva, že Ice Lake by kvůli tomu už být opožděno nemuselo.

intel-ice-lake-10nmplus
Ice Lake je druhá generace 10nm čipů Intelu

Skoro nejzajímavější ale je, že tato zřejmě 10nm osmijádra mají být podporována čipsetem Z390. Ačkoliv se tomu po Coffee Lake nechce moc věřit, Intel by tedy teoreticky mohl u platformy Z390 chystat kompatibilitu s budoucími procesory Ice Lake. Bylo by to dosti zvláštní, neboť u nové architektury Intel doposud socket vždy změnil. Je pochopitelně možné, že Intel pro Ice Lake sice použije čipovou sadu navrženou pro předchozí generace, ale pouzdro změní. Čipset Z390 má vyjít až v druhé polovině roku 2018, takže by teoreticky třeba ani už určený pro Coffee Lake nemusel být, nicméně to by také bylo dost bizarní (pak by se asi jmenoval Z470).

Pozoruhodné by bylo, pokud by se kompatibilita s příští generací čipů potvrdila třeba i u čipsetů H310, H370 a B350, které mají nejspíš stejný křemík jako Z390. Čipset Z370 naopak asi má smůlu a s ním i první nadcházející vlna desek pro Coffee Lake. Bude tedy hodně zajímavé sledovat, jak se situace vyvine. Zatím to vypadá, že budou poměry na desktopové platformě v roce 2018 trošku matoucí, ale pokud skutečně vyjdou 10nm osmijádra, mělo by to stát za to.

Parametry čipových sad Intelu pro procesory Coffee Lake a Cannon Lake (Zdroj: BenchLife.info)
Parametry čipových sad Intelu pro procesory Coffee Lake a Cannon Lake (Zdroj: BenchLife.info)

Může jít o záměnu s Cannon Lake?

Jen doufám, že zde nedošlo k chybě. Teoreticky se třeba mohlo stát, že zaměstnanec pro komunikaci na internetu (který asi nebude mít přístup k důvěrnějším roadmapám) mluví o čipech Cannon Lake, což byla původně plánovaná první 10nm generace Intelu. I tato CPU měla prý být na desktopu osmijádrová, jenže byla zrušena a Coffee Lake je náhradou za ní. Intel čipsety H310/B350/H370/Z390 označuje podle původního plánu jako generaci Cannon Lake (viz slajd výše), což by teoreticky někoho mohlo poplést a vytvořit dojem, že tato CPU po Coffee Lake stále přijdou a že budou potřebovat čipset Z390… Doufejme ale, že se tento alternativní výklad pro pesimisty nevyplní.

Intel prý vydá Ice Lake už za rok, bude mít osm jader. Kompatibilita s čipsetem Z390?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

17 KOMENTÁŘE

 1. „Má-li tedy tento zdroj pravdu, Ice Lake opět přidá jádra a ponese jich už osm. To trošku podrývá dosavadní nadšení z šesti jader u Coffee Lake, ale rychlá evoluce je každopádně pozitivem. “
  To celkom nie. 10+ má mať podľa Intelu stále nižší výkon ako 14nm, pričom ani vyšší výkon procesu nezaručuje vyššie takty (viď. haswell vs broadwel). Takže to bude vysoko taktované 6C Coffe vs nízko taktované 8C Ice.

  A v tej teórii je pár chýb. Dnes Intel 10nm odkladá kvôli zlému stavu a za necelý rok už predpokladajú zvládnutie 8 jadrových kremíkov?

  Ďalší problém je ten názov. Vylepšené procesy sa ladia na základe toho čo sa sériovo vyrába ale Intel aj keby niečo vyrábal tak za ten polrok medzi 10 a 10+ nestihne ani plnohodnotný respin.

  Inak to má byť už tá zázračná nová architektúra, o ktorej sa nedávno písalo?

  • Skylake vyvíjel ten tým v Izraeli, takže Ice Lake by mělo být vyvíjené zase v Oregonu. Pro tu jó novou architekturu (ale ono je otázka, jestli to je jenom jedno jádro, nebo se pod tím třeba nerozumí víc fází a tak) nabírali lidi taky do Oregonu, což by znamenalo, že to může být až v dalším cyklu, ne v tomhle. V tuhle chvíli už Ice Lake nejspíš mělo tape-out, možná i první křemík, vývoj architektury byl u něj aktuální před 2-4 lety.

   • Myslel som to čo sa mali osekať staré rozšírenia. Ale spomína sa tam Tigerlake takže som si to pomýlil.

    http://wccftech.com/intel-developing-new-x86-uarch-succeed-core-generation/

    Inak Icelake vtedy ešte tape-out nemalo. Tape-in prišiel neskôr a tape-outom sa ešte nepochválili takže teoreticky by to bolo možné. Osekáva sa ľahšie ako pridáva. Aj keby mali len povypínať niektoré IP bloky (podstatne uľahčená verifikácia).

    https://twitter.com/intelnews/status/872844756845379584

    • To s tím Tiger Lake je nejspíš blbost/omyl/spekulace. Tiger L. je něco jako 10nm Kaby lake (optimalizace v cyklu PAO), takže v něm určitě dalekosáhlé změny architektury nehrozí.

     Jinak tape-out se obyčejně na twitter nepíše, i když se o něm může objevit zmínky v kvartálním konferenčním hovoru (takže bych se v říjnu díval tam). Nevím, co to onehdy Intelu přeletělo přes nos, že psal o tape-inu na twitter, ale obyčejně se to nedělá. Možná je to i obraz těch údajných chaotických změn strategie/fungování uvnitř Intelu, o kterých se spekuluje. A taky, co je vůbec „tape-in“? Měl to být tape-out a někdo udělal chybu?

     • Tape-in by měla být fáze kompletace jednotlivých bloků dohromady – U Intelu by tím dost pravděpodobně mělo být spojení CPU a GPU části. Proto mi tak smrdí Ice Lake v 2H 2017, když teprve nedávno započala kompletace samotného čipu, tak jak může už za rok Ice Lake vyjít? Vždyť tape out trvá rok, ikdyby jim tape in trval jen měsíc, tak by Ice Lake musel jít do obchodů hned po dokončení tape outu, což je dost nereálné.

     • Pořád je tu ta možnost, co tam naznačuju na konci: ten markeťák mluví o Cannon Lake a neví, že ho Intel zrušil. Tento scénář mi docela dává smysl, ale člověk nikdy neví. Někdy ten logicky znějící realistickej scénář nevyjde a stane se něco nečekaného.

     • Je to asi dost pravděpodobná verze, pochybuju, že by nějaký náhodný markeťák, který jen odpovídá na dotazy na fóru, měl nějaké podrobnější info o plánech Intelu. On Intel mění poslední dobou mění roadmapy v jednom kuse a jak se mu zachce, takže je dost pravděpodobné, že měl staré info o Cannon Lake.
      Ale stát se může cokoliv.

 2. Je to asi dost pravděpodobná verze, pochybuju, že by nějaký náhodný markeťák, který jen odpovídá na dotazy na fóru, měl nějaké podrobnější info o plánech Intelu. On Intel mění poslední dobou mění roadmapy v jednom kuse a jak se mu zachce, takže je dost pravděpodobné, že měl staré info o Cannon Lake.
  Ale stát se může cokoliv.