Intel prý vypustí Coffee Lake 5. října. Máme fotky desek s čipsetem Z370, čím se liší?

36
Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake

V oblasti procesorů se nám pomalu schyluje k další velké události, Intel totiž po dlouhých letech (v podstatě se dá říct, že po deseti) letos konečně zvedne počet jader mainstreamových CPU – z maximálně čtyř na šest s procesory Coffee Lake. Díky „skrytým“ zprávám z videa k uvedení notebookových procesorů Kaby Lake Refresh už víme, že by tyto vyhlížené procesory měly přistát v obchodech během října. Nyní se ale možná objevilo i přesnější určení tohoto data.

Včera se v médiích objevila zpráva, že by termínem, kdy Coffee přijde na trh, mohlo být datum 5. října, tedy hned zkraje měsíce. Tato informace pochází primárně z Redditu, kde se objevila spolu se snímkem obrazovky, jenž by měl pocházet z nějakého objednávnkového systému – pokud je ovšem pravý. Komentář byl mezitím smazán, ale těžko říct, zda jakožto „fake“ (a zda to bylo oprávněné) nebo z jiného důvodu.

Tento snímek obrazovky by údajně měl dokládat, že se procesory Coffee Lake chystají na trh 5. října (Zdroj: VideoCardz)
Tento snímek obrazovky by údajně měl dokládat, že se procesory Coffee Lake chystají na trh 5. října (Zdroj: VideoCardz)

Podle VideoCardz se údajně tato informace v zákulisí měla vynořit i z jiných zdrojů, což by mohlo znamenat, že je reálná. Ještě je ale třeba říci, že jednotlivé verze se rozcházejí v tom, co přesně onen 5. říjen obnáší. Podle některých jde o den oficiálního vydání, kdy by snad mohl začít i přímo prodej v obchodech. Podle jiných ovšem místo toho jde o termín, kdy se CPU dostanou do (velkoobchodní) distribuce. To by mohlo znamenat, že datum zpřístupnění těchto čipů v koncovém prodeji by bylo až později. Jak už jste si mohli všimnout na různých „únicích“, zaměstnanci velkoobchodů mohou mít často novinku v ruce o dost dříve předtím, než na ní vyprší NDA a jsou dovoleny prodeje zákazníkům.

Nicméně u Coffee Lake asi existuje tlak na co nejrychlejší uvedení, takže je možné, že tentokrát by takováto prodleva mohla být hodně zredukovaná. Možná by tak i v tomto horším případě mohlo být ve hře vypuštění někde v polovině října nebo dokonce ještě před ní. Pokud je však pravdivá varianta, že je citované datum míněno jako konec NDA a start prodeje, pak by první kupující mohli mít Coffee Lake v rukou už za čtyři týdny.

Desky se vynořují

Jelikož procesory budou potřebovat nové desky (je to již potvrzeno prakticky „na beton“), vyvstává problém desek, jelikož při „launchi“ musí být už dostupné, jinak jsou nová CPU v praxi k ničemu. Naštěstí to vypadá, že už vystrkují růžky i ony. Opět web VideoCardz nyní sehnal už i snímky celé řady z nich (po dřívějším zveřejnění jen samotných modelových jmen). Výrobci už tedy mají nachystané marketingové materiály a fotografie k jejich prezentaci.

V galerii níže můžete vidět modely ASRocku. Je poměrně zajímavé je srovnat s deskami s čipsety Z270 – ty má firma nyní na trhu s úplně stejnými jmény (až na rozdíl 270/370). Někdy je až na jiný ozdobný potisk PCB hodně těžké z fotografie s nízkým rozlišením poznat rozdíl. Ovšem udály se skutečné změny v napájecích kaskádách. Například Z370 Extreme4 má navíc dvě fáze, Z370 Pro4 Z370 nebo Killer SLI/AC jednu. Model Z370 Taichi skoro vypadá, jako by měl PCB stejné, ale ve skutečnosti má o jeden kondenzátor u VRM méně (což je výjimka) a také je obrácená orientace jednoho ze slotů M.2 v dolní části.

Hodně velké posílení napájení je vidět u desky Z370M Pro4, která měla s čipsetem Z270 jen sedm fází a verze Z370 jich nese deset. To by naznačovalo, že kompatibilita s Coffee Lake vyžaduje o dost robustnější napájení. To prodraží desky a také by asi mohlo být legitimním důvodem, proč starší nová CPU nepodporují. Nicméně vyšší modely oněch dejme tomu 10–11 fází už měly a tak by se u nich snad podpora dala certifikovat, pokud by požadavek byl čistě jen ve schopnosti dodat určitý proud. Důvod nekompatibility Coffee Lake s dnešními deskami tedy musí být sofistikovanější. Je také třeba říci, že Mini-ITX model Z370M-ITX/ac má fází jen šest a „z letadla“ v napájení žádnou změnu nepozorujeme. Tato deska se zdá se liší jen výstupy.

MSI Z370-A Pro (Zdroj: VideoCardz)
MSI Z370-A Pro (Zdroj: VideoCardz)

Další obrázky desek přinesl VideoCardz pro model MSI Z370 Godlike Gaming a dále také částečně zcenzurovaný model, který by ale podle nápisu „DDR4 Boost“ měl také patřit MSI. Deska Z370-A Pro evidentně naváže na existující model Z270-A Pro této firmy. Moc změn proti předchůdci vidět není, má stále jen šestifázové napájení, jen se jedna z fází se přesunula pod horní pasiv (nebo spíš dekorativní nástavec, jelikož chybí žebrování, rozšířená to nemoc dnešní doby). Uvidíme, jak si takto početně slabší model bude s šestijádry umět poradit, pokud tedy třeba nemá nějaké špičkové mosFETy od IR.

MSI Z370 Godlike Gaming (Zdroj: VideoCardz)
MSI Z370 Godlike Gaming (Zdroj: VideoCardz)

Model MSI Z370 Godlike Gaming navazuje na model Z270 Gaming, jenž je sám relativně nový, což se projevilo expanzí různých plastových dekorativních krytů, které jsou ještě rozlezlejší než na předchozích modelech MSI. Model má tři sloty M.2, čtyři sloty PCI Express ×16 a zdá se, že také přídavný adaptér do slotu ×16 (ovšem jen s osmi linkami) na zapojení ještě dalších dvou modulů M.2 (že by byl osazen můstek PLX pro rozdělení 16 linek z CPU?). Pod opět nešťastnými nežebrovanými pasivy by mělo být 18 napájecích fází a jak vidíte, také bezdrátový adaptér (Killer Wireless u verze Z270). Ten má anténky se speciálním „agresivním“ designem, vkusně sladěným se zbytkem desky.

Ohodnoťte tento článek!

36 KOMENTÁŘE

 1. A o pol roka budu nove dosky so Z390 chipsetom. O rok budu znova nove dosky pre 10nm procesory a tie budu potrebovat novy Z470 chipset. Kazdy polrok novy chipset, kazdy rok novy procesor, ktory v starej doske nejde 🙂

  • Neni problem, protoze vzdy menim se zakladni deskou i procesor za vykonejsi. Klidne by mohli letopvat procaky na desku. 🙂
   Ale osobne teda pokud pujdu do Coffee Lake, tak si pockam na jaro na Z390.

     • Nechápeš trole. Když ti po záruce odejde deska a nikdo náhradní nedělá, jelikož Intel měl za ty 3 roky 3 nekompatibilní sokety, tak místo 2000 Kč za novou desku musíš dát 20 000 za nový PC.
      U Intelu je to tak paradoxně daleko, že se ještě prodávají nové, nebazarové starší řady CPU, ale desky již prakticky nejsou.

     • Kdyz odejde deska, koupim novou desku + novy procesor, kdyz odejde procesor, koupim novy procesor + novou desku, vydam tedy vzdy penez stejne. Rozhodne kvuli tomu nekupuju cele nove PC. Kde je tedy problem?

     • @jfb mám i7 4790S a hlavne už 3,5 ročnú B85 G43 Gaming takže som od začiatku roku 2017 riešil novú dosku a situáciu som až do minulého mesiaca podrobne sledoval a môžem ti povedať že NEmáš tak celkom pravdu – teda keď tými doskami myslíš socket 1150, ale asi ten keďže dosiek pod 1151 je „milión“ a nové 1155 Intely už dáááááávno niesú v predaji.

      Takže asi takto:
      Prvé mesiace 2017teho bolo len u mimozemšťana 25-30 rôznych 150 dosiek, od 43€ H81 po 200€ Z97, proste výber, niekedy v 04/05 2017 začali viditeľne ubúdať, už ich bolo len zo 20 modelov ale stále to bolo OK, no asi po 06/2017 to začalo ísť rapídne dole, dosky viditeľne ubúdali ale stále bol výber a napr. aj na pomery mimozemštana super ceny – MSI B85 G43 za 58€, mizly lepšie dosky, ostávali H81 a pod…

      08/2017 – teraz je dielo „dokonané“ u SK mimozemšťana sú nové len 3 typy 1150 dosiek, aspoň jedna je B85ka.

      Takže, je pravda že CPU do 1150ky je v predaji spústa ale to že dosky už prakticky nie sú je záležitosťou len posledných snáť 1-2 mesiacov, je to ozaj čerstvé a „již prakticky nejsou“ je trocha prisilné tvrdenie.

      btw. ale verím že ako v prípade 1155 sa bude dať zohnať síce low end H81 doska aj takto o rok – od AsRock napr., od nich napr. kamarát pred rokom kupoval novú 1155 H61 dosku…

     • Maťko – ano narážel jsem na 1150, kde těch desek valem ubývá. Zatím to není problém, ale bojím se, že se dostaneme honem rychle do situace jako s LGA1155 a LGA1156, které jsou prakticky nesehnatelné. Přitom ty PC jsou výkonově naprosto v pořádku, na co se používají. Paradoxně nové desky prehistorickou LGA 775 se vyrábí.

     • @Maťko911
      V březnu jednu dobu přestaly být ty desky LGA 1155 úplně, nebylo ani H61. Teda u nás, na Slovensku to IIRC bylo mírně jiné.
      Zrovna jsem tehdy jednu potřeboval a (až po mailu do TSB) jsem sehnal asi jednu z posledních MSI H61M-P31/W8. Moc nadšenej jsem z toho modelu nebyl (nechlazená kaskáda, bez USB 3.0), ale nic jinýho nebylo. Teď je koukám zpátky v nabídce nějakej hodně lowend ASRock, co má ještě horší výbavu (není LPT, není DVI nebo HDMI).

     • Odejít CPU to jsem neviděl 15 let…. a to i v té době už mělo to CPU dost za s sebou…
      CPU se nevyrábí z křemíku jen tak pro srandu králíků… (neroztahuje se a drží si svuj tvar či cesty)
      Musel bys ho spálit, nebo ho dostat pod 20 stupňů….

 2. Přikláním se k verzi, že 5.10. je datum naskladnění, vzhledem k tomu, že se jedná evidentně o skladové hospodářství. Nicméně datum uvedení může být jak po, tak i před tímto datem. Obojí se už stalo.
  (může to být taky celé fake, ale vypadá to rozumně)

 3. Ty novy 6jadra vypadaji dost dobre. Pokud nebudou mit podobny prolem s prehrivanim jako SkylakeX, tak pri tech frekvencich, ktere Intel u nich v turbu udava, to budou moc pekny CPU.
  Jedna zahada ale porad zbyva doresit a to ktere modely letos krome toho nejvyssiho modelu vlastne vydaji..

  • „Ty novy 6jadra vypadaji dost dobre.“ Tak tak, zatiaľ až príliš dobre tak len aby to Intel „neporiešil“ cenou 😀

   To čo napíšem vyznie asi moc „intel-loversky“ ale pri zachovaní súčastných cien by minimálne v hernom nasadení boli nové Intely neskutočne super, dnes ide i7 7700 – nie „K“ od 270€, ak by nová i7 stála toľko, no pri 6C/12T a 4,3GHz na všetkých jadrách by to bolo herné delo, taká frekvencia bez užívateľského OC či nejako extra rýchlych RAM, i5 to isté, dnes ide 7400ka od 145-150€, ak by za takú cenu dal intel novú i5 so 6jadrami a 3,8GHz na všetkých tak dovi – dopo.

   I keď je jasné že cenovo začnú o čosi vyššie, ide len o to aby to bolo napr. 10-15% a nie 40%…
   …6C@3,8GHz i5 za 180€ by bol na hry stále super deal – podľa mňa.

    • Matko, ja souhlasim. Ty CPU vypadaji super a na hry budou lepsi nez 7700k.
     Pro mne osobne, protoze nemam fokus na hry, tak je treba 1700 porad zajimavejsi. Nicmene si myslim, ze nova Intelova rada oslovi hodne lidi.

     • 1700ka a pridám 1600ku sú šialené CPU, pozerám ten Ryzen 1700, u nás od v istom zmysle smiešnych 283,00 €, 8C/16T@3,2GHz + chladič, kto ten výkon využije dostane parádne CPU – a dovolím si povedať aj bez laborovania z OC a 3200MHz RAM…

      + k tomu 30-40€ FHD zobrazovadlo alebo pre náročnejších/4k nejakú pasívnu GT1030 a máme super pracovné PC.

      Tak či onak, hlavne že je na výber a to nie v zmysle minulých rokov – silný Intel vs. výhodné AMD ale silný Intel vs. silné AMD.

   • Tie sucasne nizke ceny su odpoved Intelu na Ryzeny. Uz boli zverejnene odhady cien a 4c core i3 by mal byt nad 100 eur, 6c/6T core i5 nad 200 eur a 6c/12T core i7 nad 300 eur. Vsetko za najlacnejsie verzie. Intel ma vyhodu vo vyssich freqvenciach. Ryzeny maju maximum pri pretaktovani na 4.1GHz.

    • i3 ide od 100€ aj dnes, takže napr. 110€ za 4C i3 by bolo super…

     6C i5 od 200€, 6C/12T i7 od 300€ by podľa mňa bola stále veľmi dobrá kúpa, áno ako píšeš budú to nech najlacnejšie verzie ale ak bude i5 „štartovať“ na 3,8GHz a i7 dokonca na 4,3GHz (boost všetky jadrá) tak to bude super výkon, frek. na úrovni OC Ryzenu no kľudne s najlacnejšími doskami a 2400-2666MHz RAM.

     Tie vyššie verzie klasika, už to bude o tom kto chce priplatiť napr 15% ceny za 5% výkonu… uvidíme.