Intel prý zařízl serverové Broadwelly EP a EX. Přijde díky tomu Skylake-E dřív?

0

Nedávno jsme tu měli informace o plánovaných procesorech Intelu pro servery – zejména platformě nazvané Purley, tvořené procesory Xeon pro socket P s šestikanálovým paměťovým řadičem DDR4 na bázi architektury Skylake. Ještě než měly ke slovu přijít tyto čipy, měl ale Intel uvést Xeony E5 a E7 „v4“, založené na architektuře Broadwell. Objevují se však zprávy, že tyto procesory Intel zrušil a místo nich v serverovém segmentu vydrží až do příchodu architektury Skylake s 22nm Haswellem (tedy čipy Haswell-EPHaswell-EX).

Podle italského webu Bits and Chips čipy Broadwell-EP a Broadwell-EX, odpovídající Xeonům E5/E7 v4, v nedávné době zmizely z interních (respektive dostupných jen pod NDA) roadmap Intelu pro segment enterprise. Tuto informaci údajně webu sdělili dva zaměstnanci některého z partnerů Intelu, který prodává servery či nějaké související produkty. To by mělo znamenat, že Intel tyto procesory zrušil. A to údajně bez náhrady, neboť dalším stádiem se po nyní již vydaných Haswellech-EX/EP má stát až serverová varianta Skylake. Nejde o jedinou změnu v plánech Intelu – nedávno jsme se dozvěděli o čipech Kaby Lake (a možná i Ice Lake), takže je možné, že roadmapy jsou přehodnocovány ve větším měřítku.

Je-li toto zrušení serveových Braodwellů skutečně pravda (což není jisté), pak je ale možná třeba jej vnímat nikoliv jako projev nějakého neúspěchu nebo problému ve vývoji, ale možná spíše jako posílení pozice Intelu. Je totiž možné, že Broadwell byl v těchto segmentech zrušen proto, aby mohl být uspíšen příchod pokročilejších Xeonů na bázi architektury Skylake a s novou platformou Purley. Ty by jinak Intel musel ještě dlouhé měsíce držet pod poličkou kvůli tomu, jaké má momentálně zpoždění v nasazování nových architektur do Xeonů (přes rok v případě řady E5, skoro dva roky u E7). Pokud by ale jednu z generací škrtl, mohla by se serverová roadmapa zagresivnit a toto zpoždění by už činilo třeba jen půl roku.

Xeon E7-8800 v3 na waferu a ve finální podobě (Haswell-EX)
Xeon E7-8800 v3 na waferu a ve finální podobě (Haswell-EX)

Informace je v tuto chvíli samozřejmě nezaručená, takže jako obvykle vše berte s rezervou. Jaké povahy ony zdroje webu Bits and Chips byly, není uvedeno, musím ale podotknout, že toto médium má za sebou i předpovědi, které se nenaplnily. Například loni tvrdilo, že APU Carrizo bude vyráběno na 20nm procesu a dokonce mu přisuzovalo integrovanou paměť HBM. Měli bych tedy asi více než obvykle počítat i s variantou, že tyto střely míří vedle a „zvěsti o smrti serverového Broadwellu“ byly přehnané.

 

 

Bude zrušen i Broadwell-E (a urychlen Skylake-E)?

Pokud se bavíme po hardwaru pro PC, pak mají změny v enterprise roadmapě jen velmi omezený efekt. Některé nadšenecké desky sice mnohojádrové Xeony rodiny EP podporují, kvůli vysokým cenám je v nich ale asi používá jen minimum uživatelů. Ovšem jelikož čipy EP (servery) a E (highendový desktop) jsou příbuzné, je docela pravděpodobné, že bude jejich osud spojen. Tím by se pro nás stalo zrušení Broeadwellu-EP zajímavé – pokud by s Ním totiž odpadl i Broadwell-E, pak by se zřejmě mohl urychlit příchod desktopových čipů Skylake-E s novou architekturou.

Broadwell-E podle dostupných informací neměl přinést kromě úspornějšího procesu nějaké velké novinky (ale samozřejmě nevíme, zda by například neměl podstatně lepší takty než Haswell-E) a stále měl mít maximálně osm jader. Pokud by byl na jeho úkor urychleno vypuštění Skylake-E, měli bychom asi radost, neboť u toho je alespoň určitá šance, že by Intel mohl zvýšit počet jader, nebo třeba povolit instrukce AVX-512 (které běžný Skylake mít nebude, ale Xeony ano). Nicméně tyto procesory by asi nepoužívaly socket LGA 2011-3 platformy X99, ale nějaký nový, nekompatibilní.

Slajd k procesorům Broadwell-E (Zdroj: VR-Zone)
Slajd k procesorům Broadwell-E (Zdroj: VR-Zone)

Zdroje: Bits and Chips, SemiAccurate (fórum)

Intel prý zařízl serverové Broadwelly EP a EX. Přijde díky tomu Skylake-E dřív?

Ohodnoťte tento článek!