Intel prý zvažuje, že koupí Broadcom. Po fúzi s Qualcommem by byl příliš nebezpečný

3

Velké fúze a akvizice v polovodičovém průmyslu, které probíhaly v posledních letech, zdá se ještě zdaleka nekončí. Před časem byla Freescale (kdysi procesorová divize Motoroly) koupena firmou NXP, firmu NXP zase kupuje Qualcomm; a jak asi víte, nyní by zase celý Qualcomm za značné publicity chtěla spolknout společnost Broadcom, což se vedení Qualcommu moc nezdá. A zdá se, že možnost spojení těchto velkých konkurentů se nelíbí ani Intelu. Donedávna největší křemíková společnost vzbudila značné pozdvižení, jelikož by prý v reakci na to mohla do tohoto kuriózního „potravního řetězce“ vstoupit jako vrcholový predátor. Údajně teď totiž zvažuje, že by nakonec sama odkoupila Broadcom. Taková fúze by byla obří, majitele by pravděpodobně změnilo hodně přes sto miliard dolarů.

S touto informací přišel Wall Street Journal s odvoláním na osoby blízké této záležitosti. Intel je údajně scénářem, že by fúze Qualcommu a Broadcomu uspěla, značně zneklidněn. Nebo možná lépe řečeno cítí nutnost nějak na takovou situaci reagovat. Firma údajně doufá, že akvizice, o kterou Bradcom usiluje, nebude úspěšná. V cestě by jí mohl stát nesouhlas manažerů Qualcommu s nabízenou cenou, který však akcionáři nemusí respektovat. Kromě toho se ale do věci vložila americká administrativa, která vznesla obavu, že by Broadcom coby cizí firma mohl ovlivnit národní bezpečnost. Qualcomm totiž má určité citlivé vládní zakázky a také jeho vysoký podíl na vývoji bezdrátových sítí je vnímán jako strategicky důležitá věc. Pod Broadcomem údajně hrozí seškrtání výdajů na vývoj a výzkum, kvůli čemuž by v tomto průmyslu mohla převzít vedoucí roli Čína.

Ovšem pokud by Broadcom získal souhlas a transakce směřovala k fúzi těchto dvou velkých křemíkových firem, mohl by Intel do věci zasáhnout tím, že naopak vznese nabídku na koupení Broadcomu. Cílem je zdá se hlavně překazit spojení s Qualcommem, nikoliv spolknutí obou sloučených firem. S Broadcomem má totiž Intel nižší překryv co do oblastí, v nichž firmy podnikají, a jejich byznys by se proto dal lépe zkombinovat dohromady. Zdá se, že plán Intelu by byl nabídnout akcionářům Boradcomu dost vysokou cenu na to, aby na obchod kývli (třeba i formou nedobrovolného převzetí, jaké Broadcom zkouší na Qualcomm), ale zároveň touto nabídkou zajistit, aby spadla pod stůl snaha o fúzi s Qualcommem. Koupě obou firem naráz by byla dvakrát dražší a zřejmě už příliš velké sousto, než aby se Intelu chtělo do podobného hazardu jít.

Čip z produkce Broadcomu. Tento pohání Raspberry Pi 3
Čip z produkce Broadcomu. Tento pohání populární Raspberry Pi 3

Cena, kterou by Intel za Broadcom nabídl, by patrně překročila 100 miliard dolarů. Financována by pravděpodobně byla úvěrem, jelikož Intel má dosti velkou pozici a cashflow, takže si může půjčovat za výhodný úrok. Zvětšení dluhu by po akvizicích MobilEye a Altery bylo docela zásadní, ale Intel by patrně neměl mít problém vše splácet díky svým pravidelným vysokým ziskům.

Tento potenciální obchod by pro počítačový průmysl velkou událostí, ale je třeba upozornit, že ani zdaleka nejde o nic definitivního. Zatím zdá se nepadlo žádné rozhodnutí a podle zdrojů zprávy Intel tuto možnost pouze zvažuje. A to zřejmě ne jako jediný scénář. Podle Wall Street Journalu firma údajně analyzuje vícero možných akvizic, takže překvapení ještě možná nekončí. Koupě Broadcomu (nebo naopak samotného Qualcommu) by ale z možných kombinací byly asi ty nejdalekosáhlejší.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. To nebyl zájem o koupi, to mělo opravdu jediný cíl a to, aby se Broadcom a Qualcomm nespojili. To se povedlo, když to Trump zablokoval, a teď už Intel nemá co řešit a nemá proč vyhazovat oknem víc jak 100 miliard.