Intel rozjel práce na přípravě 7nm a 5nm výrobního procesu

0

Dle prohlášení Paula Otelliniho, ředitele společnosti Intel, začala firma pracovat na vývoji 7nm a 5nm výrobního postupu. Informace spolu s dalšími zazněla na schůzce s investory. Zprávu o ní dnes přinesl server X-bit labs.

Pokud by se Intelu dařilo zachovávat strategii „tick-tock“, která předpokládá přechod na menší litografii každý druhý rok, mohl by 7nm výrobní proces dorazit někdy v roce 2017 a výroba na 5 nm pak v roce 2019. Jak technická, tak finanční náročnost ovšem stoupá s rostoucí miniaturizací. Z tohoto důvodu se poměrně snadno stát, že se doba potřebná k přechodu se protáhne. Realisticky můžeme očekávat, že by zejména u nejzazšího stupně mohlo eventuálně dojít ke zpoždění jednoho či možná až dvou let.

Časový rozvrh Intelu pro vývoj výrobních procesů 

Méně vzdálený 10nm proces plánuje Intel na rok 2015. Tento proces bude následovat po 14nm výrobě, která již opustila fázi výzkumu a pomalu se připravuje pro nasazení. To by mělo přijít napřesrok. Je však možné, že se procesory pocházející z nových linek na trh budou dostávat se zpožděním. 22nm čipy Ivy Bridge například byly uvedeny až letos na jaře, ačkoliv komerční výroba začala ještě loni. Nicméně podle slov Paula Otelliniho zatím produkty plánované pro 5nm a 7nm proces dodržují stanovený časový plán.

Plány Intelu na modernizaci polovodičových továren. 

Zároveň byla oznámena modernizace výrobních závodů Intelu. Tři továrny mají být vybaveny 14nm technologií (jde o závody v Oregonu, Arizoně a Irsku), zatímco další tři přecházejí na 22nm proces (opět Oregon, Arizona a pro změnu Izrael).

Vypadá to, že dominanci výrobní mašinerie Intelu v nejbližší době nic neohrozí. TSMC, jednička v oboru smluvních výrobců, chystá totiž vlastní 14nm proces přinejlepším na rok 2015. To ovšem pouze za příznivých okolností. Intel tak bude mít ve výrobní technologii minimálně dvouletý náskok.

Zdroj: X-bit labs

Intel rozjel práce na přípravě 7nm a 5nm výrobního procesu

Ohodnoťte tento článek!