Intel zrušil Compute Card, projekt modulárního hardwaru (nejen) pro mobilní zařízení

Intel Compute Card slibovala upgradovatelnost hardwaru v tabletech, noteboocích, embedded či spotřební elektronice díky použití standardizovaného modulu.

3

Tak se zdá, že Intel zase zrušil jeden z produktů, s nimiž v předchozích letech přišel ve snaze objevovat nové trhy. Zdá se, že smůlu mají často počiny IoT divize a podobné embedded produkty. Před dvěma měsíci byl oznámen konec čipů Quark, přičemž řada IoT hardwaru byla zaříznuta už předtím. Teď se k nebohým bohužel přidává nápad nazvaný Intel Compute Card. To byla docela zajímavá koncepce malého univerzálního modulu obsahujícího prakticky celé PC, který by se dal jednoduchým zasunutím do slotu instalovat (případně měnit, upgradovat) v nejrůznějších zařízeních.

 

Compute Card končí po dvou letech

Compute Card představil Intel v roce 2017. Šlo o kartě podobný modul s rozměrem 9,5 × 5,5 mm a tloušťkou 5 mm, který obsahoval úsporný procesor typu Core M, operační paměť, úložiště a ostatní potřebné součástky. Karta byla PC kompatibilní a mohl na ní běžet plnohodnotný operační systém včetně Windows. Neposkytovala ale sama o sobě žádné konektory či rozhraní, která byste přímo mohli využít, ani napájecí zdroj. Potřebná rozhraní (včetně bezdrátové konektivity) z ní vyváděl nějaký dok s porty, nebo se o vše postaralo zařízení, v kterém karta byla nainstalována.

Intel Compute Card 04
Intel Compute Card

Podle představ Intelu to mohl být třeba nějaký automat, ale i třeba chytrá televize, v níž by se výměnou karty dal upgradovat výpočetní hardware. Teoreticky se asi tato karta dala použít pro výrobu upgradovatelných notebooků. Nebo byste PC v podobě této karty mohli nosit všude sebou a strkat ho do doků, které by vám jej dovolily používat na různých místech.

Intel Compute Card 05

Intel minulý týden ovšem oznámil, že na této myšlence přestal pracovat a s vývojem končí. Nové produkty na bázi Compute Card už nevzniknou. Intel nicméně s výrobou nekončí hned. Současná verze Compute Card s mobilními procesory Kaby Lake má být stále k dostání po celý letošní rok. Ovšem případná zařízení, která by na tomto základu byla postavená, už by nedostala onu slibovanou možnost budoucího upgradu.

intel compute card 04
Konektory, realizující všechnu konektivitu Compute Card (Zdroj: LegitReviews)

Uživatelé se nenašli

Nicméně těch uplatnění Intel Compute Card asi nebylo mnoho, minimálně ne šířeji známých. Dopad jejího zrušení nebude tudíž asi velký. I její zrušení totiž asi nastalo proto, že zákazníků nebylo mnoho a Intelu zřejmě nestálo za to dále na tento produkt marnit prostředky. Ze spotřebitelských zařízení byl na Compute Card založený snad jen tablet NexPad firmy NexDock. Tento produkt měl však dlouhé zpoždění kvůli obtížím s vývojem a nyní ho NexDock defintivně zrušil právě kvůli tomu, že z projektu Computer Card vycouval Intel.

nexpad CES 2018
NexDock NexPad měl používat Compute Card jako upgradovatelný hardware

Na trhu ale momentálně je stále dostupná dokovací stanice přímo od Intelu. Momentálně se k ní karty také dají sehnat a kombinací vám vznikne kompaktní pasivně chlazený desktopek. Otázka je samozřejmě, zda má smysl ho tvořit zrovna z modulů Compute Card.

Intel Compute Card 07
Dokovací stanice pro Intel Compute Card

Koncept modulárního vyměnitelného hardwaru, který by mohl oživovat různá zařízení, ať už desktopová, mobilní, nebo třeba embedded, a díky standardnímu rozhraní se dal vyměnit a upgradovat, sám o sobě má svůj půvab. Vyměnitelnost by sice u zařízení přidala něco na váze a možná i na tloušťce, ovšem tento kompromis by mohl stát za to. Intel Compute Card nicméně mizí ze scény a tuto potřebu tedy už nenaplní. Existuje sice ještě podobně zaměřený open source projekt EOMA68, jenže ten trpí velmi pomalým vývojem a zatím to nevypadá, že by měl šanci zanechat nějakou výraznou hmatatelnou stopu.

Galerie: Intel Compute Card

Intel zrušil Compute Card, projekt modulárního hardwaru (nejen) pro mobilní zařízení
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

3 KOMENTÁŘE