Intel „Sandy Bridge“ učiní přítrž přetaktování

0

Čínský server HKEPC před pár dny zveřenil video, na kterém je zachycen Číňan lijící tekutý dusík na blíže neurčený procesor a také slajdy od Intelu týkající se procesorů nové generace Sandy Bridge, čipsetu P67, a zamezenému taktování.

Už před vydáním procesorů současné generace, tedy architektury Nehalem, panovaly obavy, že Intel zakáže přetaktování procesorů bez odemčeného násobiče (tedy všech vyjma nejdražších modelů z Extreme Edition). Dopadlo to nakonec dobře, ani hranice 1,65 V pro paměti se nezdá být nijak závažným problémem. Avšak u Sandy Bridge si Intel připravil jiný chyták.

Noční můra se vrací


Taktujete-li Core i3/i5/i7 pro patici LGA 1156, musíte tak činit změnou frekvence BCLK (base clock). Na tu je navázán takt čipsetu, procesoru a DDR3 pamětí. Frekvence pamětí a „uncore“ (část procesoru mimo výpočetní jádra – paměťový řadič a sběrnice QPI) lze srazit děličkou a čipset nějaké to přetaktování zvládá. U PCH nové generace (kódové označení Cougar Point) bude ale na BCLK navěšena i frekvence sběrnic PCI Express, USB nebo SATA. A zmizí nastavení děličky pro uncore.

Čelo zkušených overclockerů teď nejspíše polévá pot. Stejně jako kdysi dávno absence „AGP locku“ na základní desce znamenala velice omezené možnosti přetaktování, ani zde nebude možné frekvenci zvýšit o více než 2-3 %. Už zvýšení frekvence v řádu jednotek MHz totiž dokáže Serial ATA či USB vyřadit z provozu.

Útěchou nám mají být odemčené děličky pamětí umožňující frekvenci až 2133 MHz, je-li detekován čipset řady P, a také modely procesorů s odemčeným násobičem, které přetaktovat půjdou. A to nemusí být nutně pouze Extreme Edition, vzpomeňme na Pentium Dual-Core E6500K a ze současné generace Core i5-655K a i7-875K. S „káčkovými“ verzemi se u Sandy Bridge zřejmě budeme setkávat častěji; Intel u nich povolí zvýšení násobiče o několik stupínků (rozhodně ne neomezeně, to bude výsada XE) a za tuto možnost si pravděpodobně i nechá připlatit. Majitelé obyčejných modelů budou odkázáni na automatickou funkci Turbo Boost.

Na obrázku výše vidíte schéma platformy pro procesory Sandy Bridge E s čipsetem Patsburg. Ta je nástupcem high-endové platformy LGA 1366 s čipsetem Intel X58 + ICH10, bude používat novou patici LGA 2011 a přijde na trh v průběhu třetího čtvrtletí příštího roku. Zde nacházíme externí generátor taktu (CK505), takže možnosti přetaktování by měly zůstat nezmrzačeny. Jenže Sandy Bridge E a základní desky pro něj nejspíš nebudou laciná záležitost.

Zděšení na Tchaj-wanu

Zpráva o zakázaném taktování Sandy Bridge pravděpodobně nejvíce zasáhla výrobce základních desek. Však kdo by si koupil jejich dražší modely, když bohatou výbavu v rámci konkurenčního boje dávají i na ty levné a připlácíte hlavně za možnosti přetaktování?

Je nasnadě, že kdokoliv dokáže omezení obejít, bude největší kápo a jeho desky půjdou na dračku. Redaktoři bit-tech.net některé výrobce kontaktovali. Zadní vrátka hledají všichni, všechny zatím vyzkoušené postupy ale selhaly.

Jak ovlivní tento krok Intelu prodeje jeho procesorů? Budou „domácí kutilové“ houfně přecházet k AMD, nebo vyjde najevo, že přetaktování není zas tak důležité?

Zdroj: bit-tech.net

Intel „Sandy Bridge“ učiní přítrž přetaktování
Ohodnoťte tento článek!