Intel se usmířil s FTC, nebude se chovat monopolně

0

Americká federální obchodní komise (FTC) v prosinci 2009 Intel zažalovala, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu k poškozování svých konkurentů a tím brzdí inovaci a odepírá zákazníkům možnost volby. Žaloba se týkala procesorů, čipsetů i grafických akcelerátorů. Očividně FTC neměla tolik důkazů, aby mohl Intel být shledán vinným, a tak se dvě strany dohodly na vyrovnání. V něm je výslovně napsáno, že Intel obvinění z nečistých obchodních praktik odmítá, nebude platit žádnou pokutu a do budoucna se zavazuje dodržet několik ustanovení.


V rámci dohody tedy Intel nesmí poskytovat svým zákazníkům výhody s podmínkou, že nebudou zároveň nakupovat i konkurenční produkty. Nesmí také používat vázaný prodej (dva produkty v balíčku levnější zvlášť), byť v současné situaci, kdy Intel zlikvidoval všechny ostatní výrobce čipsetů pro své procesory, je tento bod spíše bezpředmětný. Intel také nesmí lhát zákazníkům o výkonu konkurenčních CPU a GPU a jakkoliv omezovat jejich prodeje.

Zároveň Intel musí:

  • Upravit svá licenční ujednání s AMD, Nvidií a VIA, aby těmto společnostem nebylo bráněno ve vstupu do společných podniků (joint ventures) nebo ve sloučení s jinou firmou. Vzpomeňme, jak se vůbec nevědělo, zdali licenční dohoda s Intelem dovolí AMD osamostatnit své továrny.
  • Nabídnout VIA Technologies prodloužení licence na technologii x86 do roku 2018 (současná vyprší v roce 2013);
  • Minimálně šest let udržovat rozhraní PCI Express, a to v podobě, která nebude omezovat výkon konkurenčních grafických akcelerátorů skrze něj připojených. Tento bod by se mohl týkat zejména Atomu Pine Trail, u něhož původně nebylo vůbec jasné, zdali GPU třetí strany vůbec půjde připojit. Nvidia nakonec použila PCIe linku z čipsetu NM10, nicméně plného výkonu GeForce 210 asi next-gen Ion nedosahuje.
  • Sdělit vývojářům software, že kompilátory od Intelu rozlišují mezi jeho a cizími procesory, a že tedy nemusí efektivně využívat schopnosti čipů od jiných výrobců. Vývojářům, kteří budou chtít znovu zkompilovat své programy jiným kompilátorem, bude Intel povinen proplatit náklady s tím spojené.

Představitelé federální obchodní komise i Intelu vyjádřili svou spokojenost s dosaženou dohodou. Pro Intel to znamená ukončení soudních sporů, které se mu v platbách právníků prodražují, a FTC možná narozdíl od orgánů Evropské unie nejde primárně po pokutách.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!