Intel si jistí přechod na 450mm wafery a EUV investicí do firmy ASML

0

Možná jste někdy přemýšleli o tom, kdo vyrábí stroje, které vyrábějí čipy. Vybavení pro polovodičové výrobní linky pochází od specializovaných společností, z nichž jednou je nizozemská společnost ASML. Právě v ní zavětřil příležitost Intel. Procesorová jednička hodlá do firmy investovat za účelem urychlení vývoje budoucích výrobních technologií. Zároveň si pořídí nemalé množství akcií firmy.

Celková investice nebude vůbec drobnou záležitostí, dohromady má jít o 4,1 miliardy USD. Většinu peněz dostane ASML výměnou za akcie, dohromady 3,1 miliardy USD. Intel v první fázi obchodu nakoupí 10% podíl za 2,1 miliardy, v druhé fázi pak přidá ještě 5 % za další miliardu.

Zbytek peněz Intel poskytne jako přímou investici do výzkumu a vývoje. V zmíněné první fázi se bude jednat o 680 milionu USD. Tyto peníze budou financovat práce na vývoji litografie používající 450mm křemíkové wafery. Ty pro polovodičový průmysl představují šanci zvýšit výtěžnost a konečně také snížit náklady, které u nejpokročilejších procesů stoupají do nepříjemných výšek. Z jedné desky se totiž najednou podaří vyrobit mnohem více čipů, než je tomu dnes při použití 300mm waferů.

Intel investuje do společnosti ASML

I v druhé fázi partnerství bude nákup akcií provázen financováním výzkumu, a to sumou 340 milionů. Tentokrát však půjde o vývoj technologií spojených s použitím extrémního ultrafialového záření (označováno EUV). Zatímco „klasické“ ultrafialové záření má vlnovou délku v řádu stovek nm, za extrémní UV se považuje část spektra s délkami v jednotkách nm. Nízká vlnové délka je pro optickou litografii stěžejní, neboť s rostoucí miniaturizací stoupají i nároky na preciznost litografie. Záření o vyšších vlnových délkách již v budoucnu jednoduše nebude dostačovat. Bude příliš „hrubé“ na to, aby dokázalo v křemíku vytvořit požadované struktury.

 

Transakce se mají realizovat během zhruba pěti let. Zmiňovaná první fáze je již dohodnuta a zmařit ji může jen nesouhlas antimonopolních úřadů. Druhou fázi pak ještě musí odkývat akcionáři ASML. Firma podobné možnosti podílet se na vývoji výrobních technologií nabízí i dalším zájemcům. Údajně je ochotna udat takto až 25 % akcií (takže po Intelu zůstal v banku ještě 10% podíl) a již jedná s potenciálními zájemci.

Intel investuje do společnosti ASML

Tento druh spolupráce má pro polovodičové firmy dvojí přínos. Zaprvé se mohou dříve dostat k potřebným technologiím, a spolu s nimi také k značným konkurenčním výhodám. Intel v tiskové zprávě uvádí, že spolupráce urychlí nástup 450mm výroby a EUV až o dva roky. To bude mít samozřejmě efekt na výrobní náklady, a tedy zisk společnosti. Vlastnictví akcií pak také nepřímo snižuje náklady. Při pořizování velmi nákladných technologií bude totiž Intel část peněz vlastně platit sám sobě.

Logo společnosti ASML

Zdroje: Intel, ASML

Ohodnoťte tento článek!