Intel sonduje, zda je zájem o odemčená dvanáctijádra. Stála by stejně jako Xeon

0

Mnoho už bylo napsáno o tom, že čipy Ivy Bridge-E pro highendový desktop nabízejí nanejvýš šest jader. Tedy stejně jako skoro dva roky stará CPU z generace Sandy Bridge-E, proti nimž tak 22nm novinka nepředstavuje velký pokrok. Čipy Ivy Bridge-EP, které Intel vyrábí pro serverové Xeony E5-2600 v2, přitom nesou deset fyzických jader (a pomocí částečně deaktivovaných čipů Ivy Bridge-EX vznikají i dvanáctijádra). Čistě teoreticky by Intel mohl taková CPU nabízet i v desktopu.

Jistá malá naděje pro nadšence, kteří by více jader rádi dostali, ale zdá se existuje. Naznačil to jeden z výše postavených zaměstnanců společnosti, Francois Piednoel. Tento muž se poměrně často pohybuje na sociálních sítích a jiných veřejných prostorech internetu. Právě zde začal nezávazně sondovat, zda by se na trhu mohly uchytit extrémní procesory s vyšším počtem jader. Tuto otázku položil na Twitteru, a vyzval veřejnost, aby případný zájem projevila „retweetnutím“ příspěvku.

Hypotetický čip by dle Francoise Piednoela byl dvanáctijádrový a patřil by do extrémní edice procesorů. Měl by tedy odemčený násobič a dal by se taktovat, nicméně není jasné, zda by fungoval ve stávajících desktopových deskách platformy X79. V základní konfiguraci by snad takové CPU mohlo mít parametry podobné Xeonu E5-2697 v2. Dvanáct jader tohoto čipu má při TDP 130 W frekvenci 2,7 GHz a turbo až 3,5 GHz; zájemci by ho ale nepochybně popoháněli dál přetaktováním. Háček je v tom, že případná desktopová verze by vás údajně přišla na podobnou cenu, jakou si Intel účtuje za Xeony. V případě modelu E5-2697 v2 to dělá nějakých 2600 USD (v našem něco okolo 60 000 CZK).

 Francois Piednoel z Intelu sonduje zájem o extrémní dvanáctijádro

Pokud byste náhodou byli ochotní takové peníze do počítače vrazit a chcete to dát Intelu najevo, máte možnost. Moc bych si od toho ale nesliboval. Přece jen, neochota vypustit byť i osmijádro má své důvody. Ať už je to ochrana marží u Xeonů, nebo fakt, že s nízkými základními takty by čip byl pomalý v úlohách, které nevytíží větší počet jader (nebo vláken). Na příští rok také Intel chystá do desktopu osmijádrový Haswell-E, takže lze říct, že si „šetří munici“.

 

Tato anketa či průzkum bude minimálně z části spíše osobní záležitostí konkrétního zaměstnance, než vyjádřením nějakých plánů celé firmy. Je ale pravda, že v případě velkého zájmu pak o svém nápadu může začít přesvědčovat další rozhodující činitele. Dle Piednoela se na možnost vícejádrových extrémních procesorů na bázi Ivy Bridge-EP často ptají extrémní nadšenci a taktovači. Je ale otázka, zda má podobná klientela dost hlav na to, aby pro ni Intel tvořil speciální čipy. Nicméně i pokud takovýto produkt nevznikne na bázi generace Ivy Bridge-EP, může ho Intel naplánovat na dobu pozdější.

Podobné extrémní CPU by bylo zajímavou reakcí na „220W“ procesory FX od AMD. Ty si počátkem roku asi sotva kdo dokázal představit, přesto je ale AMD uvedlo, a to dokonce jako standardní produkt s podporou výrobců základních desek. Minimálně co se týče spotřeby, by se tedy asi Intel za nějaké to extrémní dvanáctijádo stydět nemusel a jeho takty by tak mohly být relativně vysoké.

Xeon E5-2600 v2 (Ivy Bridge-EP)
Wafer s desetijádrovými Xeony E5-2600 v2 (Ivy Bridge-EP)

Zdroj: Twitter

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jako sorry, ale tohle je přesně ten důvod, proč je ekonomika v **** a čím dál víc se otvírají nůžky mezi bohatou vrstvou a chudými. Firmy jako Apple sedí na penězích jak žába na prameni, neví co s něma a místo aby je investovali a dali dál do oběhu, tak je mají uložené někde na zahraničních účtech, kde jim je nemůže nikdo zdanit a odvést tak aspoň část zpět mezi lidi. Zlodějna 🙁