Intel srazí čipům Ivy Bridge TDP na 10–13 W, typickou spotřebu možná až na 7 W

0

Byť se to každému nemusí líbit, v poslední době netlačí Intel při vývoji procesorů ani tak na výkon, jako zejména na jejich spotřebu a potažmo zahřívání. Důvodem je samozřejmě to, aby se mobilním zařízením prodloužila výdrž na akumulátor. Notebooky nebo dokonce tablety jsou dávno v kurzu mnohem více než desktopy, a zákazník si navíc žádá čím dál kompaktnější rozměry. Vysoce úsporné čipy typu ULV vyrábí Intel už léta, tradičně jim ovšem přisuzoval hodnotu TDP 17 W (tedy alespoň od té doby, co je integrován severní můstek). Od příštího roku ovšem bude mnohem radikálnější a na trh vrhne procesory, kterým bude stačit 13 nebo dokonce jen 10 W.

Původně se mělo za to, že takto úsporné procesory se dostaví až s architekturou Haswell. Jak nás ale informuje čínská odnož webu VR-Zone, Intel je nakonec uvede ještě dřív. První 10W kousky tedy budou založeny na současné architektuře Ivy Bridge. Díky tomu by měly být výrobcům k dispozici už v prvním čtvrtletí příštího roku. Intel bude tuto řadu vyrábět v provedení BGA (tedy pro pájení přímo na desku) a její modely se budou vyznačovat příponou Y.

Jedná se zatím o pětici procesorů, jejichž podrobné parametry můžete vidět přímo na slajdu. Ve všech případech jde o dvoujádra, Intel ovšem na tomto základě představí jak (asi) levnější Pentium a Core i3, tak dvojici čipů Core i5 a coby špičku nabídky i Core i7.

Procesory Ivy Bridge s TDP 10 a 13 W. Zdroj: VR-Zone
Procesory Ivy Bridge s TDP 10 a 13 W. Zdroj: VR-Zone

Pentium 2129Y bude mít nejchudší výbavu, půjde prostě o holé dvoujádro na 1,1 GHz s grafickým jádrem HD Graphics (a zřejmě také bude chybět AVX). Core i3-3229Y už bude mít o 300 MHz vyšší takt, technologii HT a silnější grafiku HD 4000. Zbylá Core i5 a i7 pak budou taktována na 1,5 GHz a dostanou i turbo. Jeho frekvence bude hlavním výkonnostním rozdílem mezi těmito třemi modely. Core i7-3689Y navíc také bude mít větší 4MB L3 cache.

Čtveřice čipů „Core“ má TDP stanoveno na 13 W; právě v tomto ohledu vyniká očesané Pentium 2129Y, neboť má TDP jen 10 W. Dost možná je to umožněno i přítomností slabší varianty grafického jádra. Nicméně i dražší modely budou volitelně schopné práce v režimu, kdy je TDP omezeno na 10 W. Bude to možné díky tomu, že procesory mají nastavitelné TDP (v podstatě jde o cosi jako turbo na ruby – procesor se podtaktuje, pokud se jinak nedokáže vejít do stanovené spotřeby). Přiškrcení na 10 W ovšem bude stát určité nezanedbatelné procento výkonu. V plné zátěži bude CPU pomalejší (otázka zní, o kolik) a zřejmě ani turbo nebude moci jít tak vysoko jako obvykle.

 

Jak můžete vidět, Intel u těchto čipů vedle TDP uvádí i hodnotu s označením SDP, což je zkratka pro „scenario design power“. Musím říct, že jsem se s tímto pojmem zatím nesetkal, takže při jeho výkladu mohu jen hádat. Intel tuto hodnotu jednak vztahuje k běhu na nižší teplotě (pouze 80 °C, zatímco TDP je jako limit dimenzováno až pro běh na 105 °C). Zřejmě se ale bude jednat o číslo udávající cosi jako běžně dosahovaný odběr energie, zatímco TDP znamená teoretické maximum. Možná tak jde o obdobu údaje ACP, kterým AMD svého času hodnotilo „typickou“ spotřebu Opteronů.

Další možností je, že půjde o limit spotřeby, jakou bude čip udržovat dlouhodobě. Na krátkou dobu by ji ovšem mohl překročit, aby „na dluh“ (například při turbu) vyvinul větší špičkový výkon. Otázka je také, zda případně nepůjde podobně jako u nastavitelného TDP o volitelnou funkci (jejímž zapnutím byste se zřejmě opět připravili o nějaký ten výkon). Ovšem na řádné vysvětlení pojmu SDP si každopádně budeme muset počkat do doby, než bude k dispozici víc informací.

Zdroje: CPU World, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!