Intel odhalil SSD 665p, QLC disk druhé generace. Nástupce výhodného 660p zlepší výkon

13

Po jejím příchodu na trh se na QLC NAND celkem očekávávaně (a po právu) koukalo skrz prsty, protože SSD s vrstvenou TLC NAND, která má lepší výkon a lepší životnost, obvykle nejsou o moc dražší, pokud vůbec. Ovšem jedno QLC SSD celkem zaujalo, a to Intel SSD 660p, jehož 2TB model byl docela výhodný. Toto SSD nyní dostává novějšího nástupce, který by tak mohl otěže převzít a představovat potenciálně zajímavou volbu pro větší kapacity.

Intel SSD 665p má navazovat na předchozí model, ale přitom přinést lepší výkon. SSD bude stále založeno na čtyřkanálovém řadiči Silicon Motion SM2263, v tom tedy nenastane nějaká změna (i když firmware bude asi novější a pokročilejší). Intel ale u disku upgraduje použité paměťové čipy a místo 64vrstvých pamětí budou použity QLC 3D NAND čipy druhé generace, které jsou 96vrstvé. Jejich kapacita je stále 1 Tb (terabit) na jeden kus křemíku (takže na 2TB SSD jich stačí 16) při menší velikosti čipu, takže by výrobně měly být levnější.

Intel SSD 665p Legit Reviews 03
Intel SSD 665p ve srovnání s SSD 660p (Zdroj: Legit Reviews)

Intel představil SSD 665p na konferenci Memory and Storage Day v Jižní Koreji. Jde samozřejmě stále o 80mm moduly M.2 používající technologii NVMe a firma předvedla 1TB variantu – ale opět by měla asi existovat minimálně 2TB a asi také 512GB verze. Intel nesdělil plné výkonnostní parametry, ale ukázal novinku přímo v akci, při demonstraci se dvěma notebooky vybavenými jednou starým SSD 660p a u druhého novým SSD 665p, byť ještě jen s předprodukčním firmwarem – obojí ve stejné kapacitě 1 TB.

Intel SSD 665p Legit Reviews 02
Intel SSD 665p (Zdroj: Legit Reviews)

Intel SSD 665p by podle testu v CrystalDiskMarku 7 Beta, který byl ukázán, mělo být výrazně rychlejší v sekvenčním čtení i zápisu (cca 1800–1900 MB/s proti 1200–1350 MB/s), ale také v náhodném přístupu. Šlo samozřejmě o demo přichystané přímo Intelem, takže je možné, že je tu nějaká selektivnost a v reálu může být pokrok proti předchozímu modelu menší. Tento benchmark by také měl používat relativně málo dat, takže je pravděpodobné, že se tu testuje hlavně pseudoSLC cache disků. I to má svůj význam, ale neřekne nám to, jak se zlepšila rychlost disku tehdy, kdy skutečně zapisuje a čte v režimu QLC.

Benchmark Intel SSD 665p proti disku SSD 660p Legit Reviews 03
Benchmark Intel SSD 665p proti disku SSD 660p (Zdroj: Intel, via Legit Reviews)

Kolik to bude stát, Intel nesdělil, ale asi se dá čekat, že by ceny mohly být podobné jako u poměrně přívětivě nastavených cen Intelu SSD 660p. Zatím také nevíme, kdy bude toto SSD vydáno, toto zatím ještě není jeho oficiální uvedení ani oznámení, ale jen předběžná ukázka. Pravděpodobně by to ale nemuselo trvat příliš dlouho a pokud se na trh tyto NVMe moduly nedostanou už letos, pak asi v první polovině roku 2020.

Galerie: Odhalení a benchmark Intel SSD 665p

Intel odhalil SSD 665p, QLC disk druhé generace. Nástupce výhodného 660p zlepší výkon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

13 KOMENTÁŘE

     • …špatne ale u tvojho PC/SW a nie 960 Evo napr…

      U kamoša zápis takmer 700GB na 960 EVO 1TB z 850 EVO 1TB rýchlosťou priemerne 470MB/s…
      …10s na googly a zistíš že 960 EVO 1TB dokáže kontinuálne zapisovať ľahko cez 500MB/s takže u kamoša to ešte bolo brzdené 850kou.

      A teraz mi povedz čo také si kopíroval z externého HDD či dokonca po sieti že ti slúšné TLC NVMe SSD od Samsungu nestačilo – rád sa poučím lebo ma vážne nič nenapadá.

      • stačí kopírovat jakýkoliv vvětší objem dat a ssd kompletně zaseká systém.

      • V době SLC/MLC měly SSD navrch nad HDD kromě omezené kapacity a vysoké ceny/GB prakticky ve všech ohledech (latence, sekv.rychlost, hlučnost, spotřeba, spolehlivost?). S příchodem levných TLC a hlavně QLC (na obzoru je dokonce PLC) se toto změnilo. Zatimco u slušného 7200rpm (non-SMR) HDD lze očekávat trvalou sekvenční rychlost mezi 200-1x0MB/s (podle vzdálenosti stopy od okraje), QLC pod trvalou zátěží mohou mít výkon trvalého zápisu výrazně horší.

       Bežné benchmarky, které realizují čtení/zápisu v omezených objemech jednotek GB toto neprozradí, milosrdná SLC-cache jejich skutečné vlastnosti zakryje. Pro nenáročné využití orientované především na čtení bude takové SSD OK.

      • tohle jsou zařízení na specifické účely, stejně jako HDD se SMR zápisem. Jde hlavně účel kdy je minimum zápisů a prim má čtení, tj uložení programů a jejich zrychlení načítání. Já pořídil 1TB verzi a přesunul na ni část Steam knihovny plus nějaké drobnosti.

     • 1TB verze má dle zaplnění 12-120GB SLC cache. Běžný domácí uživatel se tak většinou vůbec nedostane do situace, že by takzvaně přetekla cache – snad jen při zaplnění disku nad 75% – potom právě má cache tu nejmenší velikost.
      Proto je dobré u tohoto disku počítat s tím že je nevhodné zaplňovat ho až po okraj.
      V každém případě momentálně jsou na trhu výhodnější TLC Kingston A2000

      • Když přišli na trh stály stejně jako 660p. Za momentální cenou mohou hádám spíše obchodníci kvůli vyšší poptávce. Nicméně i tak stojí +/- o 10% víc, což je pořád přijatelná částka za potencionálně trojnásobnou životnost přepisů.

      • Trojnasobna zivotnost je k nicemu, když koncák ani omylem nevyčerpá ani těch tragických 200 TBW, ci kolik to je. Při 100 GB zápisu denně je to přes 5 let výdrž. Pro zajímavost: já mám dlouhodobě zápis (cca 8 let, co jsem to začal sledoval) asi 15-20 GB denně.