Intel startuje první 10nm továrnu, testovací výroba poběží už v tomto čtvrtletí

0

Poslední dobou se Intelu poněkud zadrhl předtím spolehlivý program nasazování nových výrobních procesů. Vedlo to k oficiálnímu ukončení modelu Tick-Tock, který ještě počítal s novým výrobním postupem každé dva roky. Pod tímto dojmem existuje i určitá nejistota, zda se Intelu podaří dodržet v současnosti sledovaný termín uvedení prvních 10nm procesorů. Tyto čipy s kódovým označením Cannon Lake by se měly objevit příští rok, takže je Intel co nevidět bude muset dostat do stádia tape-outu a první testovací výroby.

K splnění plánu stran 10nm CPU byl nyní učiněn důležitý krok. Intel totiž hlásí, že ještě během tohoto kalendářního kvartálu spustí první továrnu vyrábějící tímto procesem. Její zkušební provoz má začít ještě letos, prý snad také ještě v třetím kvartálu (nebo alespoň do konce roku). Objem prací na rozjezdu 10nm procesu by neměl mít nijak skromné měřítko, jelikož podle Intelu bude mít již v tomto čtvrtletí (červenec–září) hmatatelný dopad na výdělek celého podniku. Velké náklady na 10nm technologii mají dle prognózy pro Q3 2016 mít efekt odpovídající snížení hrubé marže o jeden procentní bod.

Pokud s vývojem procesoru Cannon Lake nebudou nějaké další problémy, měl by tudíž Intel uvedení příští rok stihnout. Masová výroba by mohla být reálná již kolem poloviny příštího roku, což by umožnilo uvedení procesorů dejme tomu na podzim. To je také termín, kdy se příchod CPU Cannon Lake vesměs očekává. Podle Intelu má podíl 10nm produkce mezi všemi čipy růst docela rychle (rozběh 10 nm má prý být o polovinu rychlejší než u 14 nm).

Roadmapa procesorů Intel, březen 2016 (Zdroj: BenchLife.info)
Roadmapa procesorů Intel, březen 2016 (Zdroj: BenchLife.info)

Jiná věc ovšem je, jak vyzrálý tento proces v onom okamžiku zhruba 12 měsíců ode dneška bude. V případě 14nm procesu jsme totiž byli svědky toho, že v roce svého příchodu (2014) byl schopen produkovat jen malé a relativně nízko taktované dvoujádrové čipy z první generace Core M. Výkonnější CPU pro notebooky se zpozdily až na začátek roku 2015 a desktopové modely až do jeho poloviny.

U Cannon Lake a 10nm výroby by teoreticky mohlo nastat něco podobného, což by pak znamenalo další protažení životnosti dnešní 14nm technologie možná až do roku 2018 (prostřednictvím procesorů Kaby Lake, případně snad Coffee Lake, o nichž se nedávno objevily informace, přisuzující jim stále 14nm výrobu).

 

Kaby Lake už je dodáván zákazníkům

Mimochodem, Intel také oficiálně potvrdil, že zmíněné čipy Kaby Lake už v tuto chvíli prodává svým partnerům. Zatím sice ještě nejsou veřejně uvedené, již by je ale měli dostávat zákazníci z řad OEM výrobců, kteří na nich založí notebooky či sestavy. Jejich uvedení tak již asi není daleko, patrně by mohlo nastat opět koncem třetího čtvrtletí jako v případě Skylake. Tomu bude procesor Kaby Lake v mnohém podobný, jelikož jde o třetí článek v řetězu proces-architektura-optimalizace, který nepřináší novou architekturu, ani novou výrobní technologii. Nějaké novinky ale tento čip bude nabízet ve své multimediální výbavě – a také v doprovodných čipových sadách.

Schéma platformy Kaby Lake pro desktop/socket LGA 1151 (Zdroj: BenchLife)
Schéma platformy Kaby Lake pro desktop/socket LGA 1151 (Zdroj: BenchLife)

Zdroj: WCCFtech

Intel startuje první 10nm továrnu, testovací výroba poběží už v tomto čtvrtletí

Ohodnoťte tento článek!