Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset

10
Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake

Konkurence v oblasti procesorů letos nabyla nových podob, přímých i nepřímých. Když AMD vydávalo platformu AM4 a její čipsety, naschvál nastavilo jména většiny modelů tak, aby připomínaly názvy srovnatelných čipových sad od Intelu. To má přínos pro snadnou orientaci, ale AMD drze nasadilo číslování o stovku vyšší, čímž (X370, X399) se tváří, že má technologii o krok dál a také Intelu „vyfouklo“ budoucí jména. Čekalo se, co s tím procesorová jednička bude dělat a tato odpověď je teď zdá se tu – Intel zřejmě na „hru“ se jmény přistoupil.

Podle čínských zdrojů (zpráva se objevila na webu MyDrivers) totiž prý přejmenuje následníka čipových sad B150 a B250, který by se logicky měl jmenovat B350. A právě toto jméno je asi nejproblematičtější, protože AMD ho použilo zcela beze změny, zatímco u A320 (proti H110) a X370 (Z370) není nápodoba kompletní. Intel na to ale vyzrál docela dobře. Místo toho, aby označení B350 úplně zavrhl, ho prý změní na B360. Čímž neustoupí ze svého, a ještě trumfne AMD tím, že princip „vyšší číslo znamená lepší“ teď bude na jeho straně.

Zda se něco podobného chystá i u jiných čipových sad, zatím nevíme, MyDrivers je nezmiňuje. Čipset Z370 zřejmě dostane náhradníka nazvaného Z390 z jiných důvodů. U čipové sady X299 by sice „třístovková“ verze byla v přímém konfliktu s platformou AMD X399, ale není jisté, zda ji Intel vůbec chystá. Highendová platforma totiž nebývá aktualizována každoročně, nový čipset vychází na střídačku a příští by asi měl být až X499. Každopádně ovšem platí, že na jméně až tak nezáleží, i když zde přináší mírné pobavení, důležité budou vlastnosti.

Čipsety Intel
Čipsety Intel

MyDrivers jinak uvádí, že procesory Coffee Lake budou vyžadovat desky s těmito novými čipsety a ve starších s čipsety Z170/Z270 (a jejich levnějšími variantami) fungovat nebude. Těžko ale říct, zda má tuto informaci nezávisle ověřenou – může jen odkazovat na předchozí vyjádření ASRocku.

Intel slibuje u Core i7-8700K o 11 % lepší jednovláknový výkon

Z Číny současně také unikla fotografie z prezentace procesorů Coffee Lake pro zaměstnance pracující v obchodní síti. Snímek je bohužel rozmazaný, takž jej nelze moc dobře rozluštit, podle všeho ale potvrzuje čtveřici šestijádrových (Core i7 a i5) a dva čtyřjádrové modely Core i3, jejichž parametry jsme tu nedávno měli.

Fotka z prezentace Coffee Lake v Číně (Zdroj: Chiphell). Na slajdu jsou slibované výkonnostní nárůsty jednotlivých CPU v jednovláknové a vícevláknové zátěži
Fotka z prezentace Coffee Lake v Číně (Zdroj: Chiphell). Na slajdu jsou slibované výkonnostní nárůsty jednotlivých CPU v jednovláknové a vícevláknové zátěži

Co je na slajdu ale vidět dobře, jsou procenta uprostřed. Ta by zřejmě měla udávat výkonnostní zlepšení, která Intel u jednotlivých modelů proti předchůdcům slibuje. Narůstá logicky hlavně vícevláknový výkon (údajně až o 51–65 %, druhé z čísel) díky přidání jader, respektive přechodu od dvou jader s HT na čtyři jádra bez u Core i3. Ovšem i jednovláknový výkon (první číslo) má mít značná zlepšení, tedy alespoň podle Intelu – Core i7-8700K má prý být až o 11 % lepší proti i7-7700K. Jeho maximální turbo je přitom vyšší jen o 200 MHz (4,4 %). Kde se vzal zbytek, není jasné. Nečeká se, že by jádra Coffee Lake měla sama o sobě vyšší IPC, ale je možné, že Intel zde udává ideální případ z nějakého testu, který profituje také z větší L3 cache (12 MB) a z podpory rychlejších paměti (Coffee Lake má už oficiálně dovolovat 2666MHz DDR4). Firma často pro tyto účely používá SysMark, zda jsou ale tato čísla z něj, nevíme.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

  1. Jsem okolo HW už docela dlouho a situace se značením mě nikdy nebavila. Výrobci pořád mění, přeskakují, přeznačují staré čipy. Proč prostě někdo nevymyslí model značení, u kterého firma může zůstat déle než nějakých 7-8 let, všichni si na to časem zvyknou a pak už si nikdo nebude honit pindíka nálepkou s vyšším číslem?

  2. Kde jsou teď ti, co minule tvrdili, že 7700K zůstane herním vládcem? Ještě pořád si to myslíte? 🙂 Samo, že když intel říká 11%, budou to tak 2-3%, ale i tak se nám tu rýsuje nový král.
    Btw co mě zarazilo je, že B360 má přijít až příští rok. Tzn letos jen Z370, do čeho teda chtějí prodávat ty neKčkový modely?