Intel údajně ještě tento rok vydá nová úložiště: SSD řady 335 a 525

0

Nedávné zlevnění SSD úložišť značky Intel možná nebylo tak docela náhodné. Vypadá to, že částečně mohlo být motivováno snahou zbavit se přebytečných skladových zásob. Společnost totiž údajně plánuje na trh disků SSD uvést nové produktové řady. Alespoň to tedy tvrdí informace, které přinesla čínská větev serveru VR-Zone. Údajně se má jednat o dvě nové, či napůl nové řady. Již číselné označení totiž naznačuje určitou souvislost s existujícími výrobky. Dle VR-Zone se bude jednat o řady 335 a 525. Zatímco v prvním případě jde zřejmě o aktualizaci a potažmo náhradu stávající řady 330, u řady 525 toto neplatí a půjde zřejmě o produkt s odlišným zaměřením.

Řada 335 má údajně přijít již v tomto čtvrtletí. Přesněji řečeno se má objevit jeden její model o kapacitě 240 GB. Disky budou klasického 2,5″ formátu a do systému se budou připojovat přes rozhraní SATA 6 Gb/s. Intel u nich použije řadič SandForce SF-2281. Čím se ovšem nová SSD budou vyznačovat, je použitá NAND (která bude typu MLC). Má se totiž jednat o čipy vyráběné 20nm procesem.

Uvidíme, jak se tento pokrok projeví na výkonu, spotřebě a zejména ceně. Právě výrobní náklady asi budou důvodem, proč Intel dává prioritu největšímu, 240GB modelu. Řadu dále údajně rozšíří také disky o velikosti 80 GB a 180 GB. Na ty však přijde řada až příští rok – přijít by měly v prvním čtvrtletí. U menších kapacit už zřejmě není takový spěch s přechodem na 20nm NAND.

Roadmapa SSD Intel (Zdroj: VR-Zone Chinese)

Disky řady 525 přijdou na trh v čtvrtém kvartále tohoto roku. V jejich případě půjde údajně stále o NAND typu MLC vyráběnou 25nm procesem. Zůstává připojení přes rozhraní SATA (s přenosovou rychlostí 6 Gb/s), ovšem zařízení budou konstruována v kompaktnějším formátu mSATA. Vzhledem k tomu jsou zřejmě disky určeny zejména pro ultrabooky a notebooky.

Je ale pravda, že konektory pro připojení SSD typu mSATA jsme mohli vidět i u některých desktopových základních desek vystavených na Computexu. Výhledově se tedy úložiště tohoto formátu možná začnou uplatňovat i v klasických počítačích. Také řada 525 ponese řadič SandForce SF-2281, vzhledem k zredukovaným rozměrům však disky budou k dispozici v menších kapacitách: 30 GB, 120 GB, 180 GB a 240 GB. (SSD řady 520 přitom nabízejí kapacitu až 480 GB.)

 

Informace zatím není oficiální. Dokud tedy Intel sám neudělá ve věci jasno, je možná na místě určitá opatrnost. Jistě jste si sami všimli určitých neobvyklostí v kapacitách disků – zejména co se týče 80GB modelu řady 335; řada 525 zase obsahuje 30GB model, nikoliv však očekávatelné 60GB zařízení. Je tedy možné, že informace z VR-Zone jsou zatím nekompletní či nepřesné.

Zdroje: VR-Zone (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!