Intel udělá z procesorů Skylake-X řadu Core i9. Máme parametry většiny modelů

37

Toto léto má Intel vydat nové highendové procesory Skylake-X a Kaby Lake-X pro socket LGA 2066; přičemž podle zatím posledních zvěstí by se odhalení mělo odehrát už příští měsíc. Teď se zřejmě vynořil i hlavní chybějící detail: specifikace celkem šesti procesorů, které Intel pro platformu LGA 2066 chystá. Tedy samozřejmě za předpokladu, že jsou pravé, jak to u podobných situací bývá, jistotu o tom nemáme.

 

Core i9

Údajná soupiska se vynořila na webu AnandTech, přesněji řečeno na jeho fóru. Přesný zdroj, odkud německy psaný dokument pochází, není ale uveden. Zpráva tedy nepochází od osvědčených „vypouštěčů“ (například BenchLife.info), ovšem parametry nevypadají nějak divoce. Co si na nich můžete všimnout jako první, je změna značení nejvyšších modelů. Intel svůj highend a nejvyšší extrémní řadu vždy vedl v řadě „Core i7“, kteréžto označení měly i nejvyšší modely běžného mainstreamu: všechna čtyřjádra s osmi vlákny, v noteboocích ale i dvoujádra. Ačkoliv se ze začátku („íčkové“ značení přišlo v roce 2008) spekulovalo o tom, že šestijádra by třeba mohla být Core i9, nikdy na to nedošlo. Stane se to však zřejmě teď. Pokud je tento únik pravdivý, pak procesory Skylake-X ponesou právě označení Core i9. Intel je tím víc odliší od svých běžných čtyřjader a možná může být motivací i vymezit se takto proti „jen sedmičkovým“ Ryzenům.

Na trh přijdou čtyři modely Core i9: po jednom šestijádru, osmijádru, desetijádru (tyto budou uvedeny v červnu) a dvanáctijádru (to přijde v srpnu a zatím pro něj nemáme definitivní parametry). K tomu se přidají ještě dvě Core i7 založené na čipech Kaby Lake-X, jejichž parametry ale už známe. Měla by to být jen převlečená Kaby Lake s vyšším TDP a bez grafiky, nicméně potenciálně zajímavá přiletovaným tepelným rozvaděčem, tj. by nebylo potřebné je odvíčkovávat kvůli náhradě pasty. Hlavní čtyři modely Skylake-X mají parametry takovéto:

Intel Skylake-X a Kaby Lake-X, LGA 2066
 Model Jádra HT  Takt CPU Turbo Turbo 3.0 L3 TDP PCIe
Core i9-7920X 12 Ano ? ? ? 16,5 MB 140 W ×44
Core i9-7900X 10 Ano 3,3 GHz 4,3 GHz 4,5 GHz 13,75 MB 140 W ×44
Core i9-7820X 8 Ano 3,6 GHz 4,3 GHz 4,5 GHz 11 MB 140 W ×28
Core i9-7800X 6 Ano 3,5 GHz 4,0 GHz Ne 8,25 MB 140 W ×28
Core i7-7740K 4 Ano 4,3 GHz 4,5 GHz Ne 8 MB 112 W ×16
Core i5-7640K 4 Ne 4,0 GHz 4,2 GHz Ne 6 MB 112 W ×16

 

Všechna čtyři Core i9 mají přídomek „X“ značící extrémní verzi a patrně tedy budou i odemčená pro přetaktování. Z dalších parametrů je údajně potvrzená oficiální podpora pamětí DDR4 na taktu 2666 MHz se čtyřmi kanály. Řadič PCI Express 3.0 v procesoru fyzicky umí až 44 linek , ale tato kapacita není dostupná na všech modelech. Plný počet linek má jen desetijádro a dvanáctijádro, jak nejspodnější šestijádrový model, tak vyšší osmijádro mají jen 28 linek, tedy jako dnešní i7-6800K.

Únik specifikací preoceorů Intel Core i9 alias Skylake-X (Zdroj: fórum AnandTech)
Únik specifikací preoceorů Intel Core i9 alias Skylake-X (Zdroj: fórum AnandTech)

Turbo Boost 3.0 až na 4,5 GHz

Podobná „segmentace“ nastala ještě u jedné funkce. Stejně jako Broadwell-E má Skylake-X funkci Turbo Boost 3.0. Ta by měla umožňovat nastavit u jednoho jádra čipu vyšší takt, než povoluje běžné turbo. U Broadwellu-E byl tento extrémní boost 4,0 GHz a mohl značně zlepšit výkon jednovláknových aplikací. Skylake-X má dokonce mít Boost 3.0 až ve výši 4,5 GHz, takže by v jednom vlákně mohlo být stejně dobré jako dosavadní špička Core i7-7700K (i když toto turbo možná nebude tak pružné). Nepříjemná zpráva pro ty, kdo mysleli na nižší (a levnější) Skylake-X ale je, že tento Turbo Boost 3.0 nemají povolen všechny modely, jen osmijádro, desetijádro a dvanáctijádro. Chybí také uKaby Lake-X.

Údajný vzorek procesoru Skylake-X (Zdroj: BenchLife.info)
Údajný vzorek procesoru Skylake-X (Zdroj: BenchLife.info)

Procesory mají zřejmě 140W TDP, i když tabulka z uniklé fotografie není moc dobře čitelná, mohlo by teoreticky jít i o 160 W, třeba u dvanáctijádra Core i9-7920X, které bude špičkou celé nabídky. Původně zřejmě nebylo v plánu, Intel se jej zdá se rozhodl do nabídky přidat až letos. Tento procesor také nebude odhalen hned v červnu, přijde až o dva měsíce později. Parametry proto chybí. Maximální jednojádrové turbo by snad mohlo být zachováno, nicméně základní takt bude nižší, než u desetijádra. Čekat lze asi 3,0–3,1 GHz. Podle úniku na webu userbenchmark by frekvence mohla být dokonce jen 2,9 GHz, ale tento zdroj uvádí nižší čísla (3,1 GHz) také pro desetijádro. Možná tedy jde o frekvence prototypů, nikoliv finálních modelů. Na kompletní parametry Core i7-7920X si každopádně bude třeba počkat.

Ohodnoťte tento článek!

37 KOMENTÁŘE

 1. Jednojádrové turbo 4,5GHz u 8-10 jádra zní hodně lákavě. Dobrá odpověď na R7, ještě bude samozřejmě otázka kam to půjde na vodě přetaktovat.
  Přeznačení osmijádra na x820 a desetijádra na x900, by mohl odpovídat i cenovému posunu s osmijádrem do 20tis. a desetijádrem za 30tis.
  To šestijádro naopak vypadá nezajímavě, menší frekvence než osmijádro, bez turba 3.0, ale pořád s vysokým TDP, to bude drahý za cokoli přes 10tis, no každopádně bych tam čekal cenu tak kolem 12tis.
  A to i9 může znít jen jako marketing, ale ono už to mělo logiku dávno. Aby v jedné kategorii byla 2 čtyřjádra a zároveň dvanáctijádro je opravdu tristní. Rozdělit CPU pro 1151 a 2066 i tím číselným označením je samozřejmě logické.

 2. U toho označení jsem nějak pozapomněl na KabyLake-X, kteér budou do LGA 2066, ale budou i7, každopádně IMHO to považuji docela za úlet, a asi cílené na nějakou úzkou skupinu zájemců. Každopádně podle screenu tabulky bude nejen i7 7740X, ale (což je v článku špatně, protože u tabulky je napsané KabyLake-X, ale v ní jsou vypsané jen normální KabyLake) taky i7 7640X evidentně udělaný z i5 7600K, taky bez HT s akorát vyšším základním taktem. Já 7600K mám s OC na 4,5GHz na vzduchu – na hry ideál, ale nedovedu si představit proč ho někdo chtěl dávat do x299 mb a na co by mu byly ty výhody jako 8 RAM slotů a více PCI-e slotů, protože ten procesor prostě nemá na to aby to šlo využít, specielně u činností kde se třeba používá 128GB RAM, tak je čtyřjádro bez HT opravdu směšné…

  • Díky za upozornění, tabulku jsem kopíroval a zapomněl jsem ty Xka upravit. Hned to opravím.

   Jinak ty Kaby Lake-X nebudou moct využít 8 modulů RAM. Vzhledem k tomu, jak je to udělané, by na deskách se čtyřmi sloty měly podporovat jenom dva, a na deskách s osmi sloty jen čtyři (protože řadič má jen dva kanály podporující dva dimmy/kanál). Takže to bude o to divnější, že na celkem drahé desce nebude s těma CPU fungovat půlka slotů. Nevím, jestli má smyslem být, aby lidi, co chcou mít highendovou platformu s možností upgrade, měli možnost si ji pořídit i bez drahého CPU, ale osobně mi to přijde jako ztráta peněz – buď na té desce v případě, že k upgradu nedojde, nebo na tom CPU, pokud k upgradu dojde – člověk si měl radši peníze odložit a pak koupit CPU pořádné. Navíc když za dva měsíce už to místo Kaby-X mohlo být Coffee-X, to bud teprv zlváštní nabídka.

 3. S těmi pouhými 28 PCIe lanes u i9-78xxX Intel opravdu moc nepotěšil … Teď ještě počkat na Skylake-W, jak tam to bude vypadat (měly by jich mít 48 a samozřejmě podpora ECC atd.). Nikde se o nich ale stále nic nepíše 🙁

   • To je bohužel prostě cenová politika Intelu, aby některé věci, jako třeba vyšší počet PCIe linek, držel nad určitou cenovou hladinou a zákazníci, kteří to potřebují, museli sáhnout po takovém CPU, i kdyby třeba jeho vlastní výkon nutně nepotřebovali.

    Konkurence (Ryzeny) je teď silně tlačí shodit cenu 6-8 jader dolů, což zdá se udělají, ale prostě další prvky, které tyto procesory měly, budou mít pořád jen ty nejdražší, v této řadě 10-12 jádra.

   • Nikoliv, zmena architektury. Nyni ma kazde jadro vlastni L2 cache o velikosti 1MB, drive 256kB. To reflektuje zmena L3 cache. Bezprecedentnie nejvetsi L2 v desktopu by se mela projevit na vyrazne vyssim vykonu v beznych aplikacich, jako treba ve hrach. Zalezi ovsem i na jeji organizaci a latencich, ktere nezname.

 4. At si shit-el nastavi nazvoslovi jaky chce, stejne to zustane predrazena sragora. Dokavad nebudou mit normalni ceny viz amd, at se dou bodnout cela firma a jeji shitovy vyrobky. Mel sem od nich procaky za 10k a k cemu to je kdyz amd mi da dvojnasobny vykon za stejnou cenu nebo stejny za polovic? Pro me za me treba at se to menuje zlaty z nosu ale stejne je to predrazeny smejd a nekoupim si to.

  • Zrovna tohle není novinka 😉 třeba Xeon E5-2679 v4 má 200W TDP, jo někde se musí vzít proud pro všechna jádra na 2,8 GHz (je jich 20)… A Xeony Skylake-SP budou některé taky tak koncipovány (tj. TDP kolem 200W)…

   • Ano, ale to jsou serverové procesory, kde se na spotřebu až tak nehraje, protože jsou zavřené v serverovně a přes rackový case na ně foukají kubíky klimatizovaného vzduchu za hodinu, a tedy nikdo neřeší hlučnost.

    Ale tady jde o pracovní stanice…

    • „serverové procesory, kde se na spotřebu až tak nehraje, “

     To si delas, prominte mi ten vyraz, prdel?
     Pro vsechny datacentra je spotreba zcela klicova, coz bude do budoucna hlavnim tahounem ryzenu v serverove sfere, az dodaji serverovou platformu. Pokud ji dodaji a bude pzuzitelna.

     • Mesicni naklady datacentra s 50 000 servery jsou z cca 50% servery (amortizace, nahradni dily), 25% spotreba serveru, 25% naroky na chlazeni. Mimo datacentra muze a nemusi odpadnout naklady na klimatizaci. Takze asi takto.

     • Jeste jeden pokus 🙂 od kdy jsou serverove chipy jen ve velkych datacentrech?
      Vetsina fitem ma take svoje vlastni servery. Ne kazdy pouziva cloudovych sluzeb at pro servisy nebo data. Pro par serveru nehraji rozdily v radu desitek watu zadnou roli.
      Proc se delaji monstrozni vicecorove chipy s vetsi spotrebou? Protoze jejich provoz vyjde pro urcite ulohy levneji, nez to mit poskladane z nekolika mensich procesoru s mensi spotrebou dohromady,
      atd..

     • Jako obvykle jsi mimo kontext, meritum veci i pointu. Doporucuji znovu precist cely strom vlakna. Tem zmatenejsim navrhuji uvahu, jestli bude intel/amd navrhovat zvlast cipy pro datacentra a zvlast pro standalone servery a co z toho asi bude urcujici faktor trhu. Tu nejvetsi pitomost o tom ze firmam nezalezi na spotrebe jejich serveru, od ktere se krome chlazeni odviji hustota v racku, dimenzovani UPS atd, kterezto naklady jsou pro mensi subjekty casto stejne kriticke jako cena serveru, ponechavam k pobaveni. Dale to nebudu rozebirat.

     • Hnizdo, hnido ja se divim, ze si te firmy nenajimaji jako konzultanta. Zkus jim navrhovat nejaka koncova serverova zarizeni. Evidentne mas hloboke znalosti a vydela by jsi balik penez. Po expertech tveho kalibru se musi jen zaprasit.. hlavne je videt ze jsi znaly praktik a ne nejaky teoretik co vysedava v diskusich a troli koninu za koninou 😀
      Jen tak dale…

     • „Proc se delaji monstrozni vicecorove chipy s vetsi spotrebou?“

      Protože spousta softwaru, do kterého jsou mnohé firmy uvězněné, je licencována po tisících dolarů na jádro? Kdyby tomu tak nebylo, těžko by byl nějaký závažný důvod nejít do úspornějších čipů, kromě jejich ceny, samozřejmě.

    • Xeon E5-2679 v4 z eBaye za 35K (cena nového Xeonu E5-1660 v3) udělá naprosto cokoliv, ale vážně (DOCent ho měl)… I na hry se může hodit díky monstrózní cache… A pojede klidně na X99 deskách, což se o Skylake-SP procesorech nedá říct (bude kompatibilní pouze s LGA 3647)