Intel ukázal benchmark i9-11900K: Rocket Lake prý má rychlejší PCI Express 4.0 než AMD

40

V roce 2019 Intel tvrdil, že PCI Express 4.0 (u konkurenčních Ryzenů) nemá význam. Teď, když ho procesory Rocket Lake také podporují, už si to jak se dalo čekat nemyslí.

Když AMD v roce 2019 jako první na platformu PC uvedlo podporu rozhraní PCI Express 4.0, které u GPU a SSD přináší dvojnásobnou datovou propustnost, zareagoval Intel marketingem, v kterém se snažil přesvědčovat, že PCI Express 4.0 nemá význam. V té době samozřejmě zatím byla využitelnost omezená, ale bylo jasné, že až za pár let bude mít PCIe 4.0 Intel také, tehdejší bagatelizace se mu vrátí a zpětně to nebude vypadat moc dobře.

A skutečně – příští měsíc Intel vydává procesory Rocket Lake, které budou mezi svými přínosy mít právě i PCI Express 4.0. Ryan Shrout z marketingu Intelu – jenž tehdy prezentoval i onu prezentaci – teď publikoval na Twitteru jeden oficiální výkonnostní test, který má ukázat, že Rocket Lake bude lepší než procesory AMD. A tímto testem je právě test výkonu PCI Expressu 4.0.

Ryan Shrout na Twitter dal výsledky z benchmarku PCMark 10 (v2.1.2506), konkrétně ze subtestu Quick System Drive Benchmark, pro nejrychlejší Ryzen 5000, tedy šestnáctijádro AMD Ryzen 9 5950X, a nejrychlejší Rocket Lake, Intel Core i9-11900K.

Vyšší výkon s SSD modulem na rozhraní PCIe 4.0

Přesná skóre nejsou ukázána, ale při relativním přepočtu, kdy Ryzen odpovídá 1.0, má Core i9-11900K v tomto testu podle výsledků Intelu o 11 % lepší skóre („1.11“). Je to při použití NVMe modulu Samsung SSD 980 Pro s rozhraním PCIe 4.0, přičemž tento disk byl použit jako datový, tedy ne systémový (parametry sofwaru a testovaných sestav by měly být zdokumentované zde; na obou platformách byl použitý adaptér a SSD tak bylo připojené do slotu PCIe 4.0 ×16 z procesoru).

Oficiální benchmarky Core i9 11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0 slajd
Oficiální benchmarky Core i9-11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0 (Zdroj: Intel)

Vyšší skóre by mělo odpovídat vyššímu reálnému výkonu disku, i když samozřejmě těžko říci, zda to odpovídá vyšší propustnosti, které by procesor Rocket Lake dosáhl proti Ryzenu, nebo třeba nižším latencím. A zda by se stejný výsledek dostavil i v jiných testech. PCMark je jen jeden z možných benchmarků a dokud nebudou nezávislé recenze, nemůžeme vědět jisté, zda třeba nejde o anomálii. Pravděpodobně by se ale výkonnostní rozdíl v jednom testu výkonu úložiště měl ukázat i v jiných úlohách.

Nicméně Intel by asi při operacích intenzivně pracujících s daty mohl mít určitou výhodu plynoucí z monolitického čipu. Podobně jakou jsou u čipletových Ryzenů 3000 a 5000 horší latence paměti DDR4 kvůli tomu, že paměťový řadič je na zvláštním čipu a komunikuje s jádry CPU přes externí komunikační propojení, mělo by toto trošku zvyšovat i latence mezi SSD a jádry CPU, neboť řadič PCIe 4.0 je na samostatném čipu také. I když úložiště má obecně větší latenci, takže rozdíl mezi monolitickým a čipletovým CPU bude o dost menší než u RAM.

Oficiální benchmarky Core i9 11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0
Oficiální benchmarky Core i9-11900K ve výkonu SSD na PCI Expressu 4.0: popis hardwaru a softwaru (Zdroj: Intel)

Řadič PCI Expressu 4.0 v Ryzenech 5000 by měl být stejný jako v Ryzenech 3000 vydaných v létě 2019, takže už není nejnovější, což také může procesoru Rocket Lake, jenž je o rok až rok a půl mladší, dávat určitou výhodu. Nicméně AMD zatím novější nemá, nový IO čiplet a tím vylepšený řadič PCI Expressu asi budou mít až Ryzeny „Raphael“ pro socket AM5 někdy v příštím roce.

Úplně nekonzistentní to není

Je jasné, že nemá cenu moc Intel za tento marketing sekýrovat, byť teď působí trošku legračně. Na obranu Ryana Shrouta a celé firmy je třeba říci, že tehdy v roce 2019 byla řeč hlavně o tom, že PCI Express 4.0 není důležitý pro výkon připojené grafické karty. To se ostatně potvrdilo i rok poté při vydání nové generace grafik, kde sice vliv je, ale je to přinejlepším pár procent (lepší než drátem do oka, ovšem).

Mezitím se jasně ukázalo, že přínos PCIe 4.0 je mnohem více než v 3D výkonu v připojení SSD, kterým dodává dvojnásobnou propustnost a NVMe moduly to oproti grafikám využít dokáží, protože PCIe 3.0 je už tehdy limitovalo.

Intel zde poukazuje na to, že přínos PCI Expressu 4.0, který Ryzeny 3000 podporují, nebude pro grafické karty velký. O významu pro SSD ovšem zmínka není Zdroj: Intel

V Intelu toto asi dobře věděli, protože v oné prezentaci z června 2019 se o tomu, co přináší nebo nepřináší PCI Express 4.0 pro NVMe SSD obloukem vyhnuli. A nyní je právě také řeč o využití PCI Expressu 4.0 pro rychlá SSD a ne o GPU, takže pokud bychom obě oblasti striktně oddělili, tak se Intel nějaké názorové rotační transformace vlastně nedopustil.

Galerie: PR reakce Intelu na AMD a Ryzen 3000 před E3 2019

Zdroj: Intel (Twitter)

Intel ukázal benchmark i9-11900K: Rocket Lake prý má rychlejší PCI Express 4.0 než AMD
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.75%) 16 hlasů

40 KOMENTÁŘE

   • A to víte, že jejich nosným produktem jsou procesory a srovnávat se s AMD vypíchnutím rychlosti PCI expressu je jenom odváděním pozornosti od toho jak u Intelu hrubě zaspali?

    Věci znalý člověk by se na tohle ani nezeptal a jenom tupé stádo něco takového může něco takového Intelu zbaštit. Je to totiž PR zpráva pro tu část populace co rozumu moc nepobrala.

    • Hlavne mimo marketingovych tamtamu (Intelovy v soucsne situaci nic jineho nezbyva), je to stejne fuk. Tech 10%, i kdyby to byla pravda a platilo za vsech okolnosti, bude mit v praxi doslova nulovy vlv. Mozna vyjma nejakych extremnich specifickych pripadu, coz ale 99,7% lidi muze uplne byt jedno.

    • Ale to je uplne jedno co je nosnym produktom danej firmy. Porovnavanie pordukotov/implementacii v marketingovych materialoch tu je od nepamati a je uplne jedno, ze teraz sa v 3och z 20tich slajoch nachadza aj pci express. Namerali v laboch lepsi vysledok voci konkurencii, tak to dali do prezentacky. Nic nove. Ake ma ich meranie relevantnost ukaze cast ale hlavne to nemeni nic na fakte ze AMD aj Intel svoje produkty voci konkurencii vzdy porovnavali. Takze ten koment “ propásli vhodnou příležitost se nesrovnávat s AMD“ je uplne od veci.

     • To je v pohode, nechapete,.. ste pomalejsi v mysleni. Skusim to este raz:
      „U Intelu propásli vhodnou příležitost se nesrovnávat s AMD“ je vas koment na ktory som narazal. Je uplne sum a fuk kto je cielovou skupino alebo co sa porovnava (CPU/Grafika/Disky/Siet etc..). Faktom je, ze Intel/AMD porovnavaju svoje produkty/implementacie etc voci konkurencii a robia to tak uz dost dlhy cas. To je vsetko. Uplne jednoduche. Takze ten vyssie uvedeny koment v uvodzovkach je uplne od veci. Jednoduchsie vam to uz nevysvetlim.

      • Píši ale o tom, že jsou více či méně důležité parametry procesoru. Tady vypíchli jeden z těch nejméně důležitých aby upozadili nebo nemuseli zmiňovat ty nejdůležitější parametry ve kterých je AMD doslova drtí. Mohli svoji prezentaci postavit na srovnání se svým procesory. Proto píši, že propásli vhodnou příležitost. Už chápete?

       Prostě jeden o koze a druhá o voze. Zkuste si nejdříve přečíst ale hlavně pochopit o čem je příspěvek. Když nevíte zeptejte se.

      • DerekHrib a které parametry procesoru jsou důležité? 100 zákazníků, 100 chutí, většina parametrů je zákazníkovi stejně ukradená a tady si troufám tvrdit že se to týká i výkonu, většina uživatelů nepozná rozdíl mezi i3 a i9, stejně jako mezi Ryzen 3 a Ryzen 9, počítač je pro ně stejně rychlý.

       Líbí se mi jak to řeší třeba Apple. Píše třeba u iPhonu nebo iPadu všude kolik to má paměti? Koho to zajímá u takového zařízení? Ty chceš funkční zařízení a jestli tam je 1 nebo 100 něčeho je jedno, pokud to funguje jak má s 1 tak stačí 1, když funguje jak má se 100, musí tam být 100. Nebo frekvence pamětí nebo procesoru, však to jsou nezajímavé údaje kterou stejně většina zákazníků neumí vyhodnotit a naopak je bude při výběru mást, pak díky tomu vidíš diskuze kde někdo chce doporučit HW, něco si vybere, přijde 10 lidí kteří mu řeknou že to je na prd a doporučí mu každý něco jiného co se liší v jednom malicherném parametru a reálně je zcela buřt co si člověk vybere, protože rozdíl nepozná.

       Například u telefonů vidím trend některých recenzentů neřešit tehcnické parametry, protože uživateli je to naprosto jedno, on chce vědět jak se ten telefon používá, jestli je třeba čitelný display na sluníčku, zda má pozorovací úhly. Jestli má foťák 100 nebo 10Mpx je taky jedno když neví jaké fotky to dělá, nebo jestli se to třeba v systému kouše nebo nekouše, jestli baterie vydrží či nevydrží. Nic z té user experience člověk čtením parametrů nezjistí, přitom to je to hlavní na čem mu záleží, zda pro jeho účel bude používání toho přístroje ok

      • komplik 24.2.2021 at 17:15 Promiňte, že Vám přímo neodpovím. Parametry které jsou nebo nejsou důležité záleží na tom k čemu procesor chcete. Z pohledu této recenze při srovnávání procesorů AMD a Intel zcela jistě je poměr výkonu PCI expresu 1.11 ku 1 ve prospěch Intelu podle mého názoru zcela marginální.

      • Ano je to zcela marginální stejně jako třeba to jestli má PCIe3 nebo PCIe4, ano jsou lidi co to ocení a určitě budou lidi co ocení i těch 11%, ale normální user nepozná rozdíl mezi tím že systém běží na SATA disku se sekvenčním čtením 500MB/s nebo na PCie4 NVMečku s 7GB/s. Nebo že když chci serfovat po netu a pouštět YT video tak nepoznám rozdíl mezi Celeronem N4000 a R9 5950X, možná to úvodní načtení, pokud ho nebude brzdit internet bude o sekundu rychlejší na R9 🙂

       Proto ani nemá smysl ten slide nějak řešit, prostě slide co konstatuje, pravděpodobně skutečný fakt, ale z uživatelského pohledu to bude téměř pro všechny irelevantní.

      • Tohle co jste napsal je pro mne mimo. Když to převedeme do čísel. Bavíme se jak je uvedeno pro mne marginální na PCIe 1 ku 1.11. Vy mi tady argumentujete podle Vás „marginálním“ PCIe3 a PCI4 coz je 1 : 2. Připadá mi zcela nefér argumentace protože pak je pro Vás jedna generace PCIe marginální vývoj.

       Má to cenu tenhle slajd řešit. To že jste tady nasal těch několik svých příspěvků tak mi sám dokazujete, že to pro Vás má cenu řešit.

      • Můj původní komentář vůbec neřešil ten slide, řešil to že spoustě lidí je většina parametrů počítače ukradená, neví co znamenají a sami pořádně neví co skutečně potřebují a co jen chtějí, protože slyšeli že je to dobré.

       A stejné je to s tou sběrnicí a rychlosti disků, ano jsou lidi co slyší na to že disk má 7GB/s a ne 500MB/s, ale jak ten rozdíl běžný uživatel pocítí? Jednou denně zapne počítač, ušetří 2 sekundy času, Win mu nabootují třeba za 8 sekund místo 10 sekund. Aplikace nastartuje místo za 1s za 0.9s, hra místo 30 sekund bude načtená za 29 sekund.

       Běžný uživatel co nemá vysokorychlostní kameru a stopky v ruce rozdíl nepozná a to je oč běží, zda všechny ty parametry, které ty součástky v bedně mají pro uživatele znamenají lepší uživatelský zážitek.

       Využije to jen malé procento uživatelů, kteří dělají něco s velkými datovými toky a dělají to pravidelně a nejde to dělat na pozadí třeba při jiné činnosti a ovlivní jejich produktivitu. Pro ně může být i troška zajímavá, pak to může být zajímavé pro velké fanoušky HW, kdy každé byť i nepatrné zlepšení je radostí.

      • Hřibe, když tady vykládáš o cílových skupinách, tak ty patříš k té, kterou Intel svým sdělením přesně trefil … skupina věčných haterů … Intelákům je kompletně u prdele, jestli bude intel o 5% před, nebo o 5% za AMD … když tohle pochopíš, zdržíš se propříště těch tvých slabomyslných komentů …

      • komplik 24.2.2021 at 21:21Ano to jsou myšlenkové pochody lidí na který je tohle PR sdělení cíleno. Následně takové lidi zmanipulují je do té míry že jsou pak spokojení, že mají ve svém počítači zastaralá procesor ale vědí, že oni mají „rychlost“ 1.1 a to od konkurence jenom 1.

       PS: ale ti fanoušci rychlostí jsou proti takové manipulaci imunní protože jako správní fandové se neorientují jenom na jeden parametr který jim předhodí PR oddělení dodavatele.

      • gogo1963 25.2.2021 at 6:07
       Ano Intel se do mne trefil. Neférová argumentace je něco co mne vždy trefí. Hluboce se ale mýlíte že to je nenávist. je to smutek nad tím k jakým praktikám se musí tahle kdysi hrdá firma nyní snižovat.

       PS: Když někoho budete obviňovat z nenávisti tak nepoužívejte expresiva. Každému pak dojde, že jste ten případ který se označuje „Podle sebe soudím Tebe“.

     • Co si myslet O Janu Olšanovi? Že odvádí dobře svoji páci (to není ironie). Tenhle článek totiž není o vlastních názorech (vyjma posledního odstavce). Tohle je PR sdělení Intelu, nic více, které nám pan Olšan pouze zprostředkoval.

      Správná otázka ale zní jak si kdo ty informace přebere čtenář. Tam se pozná úroveň příjemce. Stačí si jenom vzpomenout jak dříve byla PCI Express 4 nedůležitá a najednou to cpou do prostředí. 🙂

      • „Stačí si jenom vzpomenout jak dříve byla PCI Express 4 nedůležitá a najednou to cpou do prostředí.“

       Pro PR? Tam asi ano, mají něco co je lepší, tak to vyzdvihnou. Běžný uživatel ani netuší co je to PCIe natož jaký rozdíl je mezi 3.0 a 4.0, maximálně si řekne že 4 je víc než 3 ale reálně to třeba vůbec nepoužije a když ano, tak mu to nepřinese žádný užitek navíc.

      • Já z vašich příspěvků nabyl dojmu, že o takovou PR zprávu by se slušný redaktor ani neotřel 😉
       „Má to cenu tenhle slajd řešit. To že jste tady napsal těch několik svých příspěvků tak mi sám dokazujete, že to pro Vás má cenu řešit.“ Mám dojem, že nejvíce příspěvků k tématu tu máte vy, takže to zřejmě má cenu řešit i pro vás. Jinak souhlasím s tím, co napsal JO. Je to jeden z předběžných výsledků, nejde o extra důležitý parametr, které jsou jinak obvykle pod NDA. Intel nyní tahá za kratší konec provazu, ale to přece neznamená, že by se neměl porovnávat s konkurencí. A samozřejmě až nezávislé testy potvrdí, jestli to +/- sedí nebo ne.

      • komplik 24.2.2021 at 21:40 Ano to je přesně ten princip přístupu uživatele kdy vidí, že intel má větší číslo tedy 1.11 a AMD má jenom 1. To že s tím číslem Intelským 1.11 bohužel koupí fůru dalších ne zrovna lichotivých parametrů procesorů Intel o tom se nezmíní. To je klasické PR sdělení. To je přesně to na čím mi je u Intelu tak smutno.

      • mikymauz 25.2.2021 at 6:38 Články pan Olšana čtu velice rád a byl bych nerad kdybych v někom vzbuzoval pocit, že není slušný redaktor.

       Ohledně ceny řešení slajdů. To jsme protiargumentoval Kompikovi který tvrdil, že nemá cenu slajd řešit. Kdyby to pro něho nemělo cenu řešit tak by tady nebyly jeho příspěvky pod těmi slajdy. To jste mne nepochopil.

    • A koukám že mantra o tom že intel někde zaspal znovu ožívá.

     Mám dotaz na redakci: Jak to je se srovnávací reklamou, u nás je podle mě zakázaná, chápu že slide vznikl někde mimo ČR, ale když ho převezmete, tak už se o srovnávací reklamu nejedná ? Nebo jak to je? Můžete mi to osvětlit jak to funguje ? Předem Děkuji.

 1. Takže se ukázalo, že při tom testu měl Intel Ryzen v desce, která neexistuje – v řadě Rampage Asus desku s čipsetem X570 vůbec nemá. Taky se neví, když už to testovali na nějaké přídavné PCIe kartě, jestli byla pasivní nebo aktivní a co to bylo zač. To celé jsou asi nějaké báje, nejspíš by v NVMe slotu dopadl test přesně opačně – nebo pro Intel ještě hůř.

 2. Je to celé otázka, jednak že Intel neukázal samotné výsledky, pak neexistující či nevydaná deska u AMD a ještě navíc na AMD platformě to SSD nebylo v adaptéru, ovšem bez dalších údajů. Takže nezávislý test může dopadnout úplně jinak.