Intel uspíší uvedení procesorů Skylake a Broadwell-K, budou už v H1 2015

0

Zatímco o mobilních procesorech se proslechlo, že se zpozdí a přijdou až koncem roku 2015, u desktopové varianty těchto čipů jsme dosud nevěděli, i když některé zdroje nasvědčovaly, že by k uvedení mohlo dojít v třetím čtvrtletí. Nyní se ve věci zřejmě konečně začíná vyjasňovat, z Intelu se totiž dostala ven roadmapa, která stanovuje termíny uvedení nejen pro Skylake, ale také pro Broadwell a další čipy.

Slajd, který vidíte níže, představuje roadmapu produktů Intel pro desktop. Skylake podle něj přijde už druhém čtvrtletí příštího roku, tedy v dubnu (apríli) až červnu (júni). Zajímavé je, že v téměř nebo zcela stejném termínu má být podle tohoto slajdu uveden i Broadwell-K. Že se Intelu tyto dvě architektury budou překrývat, sice bylo známo, měli jsme však doposud za to, že mezi jejich uvedením alespoň nějaký čas uplyne. Tyto produkty bude od sebe vedle odlišného socketu (Skylake už přijde do nové platformy LGA 1151) odlišovat možnost přetaktování. Zatímco Broadwell (či Broadwell-K) bude odemčený a tím pádem určený pro „nadšence“, CPU Skylake budou zamčená a Intel jimi bude mířit na „normální“ spotřebitele a firmy.

Procesory Skylake přinesou například podporu pro DDR4, ačkoliv budou umět i DDR3 a základní desky budou nabízeny pro oba druhy paměti. Čipy nabídnou například opět rychlejší integrovaná GPU, hardwarové dekódování videa ve formátu HEVC a zřejmě také 512bitové instrukční rozšíření SIMD, AVX-512 (i když u toho není ze v současnosti dostupných informací jasné, zda jej Intel nakonec nevyhradí pouze Xeonům). Tento týden jsme také publikovali nástin schopností čipových sad řady 100 (např. Z170), které budou procesory Skylake doprovázet.

Roadmapa desktopových CPU Intel 2014-2015 (Zdroj: Fórum AnandTech)
Roadmapa desktopových CPU Intel 2014-2015 (Zdroj: Fórum AnandTech)

 

V Q2 2015 přijdou také lowendové Braswelly

Nejen Skylake a Broadwell-K budou ale uvedeny v tomto termínu. Do lowendu zamíří rovněž v druhém čtvrtletí SoCy Braswell, které budou představovat náhradu současných Celeronů a Pentiií založených na čipech Bay Trail-D. Stejně jako Skylake a Broadwell budou i Braswelly vyráběné 14nm procesem. Povšimnout si jinak můžete i to, že Intel zařadil mezi čipy pro stolní počítače také ULV mobilní Broadwelly (řady U, pouzdro BGA). Tyto procesory jsou určeny pro „desktopy“ jako je NUC a další mini PC; na trhu by se měly objevit už v první čtvrtině roku.

Dokument, z kterého tyto informace pocházejí, ani podle všeho není příliš tajný. Intel tyto slajdy prezentoval de facto veřejně na konferenci ITC 2014 v Aténách. Fotograficky je tam ukořistil uživatel fóra AnandTech, na kterém je i publikoval. Společnost tak tuto roadmapu představila v podstatě oficiálně a není příliš důvodů o ní pochybovat.

 

Je-li uvedení procesorů stanoveno na druhé čtvrtletí, máme poměrně slušnou pravděpodobnost, že si Intel jejich oficiální vypuštění nechá na Computex 2015. Na tomto veletrhu například letos uvedl odemčené Haswelly Refresh (jinak též Devil‘s Canyon). Mimo hru ale není ani uvedení třeba už v květnu, pro nějž máme historické precedenty taktéž. Je také možné, že na Computexu Intel uvede jen (například) Skylake a Braswell, zatímco Broadwell-K půjde do světa už dříve na jaře.

Procesory Intel

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!