Osmijádrové procesory Intelu dostanou úsporné verze. 65W i 35W modely potvrzeny

7
Zdroj: Intel

Intel minulý měsíc uvedl dřív ne úplně snadno uvěřitelnou novinku – osmijádrové procesory Coffee Lake Refresh pro mainstreamovou platformu LGA 1151, následující jen rok po prvním šestijádru. Ovšem jelikož stále používají starý 14nm proces, mají také při plné zátěži poměrně vysokou spotřebu, pokud je Intel žene na vyšší takty (což s prvními odemčenými modely činí). Pokud jste ale mysleli, že se tato CPU nedají co do spotřeby a tepelného výdeje umravnit, možná vás Intel vyvede z omylu. Zdá se totiž, že přes vysoký počet jader Intel uvede i úsporné verze osmijader se spotřebou pouhých 35 W.

Možná si vzpomínáte, že před časem (ještě na jaře) jsme tu měli informaci, že Intel u osmijader počítá s třídami TDP 80 W a 95 W, což budilo dojem, jako by byly mělo být opuštěno úspornější 65W TDP typické pro zamčené modely. Tento údaj byl nalezen v dokumentaci Intelu, ovšem zdá se, že byl tehdy ještě neúplný. Intel totiž tyto dokumenty v říjnu aktualizoval. A jejich nová verze již u Coffee Lake Refresh a konkrétně osmijádrových modelů (čip označený 8+2) počítá i s nižšími úspornými modely.

65W a 35W osmijádra

Tuto skutečnost objevil uživatel 188/Momomo_us na Twitteru. Intel má v dokumentu popisujícím infrastrukturu platforma LGA 1151 následující tabulku a nové informace. Jak můžete vidět, přímo u čipu „8+2“ (osm jader plus integrovaná grafika třídy GT2) jsou uvedeny jako možnosti TDP 95, 80, 65 a 35 W. To znamená, že nejenže Coffee Lake Refresh-S s osmi jádry bude k mání i v 65W verzích, ale Intel jej sešněruje i do 35W třídy spotřeby, kterou používají procesory s příponou T. Tato CPU jsou obzvlášť příhodná pro kompaktní počítače a speciálně pro pasivní chlazení. To s vyššími TDP rychle začíná být velmi obtížné, zatímco CPU okolo 35 W se dají chladit třeba i levným pasivem Arctic Alpine 11 Passive.

Revize dokumentu Intelu, mluvící o 65W a 35W osmijádrech (Zdroj: 188号)
Revize dokumentu Intelu, mluvící o 65W a 35W osmijádrech (Zdroj: 188号)

Toto pravděpodobně také znamená, že 80W procesory budou použité jen v řadě Xeon E (dříve Xeon E3-1200), v níž již Intel tuto kategorii měl dříve. Běžné spotřebitelské modely Core i5, i7 a i9 (pokud budou) s uzamčeným násobičem tedy asi jako dosud budou 65W; zatímco řada T bude také na nezměněných 35 W. Celkově by se tedy vlastně po stránce TDP u osmijader vůbec nic nezměnilo. Mimochodem, AMD má sice také úsporná osmijádra, ale až na 35 W s nimi nejde – jejich TDP je 45 W.

Ovšem jak recenze ukázaly, fyzika se moc ošidit nedá a spotřeba jádra Skylake/Coffee Lake se při daném napětí a frekvenci na 14nm procesu nedá nějak signifikantně snížit. To znamená, že Intel bude asi muset snížit základní frekvence proti dnešním 65W a 35W šestijádrům. Ty jsou u Core i7-8700 (65 W) 3,2 GHz a u i7-8700T (35 W) jen 2,4 GHz. U osmijader by asi tedy mohly jít ještě o pár stovek MHz níž.

Snímek osmijádrového čipu Coffee Lake Refresh
Snímek osmijádrového čipu Coffee Lake Refresh

TDP už neznamená maximální spotřebu

Nicméně je třeba upozornit, že TDP neznamená maximum spotřeby a tato 65W a 35W osmijádra budou tedy v zátěži moci mít i vyšší spotřebu. Jak u Intelu, tak u čipů AMD Ryzen (alespoň od generace 2000) platí, že TDP je jen číslem udávajícím, co minimálně musí chladič zvládnout. A pokud je chlazení dostatečně silné, CPU oportunisticky spotřebu a tím i výkon zvýší. TDP totiž platí při základní frekvenci, ale Intel (a nyní i AMD) připouští, aby při turbu CPU třeba i trvale odebíralo energie více. Navíc toto přípustné překročení TDP při turbu může přiživit výrobce desky, který může ve firmwaru limit PL2 (dlouhodobý limit pro turbo) zvýšit.

Toto lze pozorovat už dnes na Core i7-8700, které při vynuceném limitu spotřeby na 65 W vykazuje o dost nižší vícevláknový výkon než běžně a podobně lez naměřit rozdílný výkon mezi během s přibaleným chladičem a s nějakým účinnějším. U 35W modelu je tento efekt přítomný také, při zátěži tedy v turbu (které má rozsah 2,4–4,0 GHz) má spotřebu i vyšší než 35 W.

Tento test webu AnandTech ukazuje rozdíl mezi takty, které 65W procesor Core i7-8700 použije při tvrdém omezení na 65W příkon proti výchozímu stavu, kdy turbo může TDP překročit (Zdroj: AnandTech)
Pro ilustraci: Tento test webu AnandTech ukazuje rozdíl mezi takty, které 65W procesor Core i7-8700 použije při tvrdém omezení na 65W příkon (červeně) proti výchozímu stavu (modře), kdy turbo smí TDP překračovat a spotřeba je tedy přes 65 W (Zdroj: AnandTech)

Nicméně to, že Intel TDP garantuje pro základní takty, by mělo znamenat, že v případě potřeby by tato CPU na této úrovni spotřeby měla být přece jen schopná běžet. S omezeným chlazením nebo s TDP uměle limitovaným pomocí BIOSu by tedy 35W běh měl být s osmijádry řady T možný. Jen to může být na úkor turbo taktů, které se se všemi osmi jádry aktivními třeba budou pohybovat jen okolo základní frekvence. V tomto bude asi benchmarkování nových téčkových CPU docela zajímavá věc, jen bude třeba při něm zohledňovat právě i spotřebu systému.

Osmijádra budou i v noteboocích

Mimochodem, 35W řada T nebude jedinou úspornou podobou, kterou mají na sebe osmijádra Coffee Lake Refresh vzít. Jak jsme informovali minulý měsíc, Intel podle jiných úniků chystá také 45W osmijádra pro notebooky, založená na stejném křemíku. I tam půjde o docela zajímavý hardware. Osm jader a šestnáct vláken v přenosném stroji bylo zatím možných jen za použití desktopového socketu, což je výsada šílenějších herních laptopů, kde je „mobilita“ poněkud kompromisní.

Osmijádrové procesory Intelu dostanou úsporné verze. 65W i 35W modely potvrzeny
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

7 KOMENTÁŘE

    • Buď si ma zle pochopil alebo si dal zlý odkaz, v ňom totiž len rozoberajú turbo takty vzhľadom k TDP. Mne ide o graf ktorý vznikne postupným domeriavaním spotreby (aj keby len na zásuvke) pri natvrdo nastavených taktoch pre všetky jadrá napr. 2.0 , 2.2 , 2.4 , 2.6 , 2,8 , 3.0 > 4GHz, stačilo by pri záťaži nejakého bežného programu, + možno aj syntetika. K tým taktom by sa dal potom dosadiť aj výkon v záťažovej aplikácií, toto spraviť pre 8 jadro od Intelu aj AMD pri podobných HW konfiguráciách (RAM, počet/kvalita PWM napájania atd.) a vo výsledku by sa vedelo povedať pri akých taktoch je daná architektúra najefektívnejšia a ako je to medzi AMD a Intelom čo sa efektivity týka.