Intel ustoupil, Core i7-4790K a i5-4690K běží ve starších deskách všech výrobců

0

Během Computexu Intel uvedl své nové odemčené procesory Core i7-4790K a i7-4690K, kódově označené Devil‘s Canyon. Tyto procesory dostaly lepší teplovodivou pastu pod rozvaděčem a robustnější napájecí obvody, stinnou stránkou ale bylo, že se je Intel rozhodl nepodporovat na starších deskách, nýbrž jen na letošních kusech s čipovými sadami Z97 a H97. Nyní ale přichází dobrá zpráva: společnost vyslyšela kritiku a procesory nakonec oficiální podporu v existujících deskách dostaly.

Již minulý týden jsme informovali, že politiku Intelu obejde minimálně Asus, který čipy validoval pro velké množství svých desek a nové BIOSy zveřejnil ještě před oficiálním uvedením obou CPU. Naštěstí to vypadá, že procesorový gigant proti takovýmto iniciativám nijak nezakročí. Jak totiž upozorňuje web techPowerup, Intel naopak dotyčné desky Asusu uvádí v oficiálním seznamu kompatibilních modelů přímo na svém webu (Core i5-4690K, Core i7-4790K), v nástroji Intel Desktop Compatibility Tool. Ať už byl tento ústupek vynucen pod tlakem či k němu Intel dospěl sám, pro zákazníky (majitele desek s čipsety osmičkové řady) je to jenom dobře.

Procesor Devil's Canyon, odemčený Haswell Refresh pro platformu LGA 1150
Procesor Devil’s Canyon, odemčený Haswell Refresh pro platformu LGA 1150

V seznamech jsou jako kompatibilní vedeny desky nejen ty s přetaktovávacím čipsetem Z87, ale také levnější kusy se sadami H87, B85 a také lowendovým H81 (jednou se objevuje i čipset Q87). Navíc nejde jen desky od Asusu. Zastoupena je i produkce Gigabyte, MSI, ASRocku a také firem Biostar a ECS, které u nás kvůli absenci distribuce nejsou moc k vidění. Pokryti jsou tak vlastně všichni velcí výrobci, chybí jen menší značky Evga, Sapphire, či další hráči působící v Číně. A schází rovněž Intel, který výrobu základních desek opustil, takže pro to, že podpora nedodá nové BIOSy, má určitou omluvu.

 

Provoz nových CPU bude obvykle potřebovat nahrání aktualizovaného BIOSu. Core i7-4790K a i5-4690K mají také o 4 W vyšší TDP než předchozí Haswelly, to vám ale nemusí dělat hlavu. Pokud je deska oficiálně podporována, výrobce zřejmě kompatibilitu ověřil. Navíc nejde o nějak významný nárůst a napájecí kaskády musely mít tak jako tak rezervu pro přetaktování.

Intel používá lepší pastu na bázi polymerů a na spodní straně osadil další filtrační kondenzátory pro stabilnější napájení
Intel používá lepší pastu na bázi polymerů a na spodní straně osadil další filtrační kondenzátory pro stabilnější napájení

Zdroje: Intel (1, 2), techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!