Intel uvádí 22nm Xeony s architekturou Ivy Bridge

0

Není to tak dávno, co si architektura Ivy Bridge odbyla premiéru v procesorech pro stolní počítače a notebooky. Intel si však pospíšil a uvádí novou architekturu i do oblasti serverů, kde se dnes dbá na spotřebu snad ještě více než u přenosných počítačů. Nové Xeony spadají do modelové řady E3-1200. Její stávající zástupci stavěli na architektuře Sandy Bridge, a proto jsou nově uváděné Xeony označeny jako série E3-1200 v2. Jelikož jsou vyráběné 22nm procesem, měly by zajistit lepší výkon při stejném odběru energie.

Procesor Xeon E3-1290v2

Procesory stavějí na „desktopovém“ socketu 1155 a nejsou samozřejmě použitelné pro víceprocesorové systémy, na rozdíl od PC procesorů však podporují ECC paměti. Jde tedy o koncepci velice podobnou procesorům AMD Opteron řady 3200, o kterých jsme informovali nedávno. V případě Intelu si však některé modely zachovaly integrované grafické jádro, označené jako HD P4000. Písmenko P znamená, že grafika má certifikace pro profesionální 3D software, který dokáže urychlit díky speciálním ovladačům. Jde tak vlastně o konkurenci grafických karet Nvidia Quadro a AMD FirePro.

Nejvyšší model E3-1290v2 je taktován na vysokých 3,7 GHz (turbo frekvence je 4,1 GHz), přičemž jde o čtyřjádro s aktivovanou technologií HT. Ostatní modely se liší frekvencemi, hodnotou TDP a přítomností grafiky. Mezi jedenácti čipy jsou i dvě čtyřjádra bez HT a jedno dvoujádro, jehož specialitou je nízká spotřeba. Jeho TDP totiž dosahuje pouhých 17 W, čemuž však padla za oběť grafika, která modelu chybí. Nebudu zde vypisova všechny modely, pro zájemce dal však japonský server Hermitage Akihabara dohromady přehlednou soupisku, jež se naštěstí obejde bez překladu:

Tabulka procesorů řady E3-1200 v2. Zdroj: Hermitage Akihabara

Platforma částečně staví na běžné infrastruktuře osobních počítačů, a dovoluje tak snížení cen serverů. Pomocí modelů E3-1265Lv2 a E3-1220Lv2 se sníženou spotřebou pak Intel zřejmě zamýšlí pokrýt oblast mikroserverů. Procesory vybavené grafikou HD P4000 naopak pošilhávají po lukrativních trhu pracovních stanic. Bohužel se však asi nedočkáme toho, že by se některý s procesorů dočkal podpory v základních deskách pro běžná PC.

Zdroje: WCCFtech, Hermitage Akihabara, Intel

Intel uvádí 22nm Xeony s architekturou Ivy Bridge

Ohodnoťte tento článek!