Intel uvede highendová CPU Broadwell-E s až 10 jádry na Computexu 2016

0

Původně to vypadalo, že Broadwell-E toho na highendové platformě kromě 14nm výrobního procesu zas tak moc nepřinese, podle starších zpráv měl být totiž stále jen šesti či osmijádrový jako Haswell-E. Minulý měsíc ale perspektivu změnil – z neoficiálních (ale zdá se, že hned dvou) zdrojů totiž prosáklo, že kromě osmijádrového Broadwellu-E Intel konečně vydá také desktopové desetijádro, které by navíc osmijádrovou verzi mohlo odsunout na levnější cenovou příčku než dnešních 1000 USD. Nyní máme od čínskojazyčného webu BenchLife také informaci o tom, kdy si výkonu chtiví uživatelé tato CPU budou moci pořídit.

Tento okamžik by měl nastat prakticky přesně za šest měsíců. Intel je totiž podle BenchLife uvede na veletrhu Computex 2016, který se příští rok bude odehrávat mezi 31. květnem a 4. červnem – přičemž nové procesory Intel v minulosti (například Haswell v roce 2013) odhaloval v jeho prvních dnech. BenchLife tak potvrzuje, že plánované vypuštění na trh se zpozdilo z prvního čtvrtletí roku 2016 až do druhého, jak ukazovala tato uniklá roadmapa.

Podle BenchLife se tato informace zakládá na tom, co Intel o svých plánech sděluje výrobcům základních desek. Ti k této příležitosti uvedou nové nebo aktualizované desky pro platformu LGA 2011-3, ovšem Broadwelly-E by měly po aktualizaci BIOSu fungovat i v těch současných s čipovou sadou X99.


Core i7-5960X (Haswell-E) v desce platformy LGA 2011-3

Skupinu 14nm highendových Broadwellů by měly tvořit čtyři CPU. Z nich dva (Core i7-6800K a i7-6850K) budou šestijádrová, třetí Core i7-6950K bude osmijádrové na taktu 3,2–3,7 GHz a extrémní verze Core i7-6950X ponese deset jáder se základním taktem 3,0 GHz a turbem 3,5 GHz. Všechny modely budou ovšem odemčené pro přetaktování.

Parametry procesorů Broadwell-E dle webu BenchLife.info
Parametry procesorů Broadwell-E dle webu BenchLife.info

 

Zejména po přetočení by s těmito CPU měl významně narůst výkon, dostupný na platformě PC (pomineme-li možnost na ní použít Xeony E5 pro servery a pracovní stanice). Po této generaci přijde další upgrade zřejmě až na nové a nekompatibilní platformě s architekturou Skylake, o jejíž podobě toho ještě není mnoho známo. Tyto čipy ale budou dostupné až v roce 2017, dost možná až rok, pokud ne déle po vydání Broadwellu-E.

 

Zdroj: BenchLife

Ohodnoťte tento článek!