Intel uvede procesory Kaby Lake až v září 2016, 10 nm asi až za dva roky

0

Před dvěma týdny jsme zde měli zprávu o procesorech Kaby Lake od Intelu, které se nově objevily v neoficiální šeptandě. Ty budou zřejmě refreshem 14nm procesorů Skylake, které Intel uvede zanedlouho, a jejich účelem je natáhnout životní cyklus 14nm procesu. Výrobu na 10 nm a s ní i procesory Cannon Lake (či Cannonlake, uvidíme, která podoba bude nakonec oficiální), které měly původně přijít po generaci Skylake, totiž podle všeho postihl odklad.

Kaby Lake bude po Broadwellu a Skylake už třetí 14nm generace CPU od Intelu, takže je téměř jisté, že se firmě v případě 10nm procesu opět nepodařilo dostát svému dvouletému modelu „Tick-Tock“. Zcela jistě se to ovšem zatím nedalo říct bez znalosti toho, kdy má jít Kaby Lake na trh. Tento dílek do puzzle nám ale včera doplnily informace od tchajwanského webu DigiTimes.

Procesor Intel

Podle DigiTimes byly původně 10nm čipy Cannon Lake plánované na příští rok a Kaby Lake po nich zřejmě převezme pozici. Konkrétně mají procesory Kaby Lake být uvedené někdy k jeho konci, tedy zhruba do roka po uvedení Skylake. Zajímavé je, že podle DigiTimes tomu tak možná nebylo hned, původně snad měly tyto čipy vyjít ještě v první čtvrtině či polovině roku 2016, poté ale byly samy odloženy na dobu okolo září 2016, čímž bude čipům Skylake dopřán plný roční životní cyklus.

 

Na podzim 2016 ovšem má jít na trh jen Kaby Lake pro zákazníky z obyčejné spotřebitelské sféry. Podle DigiTimes bude ještě chvíli trvat, než Intel refreshovanou platformu pustí i na trh Enterprise – Kaby Lake pro tento sektor klientů je údajně odsunuto až na rok 2017. Zde ale možná není řeč jen o procesorech, ale také o doprovodných čipových sadách (pro enterprise jsou určené ty s označením začínajícím písmenkem Q).

Schéma platformy Kaby Lake pro desktop/socket LGA 1151 (Zdroj: BenchLife)
Schéma platformy Kaby Lake pro desktop/socket LGA 1151 (Zdroj: BenchLife)

Z doby uvedení procesorů Kaby Lake pak plynou také implikace pro dobu, kdy by Intel mohl uvolnit první 10nm procesory (tj. Cannon Lake). Rozhodně to už nemůže být v roce 2016, jelikož s tak krátkým životním cyklem by Kaby Lake nestálo za to. Vcelku logický by pro ně byl příchod za rok po Kaby Lake, tedy v létě nebo na podzim 2107. Pokud bychom ale brali jako příklad Broadwell, mohl by se plný roční odstup konat jen u jednoho ze segmentů, například v desktopu. Mobilní ULV procesory a čipy Core M pro tablety by mohl Intel uvést přednostně a dříve, než by uplynul rok od vypuštění Kaby Lake. I tak se ale asi pro 10nm čipy bavíme o roku 2017.

Zdroj: DigiTimes

Intel uvede procesory Kaby Lake až v září 2016, 10 nm asi až za dva roky

Ohodnoťte tento článek!