Intel uvede první procesory s integrovaným FPGA už v příštím čtvrtletí

0

Když letos Intel koupil společnost Altera vyrábějící čipy FPGA, bylo víceméně jasné proč. Vedle „synergie“ dané již existujícím výrobním vztahem především proto, aby mohl do svých serverových CPU integrovat FPGA jako akcelerátory, což byl záměr avizovaný již loni. Tato kombinace potenciálně velmi zvyšující výkon v určitých úlohách se má už velmi brzy objevit v serverových procesorech, zřejmě již z kraje nového roku.

Minulý týden na konferenci Structure v San Francisku Diane Bryant ze serverové divize Intelu uvedla, že první procesory Intel s FPGA by měly být dostupné již příští čtvrtletí, tedy v Q1 2015. Navíc prý mají přijít v provedení, které bude kompatibilní s dnes dostupnými procesory Xeon. Novinka by tedy zřejmě měla pasovat do desek se socketem LGA 2011-3, určených pro Xeony E5 22nm generace Haswell-EP. Desky ale dost možná budou k využití programovatelného hradlového pole potřebovat aktualizaci BIOSu, která jeho funkce zpřístupní operačnímu systému.

Vzhledem k době uvedení je možné, že konvenční procesorovou část by již mohly tvořit CPU Broadwell-EP, která mají obsahovat až 22 jader na 14nm procesu. FPGA a CPU vnich budou podle všeho jako dva samostatné čipy v společném pouzdru, přičemž FPGA bude výrobkem Altery. Jak bude přesně interakce probíhat není známo. Podle některých zdrojů by snad hradlové pole mělo mít i přístup do paměti CPU, potvrzeno to ale zatím není.

Xeon E5-2600 v3 (Haswell-EP)
Xeon E5-2600 v3 (Haswell-EP)

Je ovšem třeba říct, že s tou dostupností to bude tak napůl. Tyto modely Xeonů nebudou ve standardní nabídce, kterou bude moci od Intelu běžnými cestami pořídit. Alespoň zpočátku je bude Intel prodávat jen neformálně několika velkým partnerům v rámci čehosi jako pilotního projektu. Xeony s FPGA si tak ze začátku budou moci osahat jen největší světoví provozovatelé datacenter; web Fudzilla uvádí, že by to měli být Amazon, Facebook, Google, Microsoft, Tencent, Alibaba a Baidu.

Akcelerování serverových aplikací na FPGA je zatím hodně novou věcí a tak ho firma možná chce zatím nabízet spíš experimentálně a na zkoušku. Je možné, že v první generaci ještě technologie nebo její ekosystém není zralá a poslouží spíše testování a vývoji. Možné je ale i to, že jde o jakýsi bonus pro tyto velké zákazníky, s kterými Intelu stojí za to pěstovat speciální vztahy.

 

 

FPGA Altera Intel použil již před pěti lety

Mimochodem – až tak úplně první procesory, které Intel zkombinoval s obvody FPGA, to nebudou. Podobné procesory nesoucí v pouzdru na substrátu navíc ještě čip FPGA měl Intel již před pěti lety. Tehdy ale šlo o čipy Atom (s kódovým označením Stellarton) a jejich cíl byl jiný, a to systémy typu embedded nebo průmyslová nasazení. Zajímavé je, že již tehdy byl použit čip z produkce Altery, i když užší vztah daný tím, že firma začala používat továrny Intelu, začal až později. Tentokrát ale o FPGA akcelerátory bude zájem zřejmě větší, a v části trhu zřejmě budou velmi důležité – počítají s nimi ostatně i konkurenti Intelu.


Atom E600C s FPGA na pouzdru (větší z obou čipů)

Zdroje: Fudzilla, PCWorld

Ohodnoťte tento článek!