Intel uvedl 16 nových CPU

0

Společnost Intel dnes představila 16 nových procesorů pro servery a výkonné stolní počítače, které jsou osazeny tranzistory zcela nové konstrukce. Ta snižuje úniky energie, zvyšuje výpočetní výkon a čipy jsou také ekologicky šetrné, protože se obejdou bez olova i bez halogenů.

Spoluzakladatel společnosti Intel Gordon Moore zařadil nové procesory, mezi nejvýznamnější milníky vývoje tranzistorů posledních 40 let. Jedná se o procesory Intel Core 2 Extreme a Xeon, ty jsou o 25 procent menší než předchozí generace.

Nová řada procesorů Intel pro servery a pracovní stanice zahrnuje 15 dvoujádrových a čtyřjádrových 45nm Hi-k procesorů Intel Xeon. Celkem 12 nových čtyřjádrových čipů se může pochlubit rychlostmi od 2 GHz do 3,2 GHz, systémovou sběrnicí (FSB) s rychlostí až 1 600 MHz a vyrovnávací pamětí o velikosti 12 MB. Tři nové dvoujádrové procesory nabízejí rychlost až 3,40 GHz, FSB sběrnici až 1600 MHz a vyrovnávací paměť o velikosti 6 MB.

Co to znamená pro nás?

Procesory této řady nejsou pro běžné uživatele, většina je určena pro pracovní stanice a servery a jejich cena se pohybuje od 5 do 30 tisíc korun. Díky technologickému pokroku a efektivnějšímu využití energie, se ale můžeme těšit na menší a rychlejší počítače schopné fungovat na baterie mnohem déle než dosavadní technika.

Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel mimo jiné řekl „Naším cílem je přinést spotřebitelům novou kategorii počítačů, které v menším a mobilnějším těle zpřístupní všechny možnosti mobilního připojení.“

Intel Core 2 Extreme QX9650, vůbec první čtyřjádrový procesor pro stolní počítače vybavený 45nm Hi-k tranzistory, potěší dle slov Intelu náruživé hráče. Větší L2 cache a podpora nových multimediálních instrukcí Intel SSE4, by měli posunout výkon stolních počítačů do nových úrovní.

Jedním z cílů vývoje tohoto procesoru bylo optimalizovat hru Crysis, aby využívala jednotlivá jádra ke generování pohybu, efektů a zvuku. Uvidíme jak to s optimalizací dopadne v reálných výsledcích. Cena tohoto procesoru bude okolo 25 tisíc – až tak moc náruživého hráče osobně neznám.

Další vylepšení architektury:

  • Virtualizační technologie Enhanced Intel Virtualization – přechody mezi virtuálními stroji (vstupní a výstupní časy) byly pomocí hardwarových změn zrychleny v průměru o 25 až 75 procent bez potřeby měnit software.
  • Rychlé dělení čísel – díky technice Radix 16 stoupla rychlost dělení ve srovnání s předchozí generací zhruba na dvojnásobek. Rychlejší dělení instrukcí a příkazů zvyšuje výpočetní výkon.
  • Unikátní dočasný zásobník (Unique Super Shuffle Engine) – díky širšímu, 128bitovému zásobníku se výrazně zvyšuje výkon SSE instrukcí, které vyžadují přesuny dat. Tato funkce zvýší výkon tvorby obsahu, úpravy obrazu, videa a technických výpočtů

Zdroj: Intel

 

Ohodnoťte tento článek!