Intel uvedl modul Edison pro internet věcí: mikro PC s WiFi, Atomem i Quarkem

0

V lednu na CES 2014 předvedl Intel miniaturní počítačový modul pojmenovaný Edison. Ten má sloužit jako základ pro různé produkty z kategorie „internetu věcí“ či „wearables“. Nyní během IDF už firma Edison pouští na trh. Ovšem není to stejný Edison jako v zimě. Hardware prošel od dřívějšího prototypu značnou proměnou.

Edison zůstává malinký – měří 35,5 × 25,0 × 3,9 mm. Místo původního čipu Quark ale nyní Intel osazuje o dost pokročilejší procesor (lépe řečeno SoC). Jedná se o zbrusu nový 22nm čip s dvěma jádry architektury Silvermont (dokumentace slibuje podporu HT, to bude ale asi chyba) taktovanými na 500 MHz. Zároveň je ale integrováno i jedno jádro s architekturou Quark běžící na 100 MHz. To má úlohu mikrořadiče a kombinace obou architektur by se možná dala připodobnit koncepci big.LITTLE u procesorů ARM. Quark tedy bude zpracovávat nenáročné úlohy, zatímco budou jádra Silvermont určená pro těžkou práci uspána do úsporného režimu.

Modul Edison - platforma Intelu pro embedded, internet věcí a kutily

Tento čip má na pouzdru osazenu paměť LPDDR3 v slušné kapacitě 1 GB a na modulu je pak integrováno i úložiště typu eMMC, které má kapacitu 4 GB. Z druhé strany PCB pak Intel osadil bezdrátový adaptér Broadcom, který poskytuje Bluetooth 4.0 a Wi-Fi 802.11 b/g/n a vedle má i malou anténu (modul ale umožňuje použít i externí). O napájení a výstup všech rozhraní z procesoru se stará 70pinový konektor, kterým se Edison zapojí do zařízení, v kterém má konat svou práci. Celkem je vyvedeno 40 GPIO, které lze nakonfigurovat jako SDIO, UART, I2C, I2S, USB 2.0 OTG nebo PWM.

Modul Edison - platforma Intelu pro embedded, internet věcí a kutily

Jelikož má Edison tvořit mozek nositelné elektroniky a podobných produktů, bude velmi důležitá jeho spotřeba. Ta nevypadá špatně – ve standby s aktivním Wi-Fi si modul řekne o 35 mW, s aktivním Bluetoothem jenom 21,5 mW. Pokud jsou oba bezdrátové adaptéry neaktivní, má Edison odebírat jen 13 mW. Pokud by ale došlo na nějakou zátěž a zabraly jádra Silvermont, bude odběr přirozeně vyšší.

 

Pro vývojáře a kutily vyrobil Intel dva druhy podpůrných desek, jejichž rolí je obstarávat modulu napájení a vyvádět ven poskytovaná rozhraní. Menší Edison Breakout Board je jen o něco větší než modul sám a poskytuje minimální konektivitu (napájení, USB OTG, UART, kontakty pro pájení).

Modul Edison osazený v desce Edison Breakout Board
Modul Edison osazený v desce Edison Breakout Board

Kromě toho ale Intel nabídne i větší desku Edison Board for Arduino založenou na této populární vývojářské platformě. Tato deska už zpřístupňuje celou paletu dostupných rozhraní (takže například čtečku SD). Co se softwarové stránky týče, je přirozeně uváděna podpora pro Linux, přesněji Yocto Linux 1.6. Pro vývoj lze používat Arduino IDE nebo třeba Eclipse, Intel nabízí i SDK pro NodeJS a HTML5.

Edison Board for Arduino s plnou výbavou rozhraní
Edison Board for Arduino s plnou výbavou rozhraní

Edison bude poměrně dostupnou záležitostí, takže zájemcům o vývoj neudělá velký průvan v peněžence. Například v Maker Shed už jej lze objednat za 107 USD, za což ale dostanete nejen modul Edison, ale i desku Board for Arduino. Intel si je jistě vědom konkurence, které v sektoru embedded čelí, a výsledkem je vstřícná politika vůči vývojářům, kutilům a experimentátorům, z nichž se mohou stát tvůrci úspěšných produktů.

Zdroje: Intel (1, 2), Hackaday

Ohodnoťte tento článek!