Intel uvedl na trh svůj zatím nejvýkonnější… boxový chladič procesoru

0

U procesorů Skylake udělal Intel změnu v chladící „politice“ a alespoň k odemčeným modelům přestal přikládat chladič. Tím nejspíš ušetřil zbytečný odpad u většiny uživatelů, kteří by jej stejně nepoužili, i když nějaká malá menšina pro něj možná využití měla. Neznamená to ale, že by s válcovitými boxovanými chladiči byl konec, Intel je totiž chce prodávat jako volitelné příslušenství. V Japonsku se už verze klasického Intelího boxu pro 91W Skylake objevila – ale v poněkud „stereoidové“ verzi.

Chladič, který Intel vyvinul pro odemčené čipy Skylake, je totiž výrazně robustnější, než na co jste byli zvyklí. V galerii můžete vidět srovnání z boku, kde je vidět, jak značně výška válcovité pasivní části narostla. Zároveň se ale také zvýšila hustota žeber. Intel u tohoto typu totiž nepoužívá původní konstrukci, kdy je pasiv z jednoho kusu hliníku (až na případné měděné jádro), místo toho jsou použita tenká, do sebe skládaná žebra, jaká má například měděný boxový chladič AMD (verze s heatpipe), nebo i leckterý chladič GPU. Uspořádání do mezikruží se však u tohoto typu žeber nevidí tak často. Nevýhoda je, že spoje žeber po okraji vytváří barieru pro proudící vzduch, který u této konstrukce asi beztak bude mít snahu unikat do stran.

Intel Thermal Solution TS15A pro 95W procesory Skylake
Nový chladič TS15A pro 95W Skylake (vlevo) má podstatně vyšší pasiv než starší verze

Chladič nese označení TS15A (celým jménem Intel Thermal Solution TS15A) a je určen speciálně pro platformu LGA 1151. Na balení není uvedeno mnoho podrobností o tomto výrobku – má ale údajně splňovat „náročné požadavky“ na mechanickou odolnost (včetně otřesů nebo pádů, v tomto případě se zřejmě myslí odolnost proti odpadnutí chladiče ze socketu/procesoru třeba při přepravě) a je na něj tříletá záruka. Ventilátor má být regulovatelný pomocí PWM a má čtyřžilový kabel, vypadá ovšem podobně, jako na ostatních boxových chladičích Intelu. Na maximální otáčky bude pravděpodobně docela hlučný.

Intel Thermal Solution TS15A pro 95W procesory Skylake

Už od pohledu půjde asi o nejsilnější vzduchový chladič, jaký zatím Intel vyprodukoval (minimálně rozměry pasivu jsou větší i než u chladiče TS13A pro Haswell-E), takže by mohlo být i docela zajímavé vidět, jak na tom je s výkonem. Intel jej nicméně doporučuje spíše pro nepřetaktovaný procesor, byť by měl utáhnout TDP 130 W. Pro potřeby taktovačů už nabízí řešení v podobě bezúdržbového vodníka TS13X, který bude patrně výrobkem nějakého subdodavatele (což ale asi platí i pro vzduchové boxované chladiče).

 

Intel asi tento chladič nechává vyrábět hlavně pro potřeby výrobců OEM. Tipuji, že na volném trhu se s jeho prodejem příliš nepočítá. Nezdá se ani, že by byl nějak cenově výhodný. V obchodech se údajně objevil za částku 5162 JP, což v korunách odpovídá jedné tisícovce. V Evropě se dá najít za 299 dánských nebo 399 norských korun, což je stejné nebo ještě horší. Většina lidí shánějících chladič nejspíš sáhne po nějakých zavedených značkách než pro Intelu. Zajímavé by bylo, kdyby byl tento chladič přítomen v balení běžných procesorů. Ty ale mají TDP jen 65 W, takže bych na to nesázel.

Zdroje: PC Watch, KitGuru, PC Games Hardware

Ohodnoťte tento článek!