Intel uvedl serverový Atom Centerton. 6W dvoujádro umí 64 bitů i paměti s ECC

0

Zatímco AMD podlehlo pokušení svézt se na vlně úsporných serverových procesorů ARM, Intel nemá pocit, že by kvůli mikroserverům musel opouštět architekturu x86. Včera společnost uvedla procesory Atom, specializované právě pro tuto úlohu. Jde o čipy, které spotřebou víceméně odpovídají serverovým procesorům ARM. Na rozdíl od nich se ale mohou opřít o dávno existující a odladěnou softwarovou platformu, a navíc podporují funkce, které zatím čipům ARM chybí.

Nová řada Atomů (dříve známá jako Centerton) nese označení S1200. Jde o dvoujádrové čipy, používající stále původní architekturu typu in-order a vyráběné 32nm procesem. Integrují v sobě ale čipovou sadu, takže půjde o řešení typu SoC, což je důležité pro dosažení vysoké hustoty CPU a zároveň nízké spotřeby v mikroserverech. Procesory se budou vyrábět v provedení BGA.

Intel Atom řady S1200

Současné procesory ARM používané v mikroserverech mají několik problémů a Atom S1200 prakticky všechny řeší. V prvé řadě je zde absence 64bitového režimu či alespoň rozšířeného adresování, které znamená omezení velikosti paměti RAM. Atom je 64bitový od začátku, ačkoliv v této generaci platí omezení na maximálně 8 GB paměti. Atom S1200 rovněž u paměti podporuje technologii ECC, zaručující zvýšenou spolehlivost. Tím získává značnou výhodu třeba proti čipům Calxeda EnergyCore, které tuto možnost nemají. (ECC by ale měla podporovat Armada XP od Marvellu, nacházející se v serverech Dell Copper a Baserock Slab). Třetí důležitou vlastností je podpora hardwarové virtualizace v nových Atomech.

Parametry čipů vidíte v tabulce. Intel bude nabízet tři modely lišící se frekvencí a TDP. Jelikož jsou úsporné čipy používány pro úlohy méně náročné na procesorový výkonu, bude zřejmě nejpopulárnějším modelem Atom S1240, poněvadž má TDP pouze 6,1 W.

Serverové Atomy řady S1200 (BGA)
 Model  Jádra / vlákna
L2 cache  Takt CPU
TDP
Cena
Atom S1260 2/4 1 MB 2 GHz 8,4 W 64 USD
Atom S1240 2/4 1 MB 1,6 GHz 6,1 W 64 USD
Atom S1220 2/4 1 MB 1,6 GHz 8,1 W 54 USD

Dle různých studií Intelu (ale například i HP) jsou „malá jádra“ výhodnější co co poměru odvedené práce a spotřeby, pokud úloha procesory nevytěžuje, což je případ například vyhrazeného hostingu menších webů. Pokud ale úloha potřebuje procesorový výkon, ani velké množství Atomů (či ARMů) nestačí a výhoda energetické efektivity zůstane na straně velkých Xeonů. V obou krajních případech může být rozdíl v práci za 1 W až dvojnásobný. Z toho by vyplývalo, že alespoň v dohledné době spolu budou malé a velké serverové procesory koexistovat a výběr toho či onoho bude záviset na zamýšlené zátěži.

Vztah mezi výkonem a spotřebou

Servery s Centertonem by mělo uvést HP (již jsme o nich psali před časem), údajně na nich pracuje také Dell. Intel už má údajně zhruba dvacet zákazníků, nepůjde ale jen o servery, nýbrž i o síťové prvky a NAS.

 

Výkonnostní srovnání Atomu s procesory ARM není příliš snadné kvůli nedostatku benchmarků a kontrolovaných testů. Nicméně z dostupných informací se zdá, že jedno jádro klasického Atomu s HT zdatně konkuruje dvěma jádrům Cortex-A9. Centertony by proto neměly mít problém se současnými čtyřjádrovými ARMy, například čipy Calxeda EnergyCore.

Slajd k serverovým procesorům Atom

Skutečně obtížný konkurent však ambiciózním ARMům přijde zhruba do roka. V roce 2013 se Intel chystá uvést zcela nový osmijádrový Atom s označením Avoton (již jsme o něm psali zde). 22nm čip bude s velkou pravděpodobností mít novou architekturu typu out-of-order a s tím spojený vyšší výkon. V roce 2014 pak Intel hodlá uvést další, rovnou 14nm generaci (mikro)serverových Atomů.

Zdroje: The Register, Intel

Ohodnoťte tento článek!