Intel už chystá NUCy s čipy Broadwell. Budou prý umět NFC či bezdrátové nabíjení

0

Do doby, než se v počítačích a noteboocích objeví nová generace procesorů Intel, 14nm procesem vyráběné Broadwelly, ještě zbývá přinejmenším několik měsíců. Už se ale stihly objevit informace o tom, jak budou vypadat malé barebony NUC, těmito procesory vybavené. Pro toto – již třetí – pokolení drobných krabiček chystá Intel některé zajímavé novinky.

Server KitGuru získal informace o dvou počítačích NUC, na nichž Intel pracuje. Označené jsou pracovně Rock Canyon a Maple Canyon. Půjde o modely vybavené procesory Core i3 či Core i5, nejspíše opět mobilními modely řady U, které by u Broadwellu stejně jako u Haswellu měly mít integrovanou čipovou sadu a TDP 15 W či nižší. K mobilním čipům Broadwell jsme již přinesli některé podrobnosti, vyšťourané webem CPU-World (můžete si je přečíst zdezde).

První ze zařízení, tedy NUC „Rock Canyon“, bude spíše počítačem určeným pro použití v domácnosti. Vedle dnes již nezbytného USB 3.0 a HDMI pro připojení k televizi nabídne i DisplayPort, s nímž by mělo být možné připojit i monitory s rozlišením 3840 × 2160 bodů (které teto rok s cenou slezou pod 1000 USD). Zatímco současné NUCy používají po připojení systémového úložiště slot mSATA, s Broadwellem Intel přejde na modernější rozhraní. NUC „Rock Canyon“ bude už mít slot M.2, založený na technologii PCI Express; to umožní z vhodných SSD dostat přenosové rychlosti až do 1 GB/s.

Intel NUC (DC3217BY)
Intel NUC (DC3217BY)

Rock Canyon ale zejména přinese různé zlepšováky z pomezí sfér PC a spotřební elektroniky. Zabudován má mít prý infračervený přijímač pro dálkové ovládání (což ale u drobných HTPC není nic nového). Zároveň má ale umět také komunikaci pomocí NFC pro připojení třeba k chytrým telefonům. A v zařízení má být dokonce zabudován hardware pro jejich bezdrátové nabíjení. Na vršku skříně tedy možná bude nabíjecí „plotýnka“, pokud ovšem Intel k umístění napájených zařízení nevymyslí něco jiného.

 

NUC „Maple Canyon“ bude naopak určen pro obchodní sféru a zejména větší firmy. Bude proto vybaven procesorem Core i5 s podporou různých vlastností zaměřených na bezpečnost a správu ve velkých podnicích: technologie platformy vPro, TXT (Trusted Execution), Active Management a virtualizace.

Tento NUC bude také umět USB 3.0, jakož i připojení monitoru přes DisplayPort. Zabudován by měl mít také adaptér pro drátovou síť Ethernet. Stejně jako Rock Canyon už bude vybaven novým slotem M.2 pro připojení úložiště SSD. Zároveň ale u tohoto modelu bude možno nainstalovat i 2,5″ disk typu SATA, pro nějž bude ve skříni také místo.

NUC v provedení podporujícím 2,5 pevní disky
NUC v provedení podporujícím 2,5″ pevné disky (Legit Reviews)

Nevíme, jaké konkrétní procesory Intel použije, pokud ale půjde o čipy s grafickým adaptérem třídy GT3, mohlo by GPU obsahovat až 48 shaderů (EU). KitGuru uvádí, že by měly mít také integrovanou eDRAM (a tedy grafiku Iris Pro), ta by ale měla být vyhrazena jen výkonnějším čipům řady H a R. I ty by se pochopitelně v NUCu mohly objevit, pravděpodobnější jsou ale asi úsporná „účka“.

Intel zřejmě čipy Broadwell uvede v třetím či čtvrtém kvartále letoška, ale dostupnost nových modelů NUCU lze čekat nejspíše až v závěru roku, nebo dokonce až v roce 2015. Tedy alespoň pokud bude chtít udržovat mezi generacemi produktů zhruba jednoleté intervaly.

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!