Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem. Uvedení už na CES 2015?

0

Pokud máte v merku pořízení NUCu nebo jiného barebone, možná byste teď měli zpozornět. Zdá se, že co nevidět Intel na trh pošle novou verzi NUCů, nejspíše již založenou na 14nm čipech Broadwell. Firma už totiž na svém webu použila fotografie krabiček této nové, ještě nevydané řady. Jejich vypuštění by se proto mělo odehrát co nevidět. Navíc z obrázků můžeme vypozorovat, co nové modely přinesou.

Na snímcích jsou vidět dvě varianty šasi – klasická nízká a zvýšená s šachtou pro instalaci 2,5″ pevného disku či SSD. Dobře je vidět čelní panel a dokonce i výstupy na zadní straně. Nové NUCy budou mít čtyři porty USB 3.0. Dva jsou vepředu, přičemž jeden se žlutou barvou by zřejmě měl být uzpůsoben k rychlému nabíjení různých zařízení. Vepředu bude audio jack pro sluchátka či reproduktory a asi i infračervený přijímač. Vzadu pak bude NUC vybaven gigabitovým Ethernetem, zbylou dvojicí USB 3.0 a obrazovými výstupy. Ty jsou dva – zřejmě Mini HDMI a Mini Displayport. Naopak to vypadá, že NUC bude nadále postrádat jakoukoli čtečku paměťových karet.

Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem

Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem

Zajímavé je, že vedle samotných krabiček Intel vypustil i fotografii základní desky. Na ní je vidět port SATA, který ale není překvapením. Kromě toho ale lze pozorovat, že Intel přešel ze slotu mSATA pro instalaci SSD na modernější slot M.2. Bezdrátový modul se ovšem nadále bude vkládat do slotu Mini PCI Express. Zachovány budou dva sloty SO-DIMM pro operační paměť.

Deska pro NUC s Broadwellem. Vlevo slot M.2 pro SSD
Deska pro NUC s Broadwellem. Vlevo slot M.2 pro SSD

Jedna z fotografií ukazuje, že horní kryt má dvě vrstvy, z nichž svrchní je vyměnitelná. O tomto prvku se zmiňují už starší uniklé údaje, zdá se, že Intel bude nabízet různé druhy krytů s přídavnými funkcemi. Jedním z nich má údajně být i plocha umožňující bezdrátové nabíjení telefonů položených na víko, existovat by měla i možnost přidat rozhraní NFC.

Vyměnitelná horní strana by měla umožnit přidat například bezdrátový nabíjecí dok pro telefony
Vyměnitelná horní strana by měla umožnit přidat například bezdrátový nabíjecí dok pro telefony

Nové NUCy už vykoukly i na stránkách softwarové podpory. Zatím k nim chybí jakékoliv detaily, Intelu zde ale uklouzly jejich produktové kódy. Z těch lze vyvodit, že v tuto chvíli se chystá celkem šest modelů. Podle kódů budou tři krabičky založené na dvoujádru Core i3 bez turba (NUC5i3MYHE, NUC5i3RYH, NUC5i3RYK) a zbylé tři na Core i5 (NUC5i5MYHE, NUC5i5RYH, NUC5i5RYK). Písmenka na konci kódu zřejmě značí rozdíly ve výbavě. Modely obsahující „H“ by měly znamenat přítomnost prostoru pro 2,5″ disk, kdežto RYK bude kompaktní nízká verze.

Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem

Stejné kódy též potvrzují, že se tyto modely už zakládají na 14nm generaci ULV čipů. Úvodní pětka by totiž měla značit pátou generaci architektury Core, což v ne úplně logické terminologii Intelu znamená Broadwell. Dříve měla firma v tomto kódu i konkrétní modelová čísla CPU, od této praxe ale bohužel bylo upuštěno. Objevily se jinak také produktové kódy samotných desek, zde máme zatím jen jeden model pro Core i3 (NUC5i3MYBE) a jeden pro Core i5 (NUC5i5MYBE).

 

Podle starších dokumentů by tyto NUCy založené na Broadwellu měly jít na trh v prvním čtvrtletí roku. Podle webu ComputerBase, který o věci informuje, ale vypuštění fotografií a dalších údajů naznačuje, že vydání je již velmi blízko. S novou 14nm generací bychom se tudíž možná mohli prvně setkat už během veletrhu CES 2015 začátkem ledna (januára), což by byla pro uvedení dobrá příležitost.

Zdroje: Intel (1, 2), ComputerBase

Intel už má na webu fotky NUCů s Broadwellem. Uvedení už na CES 2015?

Ohodnoťte tento článek!