Intel už nabízí sestavy s 14nm Xeony Phi. Desktop se 72 jádry stojí 130 tisíc

0

Začátkem měsíce jsme zde díky konferenci GTC měli týden zpráv o Nvidii. Trpělivost ještě budete potřebovat, jelikož minulý týden bylo pro změnu IDF Intelu a máme tedy zase šňůru novin o této společnosti. Ačkoliv Intel nespojil s čínským IDF16 žádný významný produktový „launch“ (odhalení čipů Apollo Lake bylo silně předběžné), vyšly v tento čas zajímavé vývojářské či referenční platformy. Kromě kamery RealSense a mikrořadičů Quark D2000 došlo však také na hardware diametrálně odlišný. Totiž: poněkud to ušlo pozornosti, ale Intel odhalil roušku z mnohojádrových (ko)procesorů Xeon Phi 14nm generace Knights Landing a představil referenční systémy a servery na nich založené.

Knights Landing je pozoruhodný čip. Zatímco projekt Larrabee původně směřoval k vyvinutí GPU, Intel směr vývoje otočil a výsledkem je plnohodnotné CPU se 72 jádry – architektonicky jde o Silvermont s čtyřcestným HT a výkonnými jednotkami AVX-512 navíc (výkon je až 3 TFLOPS v FP64). Tento čip již může být osazen v socketu jako hlavní procesor počítače, ale zároveň má velmi výkonný paměťový subsystém i rychlou integrovanou RAM, podobně jako GPU.

Procesor Xeon Phi Knights Landing Procesor Xeon Phi Knights Landing
Procesory Xeon Phi Knights Landing

Možnosti tohoto procesoru se tedy dají označit až za exotické z hardwarového i softwarového hlediska. Intel zatím tyto 14nmn Xeony Phi nevydal, byť někteří dodavatelé superpočítačů k nim prý mají přístup. To se ovšem mění teď – Intel představil dva vývojářské systémy s těmito procesory, jejichž prostřednictvím se k nim bude moci dostat širší veřejnost Tyto stroje se již i dají objednat.

 

Intel tyto demonstrační sestavy nazval poněkud úsměvně „Ninja Development Platform“ a jde o dva odlišné systémy: rackový server Ninja Developer Platform Rack se čtyřmi uzly s Xeonem Phi v socketové formě a desktopovou pracovní stanici Ninja Developer Platform Pedestal, která je toliko jednoprocesorová, ale díky tomu také relativně dostupná. Oba tyto systémy by měly vyrábět firma Colfax.

 

Intel Ninja Developer Platform Pedestal

Ninja Developer Platform Pedestal
 

Pedestal má ATX skříň, 750W zdroj a vodou chlazený socketový Xeon Phi s 16 GB integrované paměti MCDRAM, která má mít propustnost okolo 500 GB/s. Základní deska má dále šest slotů DIMM pro běžné paměti DDR4 na taktu 2133 MHz (stroj lze objednat s šesti 16GB ECC moduly typu registered). Disky lze připojit k osmi portům SATA, k dispozici jsou i dva sloty PCI Express 3.0 ×16 a jeden PCI Express 3.0 ×4, jakož i dvojice gigabitových Ethernetů (Intel i350).

Tento systém přijde na 4500 dolarů, což s DPH vychází na 130 tisíc korun – to je cena konfigurace bez disků, ale zřejmě se zmíněnými 96 GB paměti DDR4, které vás konfigurátor vypustit nenechá. Vzhledem k tomu, že podobné peníze se dají s určitou porcí rozmařilosti utratit i za pouhé (highendové) herní PC, není asi částka zas tak strašlivá. Pochopitelně je to ale jen pro vývojáře-zájemce s dobrým financováním.

 

Intel Ninja Developer Platform Rack

Ninja Developer Platform Rack

Racková verze, s níž už by se patrně měla dát simulovat i klastrová nasazení, má 2U skříň se čtyřmi za chodu vyměnitelnými uzly s Xeony Phi (opět i s integrovanou MCDRAM) a šesti sloty pro paměti na uzel. Konektivita jednotlivých uzlů je podobná (dva sloty PCI Express 3.0 ×16 v riserech, dva gigabitové Ethernety i210), úložiště je ale zvlášť, skříň pojme dvanáct za chodu vyměnitelných 3,5″ disků. Celý server má dva redundantní zdroje s výkonem po 2130 W. Zde je cena čtyřnásobná, bez disků (avšak s 4 × 96 GB RAM) zaplatíte 17771 dolarů, neboli po našem a s daní 514 tisíc Kč.

 

Procesor Xeon Phi Knights Landing. Vedle čipu jsou kontakty pro integrovanou paměť (Zdroj: Forbes)
Nehotový procesor Xeon Phi Knights Landing. Vedle čipu jsou kontakty pro integrovanou paměť (Zdroj: Forbes)

 

Na obou těchto vývojářských platformách běží CentOS Linux 7.2 a další dodávaný vývojářský software, mezi nímž je také Intel Parallel Studio XE s překladači z C++ a Fotranu. Předplatné jeho licence je nicméně jen na jeden rok, poté bude třeba připočíst další peníze na obnovení. Co bohužel Intel neuvádí, je datum, kdy předobjednávky budou vyexpedovány.

Zdroje: The Register, Intel

Intel už nabízí sestavy s 14nm Xeony Phi. Desktop se 72 jádry stojí 130 tisíc

Ohodnoťte tento článek!