Intel v Q3 2013 odolával nezájmu o PC a zvýšil tržby. Výhled už je ale slabší

0

Tři měsíce uplynuly jako voda a zase přichází období zpráv o hospodářských výsledcích různých firem. Dnes přehled o svém hospodaření vydal polovodičový obr Intel. 12,8 miliardy v tržbách za druhý kvartál jsme minule označili za dobrý výsledek; v třetím čtvrtletí se Intelu dařilo ještě lépe a obrat si slušně vylepšil.

Tržby se v třetím čtvrtletí zastavily na hodnotě 13,5 miliardy USD. To je přesně střed toho, co firma plánovala či lépe řečeno odhadovala (13,0 – 14,0 miliardy). Oproti předchozímu čtvrtletí jde zlepšení o nějakých 5 %, nicméně třetí kvartál bývá pravidelně silnější sezónou. Z těchto tržeb Intel vytvořil čistý zisk v objemu tří miliard USD – 58 centů na každou akcii. Vyrábělo se také s vyšší hrubou marží – 62,4 % oproti 58,3 % v Q2 2013; díky tomu vzrostl zisk o rovnou miliardu (v Q2 2013 byl zisk 2 miliardy), ačkoliv tržby jen o 700 milionů.

Intel - finanční výsledky za Q3 2013

Na obratu se nejvíce podílela klientská divize (PC), která do firmy přinesla 8,4 miliardy, o 3,5 % více než v Q2 2013 a také v Q3 2012. Více ovšem rostla serverová divize, kvartálně o 6,2 % a o 12,2 % oproti loňsku. Její obrat činil 2,9 miliardy. Ostatní divize vytvořily obrat 1,1 miliardy (opět nárůst: o 9,3 % meziročně a 13,3 % oproti Q2 2013). Zejména u klientské divize je růst dobrou zprávou, neboť prodeje PC jdou zatím pořád dolů.

 

Ve světle celkové „zkázy“ osobních počítačů je pozoruhodné, že Intelu se podařilo vyrovnat objem tržeb, které za třetí kalendářní čtvrtletí nashromáždil loni – i tehdy šlo o 13,5 miliardy USD, z čehož rovněž „kápnul“ čistý zisk v objemu 3 miliard USD. Tehdy ovšem šlo o zklamání – původní odhady firmy počítaly pro Q3 2012 s obratem 13,8 – 14,8 miliardy.

Haswell pro desktop: rub a líc
Haswell pro desktop: rub a líc

Že to ale nemusí být pořád tak růžové, naznačuje výhled na běžící čtvrté čtvrtletí roku, který je tradičně součástí zprávy o finančních výsledcích. Poslední kvartál patří k silným obdobím roku, Intel ovšem přesto očekává pouze drobné navýšení tržeb: narůst by měly na 13,7 miliardy (tolerance je 500 milionů nahoru nebo dolů). Asi také klesne hrubá marže (odhad je mezi 59 – 63 %), takže čistý zisk by mohl nakonec být i nižší.

To neznamená, že je o společnost Intel třeba mít obavy. Vzhledem k tomu, jak stabilně generuje zisk a zachovává si výši obratu, nelze podobná čísla považovat za špatná (zejména asi, až si je zítra srovnáme s výsledky rivala AMD, byť mají být pozitivnější, než na co jsme si za poslední rok zvykli). Burzy asi na nízký odhad tržeb na příští kvartál zareagují poměrně negativně, tak už to ale chodí. Nelze růst vždy a věčně.

Zdroj: Intel

Ohodnoťte tento článek!